Palantir
oddělovač

Eurocon 2002 ještě jednou

Akce > Cony | 03. 08. 2002 08:23:30 | autor: mike

3. – 7.7. se tento rok konal v městečku Chotěboř Eurocon, “největší evropské setkání příznivců literatury, filmu, Internetu a her zaměřených na sci-fi a technologie budoucnosti, fantasy, mytologii a horor, kosmonautiku a astronomii, UFO a záhady, historii a budoucnost” (tolik tedy reklamní poutač). Tato opravdu mohutná akce v sobě pojila Parcon, Avalcon, Gamecon, Star Trek Con, Star Wars Con, Babylon 5 Con, celek Fantastická fakta, Futurologický kongres, Mangu & Anime a celek o Pánovi prstenů a Zeměploše. Na programu byly různorodé přednášky, diskuze, videoprojekce, hry stolní, karetní a počítačové, soutěže, prodej her, knih a modelů, výstavy, autogramiády a křty knih, divadlo, párty a volba Miss. Byla toho skutečně spousta a několik souběžných programových linií (od osmi ráno do dvou hodin v noci) poskytovalo bohaté možnosti výběru.

Já, jako jeden ze zákládajících členů SFK Palantír a milovník fanastiky, jsem si samozřejmě nemohl dovolit na této velevýznamné akci, jež se bude u nás opakovat možná za dvacet let, chybět. Z Pardubic vyráží naše skupina zhruba v půl desáté a před jedenáctou hodinou dopolední jsme bez většího bloudění na místě, kde už je možné tu a tam zahlédnout nějakého toho Anakina či Padawana. Vyzvednutí materiálů (progam a mapa, informační bulletin, CD Eurocon 2002, plakát conu, jedno číslo magazínů Ramax, Pevnost, Interkom, Letectví a kosmonautika, kovová placka, pohlednice, plastový skládací model vesmírné lodi) v budově Sokolovny proběhlo hladce a zběžným nahlédnutím do orientační mapky zjišťuji, že budovy, do nichž je program conu situován (Kulturní dům Junior, Sokolovna, Obchodní akademie, kino), nejsou nikterak daleko, což mé lenosti přirozeně vyhovuje.

Nyní bych stručně popsal a okomentoval části programu, jež jsem navštívil, počínaje středou.

V nedaleké budově ZUŠ byla uspořádána výstava obrazů z oblasti SF&F (Ale k vidění byly i obálky knih či kalendáře.). V paměti mně utkvěla pouze dvě jména – známý Martin Zhouf a Francouz Philippe Coriat, který byl rovněž hostem conu. Obrazy bylo také možno zakoupit za cenu od 500 do 3000 Kč.

Velkou část přednášky Zrůdis Pictus, jejímž tématem byli skřeti, Víta Budinského zabírala značně zdlouhavá obrazová prezentace občas oživená filmovou ukázkou (Pán prstenů, Harry Potter, Dračí doupě). Byl popsán typický skřet a skřeti byli rozděleni do dvou rozdílných kategorií – zelení a nezelení. Přednášení o zvycích a rozmnožování (a přemnožování) skřetů se rozvinulo v zajímavou diskuzi o problematice skřetic, skřetích námluv a vlivu temného pána na sexuální aktivitu těchto bytostí. Skřeti byli představeni i jako muzikální bytosti.

Impostor. Akční béčko s povedenými triky zabývající se problematikou dvojníků. Celý film se mi zdál příliš “tmavý” a obsahoval více akce než příběhu. Předlohou byla povídka P. K. Dicka, takže jsem očekával něco víc.

Kratší přednáška Milana Pavlíčka Droidi o droidech (překvapivě) v Hvězdných válkách byla určena spíče znalcům světa a reálií Hvězdných válek, mezi které se ovšem nepočítám. Do popředí vystoupilo vylíčení osudů R2-D2 a C3-PO.

Přednáška Františky Vrbenské nazvaná Mezi manuskriptem a digitální technologií o fenoménu Pán prstenů byla netradičně zahájena předčítáním pohádky od J. R. R.Tolkiena. Přednášející řešila vztah mezi filmem a knihou, nastínila možné inspirační zdroje Tolkiena. Přednáška se často zvrtla v diskuzi – např. na téma proč Tolkien zvolil zrovna prsten, hodnocení filmu Pán prstenů. Pán prstenů byl konfrontován s Harrym Potterem, který z toho vyšel poražený, ať už po stránce ztvárnění magie, která v něm působí dojmem pouťových triků, kdežto v Pánovi prstenů je zázračná, po stránce jazykové či po stránce pojetí příběhu, kde je Harry Potter jakousi “one man show”. Zajímavou kulturní vsuvkou se staly písně mně neznámého zpěváka na motivy Pána prstenů – velký ohlas měla povedená Glumova píseň, kde zpěvák opravdu šišlal.

A jde se na čtvrtek.

