Palantir
oddělovač

Manga & anime - o co jde?

Manga & Anime | 06. 09. 2002 07:28:49 | autor: mike

Pokud jste tyto dva termíny ještě nikdy neslyšeli, pak se samozřejmě nic neděje - následující článek je určen právě vám, a poskytne vám (doufejme) základní osvětu v této oblasti, rozšíření obzorů ještě nikomu neublížilo. Ale pokud se řadíte mezi druhou kategorii a víte, o co jde, či jste dokonce otaku (viz. malý slovníček v dolní části článku), pak zajisté nebudete zbytečně ztrácet drahocenný čas čtením zrovna tohoto článku. Ostatně, nynější (6.9.2002) anketní otázka na tomto webu zjišťuje, jak na tom jsou naši návštěvníci se znalostí/neznalostí slovíčka manga - výsledky, které jsem měl k dispozici, když jsem psal tento článek, byly mírně znepokojivé. Manga NENÍ ovoce ani japonské péčko.

Drsně se tvářící samurai Shigure Takimi z filmu Rurouni Kenshin: Requiem for the Ishin Patriots.Ale zpět k jádru věci, tedy k vlastní manze. Manga je slovo z japonského jazyka označující komiks. Význam slova se však v nejaponských krajinách pozměnil - označuje komiksy kreslené stylem příznačným právě pro Japonsko. Jak se tento styl v praxi projevuje? Velmi neodborně řečeno mají postavy velké oči (obzvláště platí pro něžnější pohlaví), malá ústa, malý nos, extravagantně vyhlížející účes libovolné barvy, delší nohy a občas při sobě nosí zbraně, které by ani při nejlepší vůli neunesly. (Někde okolo by se mělo pro ilustraci povalovat pár mých vlastnoručních kreseb, na našich stránkách se můžete shlédnout galerie manga tvorby od Jarníka a B.E.M.a.) Výrazy obličeje jsou přes značně zjednodušenou kresbu velmi expresivní, umožňují snadno rozpoznat emoce postavy – krajním případem je přehnaný či předstíraný pláč, jenž vypadá jako dva vodotrysky vycházející z očí. Zvláštností mangy a anime je i takzvaný sweatdrop, kdy se na týle hlavy náhle objeví obrovská kapka potu; vězte, že v takovém momentu zažívá postava nějakou pro ni trapnou situaci. Kontury bývají provedené tenkými černými linkami a plochy jsou hrubě stínované. Tempo děje je pomalejší, děj sám mívá více rovin, dobro a zlo nemusí být jednoznačně rozlišeno, využívají se i postupy typické pro film – sugestivní záběry na oči, zoom, dramatický střih.

Žánrově a tématicky není nijak omezena a zdá se, že invence tvůrců také ne, takže si “to svoje” najde v manze opravdu každý. Existuje manga akční, romantická, komediální (japonský humor je někdy vskutku velmi svérázný), erotická, edukativní,… může být zasazena do minulosti, současnosti či budoucnosti nebo se může jednat o cyberpunk, sci-fi či fantasy. Nutno podotknout, že na rozdíl od většiny komiksů americké provenience hlavní aktéři nemusejí být superhrdinové bojující proti superpadouchům, často jde o normální, pardon, “normální” lidi, postavy jsou nezřídka psychlogicky značně propracované.

Jen pro zajímavost, sešity mangy se čtou pro nás nezvykle od konce, obrázky jsou řazeny zprava doleva. Popularita mangy v Japonsku je obrovská – manga zde tvoří čtyřicet procent tištěné produkce – a není považována za zábavu pro děti, jak tady nahlíží na komiksy většina lidí. Toliko manga v kostce. (Pozn. B.E.M.: Manga je prostě nízkorozpočtové anime.)

A dostáváme se k anime. Výraz anime vznikl odvozením slova japanimation a označuje filmovou či seriálovou obdobu mangy (nemálo anime seriálů či filmů vzniklo dle komiksové předlohy). Smutnou skutečností je, že u nás reprezentují anime seriály Pokémon a Digimon. Nicméně se začíná blýskat na lepší časy – do kin bude v brzké době distribuován anime Cesta do fantazie (Spirited Away) uznávaného režiséra Miyazakiho, který stál například za filmy Naušika z Větrného údolí či Princezna Mononoke. Stejně jako manga je i anime tematicky neomezené.

