Stručně z letošního Miniconu
Dne 16.11.2002 se již tradičně v prostorách Národního technického muzea v Praze konal letošní Minicon. Jako obvykle tu byla k dispozici šatna, knižní stánek a v patře i nezbytný bufet s občerstvením. Účastníci conu měli volný přístup k vystavovaným exponátům muzea, což sice nemá s naším žánrem nic společného, nicméně šlo o příjemné zpestření. Program probíhal v jedné programové linii v místním kinosále. Bohužel mě a moje kamarády matička Praha přivítala nečekanými změnami v dopravě, takže jsem přišel o zahájení a přednášku Ondřeje Neffa. Ovšem jak jsem vyrozuměl, jednalo se “pouze” o autorské čtení povídky s krátkým komentářem. Další program už mi naštěstí neunikl.
Od 11:00 měl přednášku Jan Vaněk jr. nazvanou: Exkluzivní pohled do zákulisí Koniáše (konflikt mezi autory, překladateli a kritiky bude věčný). Jak známo, Koniáš je anticena za nejhorší překlad. Převážná část přednášky byla polemikou s písemným vyjádřením překladatelky paní Kučerové, odsuzující údajnou předpojatost žánrových kritiků proti nakladatelství Classic. Chyby překladu měl Jan Vaněk doloženy na konkrétních případech a rozhodně jich nebylo málo. Dobře připravené, místy i vtipné. Bez výhrad.
Po čtvrthodinové pauze program pokračoval vyhlášením výsledků literární soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera, jedné z nejprestižnějších fantasy soutěží u nás. Předávání cen a zpovídání autorů se neujal nikdo jiný, než sám Michael Bronec. Navzdory všeobecnému očekávání tentokrát nezvítězil Pavel Renčín. Toho letos “sestřelilo” několik poměrně známých autorů. Vítězkou se nakonec stala Ivana Kuglerová, sebevědomě se chvástající svou schopností trefovat se do vkusu porotců literárních soutěží. Ehm... No, přehled nejúspěšnějších autorů, jejichž práce jsou k dostání v novém sborníku Drakobijců, uvádím níže.
- Ivana Kuglerová
- Jana Rečková
- Martin Antoním
- Lucie Lukačevičová
- Anna Šochová
- Pavel Renčín (rovnost bodů)
Vyhlášení výsledků literární soutěže Jima Dollara bylo spojeno s divadelním vystoupením SFK Spectra. Ačkoli oproti minulým rokům šla jeho úroveň značně dolů, nuda u vyhlašování rozhodně nebyla. Ceny předával filmový predátor s čepicí Santa Clause a především masky asistentů Adolfa Hitlera s Leninem neměly chybu.
Zato Miroslav Žamboch zklamal. Jeho přednáška Evoluce zabíjení, pojednávající o příčinách, způsobech a taktikách zabíjení od nejstarších dob až po současnost a blízkou budoucnost, postrádala pečlivější přípravu a hloubku. Šlo vesměs o zevrubný komentář k promítaným skriptům a poznámkám. Ani pokusům o diskusi na konci přednášky nebyl M. Žamboch příliš nakloněn, takže celkový dojem z jeho přednášky byl spíše rozpačitý. Je to jistě škoda. Jeho hvězda v poslední době stoupá strmě vzhůru a podívat se na něj přišlo spousta lidí.
Pravým opakem byl příspěvek Doc.PhDr. Vladimíra Smetáčka, Budoucnost – vzdělání a konflikty. Velmi zajímavá přednáška o budoucím vzdělání a o České republice ve vztahu k EU, při níž bylo jasně znát, že se její autor na postu přednášejícího rozhodně neocitl poprvé.
Program nakonec v 16:00 zakončovalo promítání hororového filmu Znamení s Melem Gibsonem v hlavní roli, čímž bylo o příjemné mrazení v zádech postaráno dokonale.
Co dodat. Když jsme před šestou opouštěli muzeum, panovala určitě spokojenost. Kdybych měl letošní Minicon charakterizovat dvěma slovy, zněly by, pohodový výlet. Jako vždy.