Vtipně pojatá přednáška Petry Vladykové Temná strana Tolkiena nabídla alternativní pohled na zlo a zlé bytosti v díle J. R. R. Tolkiena (hlavně Silmarillion, Hobit a Pán prstenů). Nesla se zhruba v tomto duchu: Melkor, obdařen tvůrčím nadšením a talentem, se nepochopen pokouší o reformu dobra a konzervativní bílé síly, jež si vždy někoho najdou, mu nevycházejí vstříc.

Přednáška Silvie Šustrové Fenomén Harry Potter se zabývala jednotlivými aspekty tohoto jevu a zaměřovala se na pravděpodobné příčiny úspěchu Harryho Pottera – alternativní svět blízký dětem i dospělým, kde se řeší soudobé problémy, zdání reálnosti,…

Rozhodni, obraze krásný, starý spor. Takto podivně se jmenovala přednáška Fr. Vrbenské (U ní asi ani není možné, aby se přednáška jmenovala tak, aby to něco bližšího vypovídalo o jejím obsahu.) o vztahu mezi mužem a ženou a lidské sexualitě, opět prokládáno písněmi (v podání J. Kočího a O. Poděbradského) a čtením úryvků z knih.

Pavel Němec pohovořil v přednášce nazvané Pán prstenů – filmová trilogie o režisérovi, výběru herců a hercích samotných, o tom, co bude a co nebude v Dvou věžích. Byly zmíněny i další aspekty výroby filmu -bojové styly a zbraně jednotlivých ras, jazyky. Vše bylo dokládáno záběry z filmu či natáčení, na závěr byl promítán nový trailer na Dvě věže. Nutno dodat, že pokud také navštěvujete pravidelně LotR speciál na fantasyplanet.cz, mnoho nových informací byste se nedověděli.

Následujících pár hodin jsem strávil v promítací místnosti v přítomnosti anime. Yami no Matsuei - anime fantasy hororový seriál s detailní kresbou a skvělou úvodní hudbou. Hrdinové tohoto seriálu jsou úředníci, ale ne jen tak ledajací – pracují v “posmrtném” úřadě Chugensho, který má na starosti řešení anomálií proti plánovaným délkám života lidských bytostí, nazývají se andělé smrti a použití magie pro ně není nic neobvyklého.

Humorný a parodický anime seriál Mechanizovaná bitevní loď Nadeshiko zachycuje osudy členů posádky lodi uvedené v názvu. Seriál se odehrává ve fiktivní budoucnosti, kdy se lidstvo dostalo do vážného konfliktu s centauřany.

Naušika z Větrného údolí – anime film z postapokalyptického prostředí, v některých ohledech připomínající Princeznu Mononoke (nutnost souladu s přírodou, přítomnost sil daleko převyšujících jedince).

První přednáška Václava Pravdy na conu se jmenovala Pravda o hajzlech na Enterprise. Jak už naznačuje název, zabývala se (ne?)přítomností zmíněného sociálního zařízení ve vesmírných lodích Federace. Přednáška obsahující mnoho poněkud hrubozrnného humoru (Jedna citace za všechny: “Vulkán, nevulkán, srát přece musí – to je logické.”) vyústila nakonec v závěr, že toalety na Enterprise opravdu jsou a dokonce mohou být a byly použity jako zbraň.

Fantasyplanet a LotR speciál. Takto výstižně se pojmenovali O. Jireš a P. Kramný prezentaci nového vzhledu a funkcí webového magazínu fantasyplanet.cz a jeho speciálu o Pánovi prstenů, při této příležitosti byla zmíněna i historie webzinu.

Podnětnou přednášku (z větší části to vlastně byla diskuze) Martina Koutného Reklama potřebuje vraždu bych zařadil mezi nejlepší přednášky na conu – sice nebyla moc “fantastická”, ale byla opravdu důkladně přiravená a velmi zajímavá. Šlo o úvahu o jednotlivých aspektech reklamy, kterou jsme v dnešním světě zahlceni a přehlceni.

Budiž pátek!

Ráno jsem strávil sledováním čtyř dílů komediálního anime seriálu Slayers. Jedná se o příběhy geniální šestnáctileté čarodějky s mnoha charakterovými vadami, Liny Inverse, která se musí často zhostit úkolu záchrany světa, i když to nepovažuje za příliš originální.

Další podnětná přednáška spadající pod Futurologický kongres, tentokrát od Václava Fořtíka, se jmenovala Vývoj (ne)lidské inteligence a zabývala se vývojem lidské inteligence a inteligence zvířat, možnostmi zvýšení inteligence (došlo i na cyberware), problematikou vztahu hypotetických “pointeligentnělých” zvířat a člověka.

Průřez dílem Terryho Pratchetta, vystižení hlavní myšlenky a kategorizaci jednotlivých děl, jenž zahrnují humor, parodii a ironii, filozofii, dobrodružství či detektivku, tohoto známého britského spisovatele nabídl R. Klíčník ve své přednášce Terry Pratchett v současné literatuře. Pratchett byl stylem, který vytváří, zařazen do postmodernismu.

Pouze z jedné třetiny jsem byl přítomen na Zeměploše a T. P. – videoprojekcích. Zhlédl jsem část z Truckers (zfilmování příběhů o nómech), záběry z Discworld conu 1998 ve Velké Británii a fanovské kostýmy některých postav z Pratchettova díla.

Poslechl jsem si posledních dvacet minut přednášky J. Kantůrka a V. Talaše Zeměplocha, které byly vyplněny četbou úryvku nejspíše z nové Zeměplochy a dražbou originální předlohy pro divadelní hru Muži ve zbrani (o hře až později) – dražitelem byl samotný J. Kantůrek, kterému se tato role zjevně zamlouvala, a tuším, že předloha byla nakonec prodána za cenu okolo šesti set korun.

O merchandisingu okolo Zeměplochy (doplňující knihy, mapy, audiokazety, figurky, klíčenky,…), o tom, co z toho u nás bude/nebude k dostání a o nových Zeměplochách – Last Hero (Poslední hrdina) a Night Watch (Noční hlídka; hlavní postavou je kapitán Elánius, který je bůhvíproč vrácen zpět v čase do doby, kdy byl nejobyčejnějším a často opilým policajtem a kdy se v Ankh-Morporku odehrávaly tajemné vraždy. Pomůže svému nezkušenému já z minulosti odhalit pachatele, což zásadně změní budoucnost?) – hovořil v Zeměplošských střípcích Martin Schwarz.

Následovalo Těžké melodično, ale tentokráte jako animovaný film na motivy stejnojmenné knihy T. Pratchetta. Pokud mohu posoudit, tak byl knize docela věrný. Nicméně byl film v originále, tedy v angličtině, a tak jsem ne vždy všemu úplně porozuměl (Například Kolíkovi A.S.P. nebylo moc rozumět, s hlavními postavami to bylo naštěstí mnohem lepší.). Mimochodem, skvělého Smrtě namluvil Christopher Lee (Saruman).

V kině se uskutečnilo představení vynikajícího animovaného seriálu Matta Groeninga Futurama – byla promítán pilotní díl a proběhlo představení postav seriálu. Pro ty, kteří tuto skvělou věc neznají, jedná se o příběhy Philippa J. Frye, poslíčka, který byl na tisíc let zmražen a ocitá se tak v roce 3000. Práci a přátele si najde v doručovací společnosti Planet Express svého praprapra…prasynovce dr. Huberta Farnswortha. Více na ssfuturama.com.ar.

Následovala velká událost conu – amatérská dramatizace díla Muži ve zbrani Terryho Pratchetta kočovnou Divadelní společností Richarda Klíčníka (Herecky se podíleli i J. Kantůrek či V. Talaš.). Představení trvalo značnou dobu, přes 3 hodiny, bylo vtipné, i když některé vtipy či situace mi připadly takové “nepratchettovské”. Výborně byla herecky ztvárněna postava seržanta Karotky, který jako by si z knihy vypadl. Představení zaznamenalo u publika značný úspěch – tak dlouho trvající potlesk okolo jedné hodiny v noci se jen tak nevidí.

A následuje sobota (po pátku je to i celkem logické), poslední den mé přítomnosti na conu.

Život je kolovrátek, spřádá iluzi – další přednáška Fr. Vrbenské, tentokrát o fantastice obecně. Přednášející se pokusila definovat pojem fanasy a uvedla novou (alespoň pro mě) myšlenku “fanastického” vnímání světa. V diskuzi se řešily otázky poznatelnosti světa, (ne)dokonalosti smyslů či rozlišení dobra a zla ve fantasy literatuře.

V očekávání filmu X-Files: The Movie jsem šel na promítání označené jako Akta X, ovšem záhy jsem zjistil, že jde o jednu z epizod vydanou na videokazetách.

Jaké je 21. století? Nad touto otázkou se nejspíše měli zamýšlet ve stejně pojmenované přednášce Ondřej Neff a Josef Nesvadba, nicméně zřejmě z časových důvodů se stihli vyjádřit hlavně k tomu, jak si oni a jejich generace představovali budoucnost v době svého mládí. Pouze v závěru se rozvinula diskuze na téma technického a technologického pokroku a jeho vnímání lidmi.

O reformátorovi Janu Husovi, jeho životě a smrti (hlavně) a době, ve které žil, měla Fr. Vrbenská přednášku nazvanou Reportáž psaná z Kostnice.

Pokračuji opět u anime. Chobits je humorný anime seriál o klukovi vlastnícím robotku Chii.

S největší pravděpodobností nejujetější anime, co jsem zatím viděl, je DragonHalf. Hlavní postavou této parodie na fantasy a hry na hrdiny je Minka, napůl člověk a napůl drak, která je zblázněná do Ríši Mráčka – drakobijce a popového zpěváka. Minka se proto vydává na cestu za člověčím lektvarem, který jediný ji může učinit úplným člověkem. Polovina tohoto anime je vyvedena v celkem ošklivé karikaturní kresbě.

A věz, čtenáři, že toto je pouze zlomek ze všeho, co bylo na této neopakovatelné akci k vidění…



Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 5719

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.