Abych vám trochu přiblížil pestrost témat, která se v anime objevuje, nastíním v pár větách děj či charakter několika seriálů či filmů (pokud možno bez spoilerů), které jsem měl možnost vidět.

Když takhle spatříte Kiriku, váš život se blíží k brzkému a velmi nepříjemnému konci...Mireille Bouquet, původem z Korsiky, jedna z hlavních postav anime seriálu Noir, jenž je považován za jeden z nejlepších roku 2001, živící se v Paříži jako elitní nájemný zabiják, dostane mail od záhadné dívky jménem Yuumura Kirika mail vyzývající ji na pouť za minulostí. Tklivá melodie připojená k mailu zasáhne dávno zasuté vzpomínky Mireille na pohnuté zážitky z dětství, a tak se s Kirikou setká. Kirika si nepamatuje nic ze své minulosti, ví pouze, že je Noir. Zabíjení lidí ji jde snad ještě lépe než Mireille, necítí při tom žádný smutek či lítost. Začnou pracovat spolu pod názvem Noir a pouť za nejasnou minulostí obou hrdinek začíná. Jaký je skutečný význam slova Noir? Co jsou zač a jak s tím souvisejí tajemní Soldats? Na tyto i mnohé další vyvstavší otázky odpovídá tento skutečně noir seriál plný akce a dramatu podbarvený výjimečnou hudbou od Kajiury Yuki.

Urashima Keitaro z komediálního anime seriálu i mangy Love Hina je smolař. V dětství slíbil jistému děvčeti - její jméno ani podobu si už ale moc nevybavuje -, že se setkají naké univerzitě, na kterou se mu však už dvakrát nepodařilo dostat. Rodiče ho vyhnali z domu a shodou okolností se stává správcem dívčí ubytovny Hinata Inn poté, co odešla do světa jeho babička, původní správcová. Keitaro, který ještě žádnou dívku neměl, je jimi nyní obklopený - a je možné, že jedna z nich ono děvče z jeho mládí. Bláznivá dobrodružství začínají, navazování přátelství i láska na sebe nenechají dlouho čekat, k tomu všemu se ještě Keitaro musí připravovat a příjimací zkoušky...

Zánovní seriál s podivným názvem .hack//SIGN se odehrává roku 2007 v MMORPG (massive multiplayer on-line role playing game) The World (Svět). Tato hra využívající virtuální realitu je nesmírně populární a hrají ji miliony lidí po celém světě. Jen jeden hráč, wave master (něco jako mág) však má zásadní problém - nemůže se ze hry odlogovat a vrátit se do skutečnosti. Navíc se začnou ve hře dít velmi podivné věci poukazující k němu a Scarlet Knights (Šarlatoví rytíři), správci hry, ho začnou podezírat ze spojení s hackery. A jak do toho všeho zapadá tajemný MAHO, hráč s postavou člověka a tváří kočky? Velmi originální anime je opět podbarveno výbornou hudbou od Kajiury Yuki.

V úvodu filmu Mononoke Hime (Princezna Mononoke) zachrání princ Ashitaka svou vesnici před zuřivým zvířecím bohem, ale sám je proklet jeho nenávistí, která ho bude pozvolna, ale jistě pohlcovat. Vydává se hledat tajemného Ducha lesa, který by mohl kletbu sejmout, a přitom se dostává do konfliktu mezi paní Eboshi, vůdkyní lidu z pevnosti, a vlčí dívkou San (princezna Mononoke), která se svými vlky napadá ono lidi pevnostního města za to, že kácejí stromy, aby mohli těžit rudu. Tento skvělý film s epickým nádechem, povedenou atmosférickou hudbou, nádhernou kresbou a animací, je možné sehnat i u nás ve videopůjčovnách. Na první pohled působí dojmem, že jde o pohádku, na to je však toto ekologické anime málo černobílé a občas dost brutální (I když, která pohádka vlastně není?).

Hlavními postavami shoujo seriálu Yami no Matsuei jsou shinigami (andělé smrti) Tsuzuki a Hisoka, jež pracují v Chyugocho, jakémsi posmrtném úřadě, kde jsou duše zemřelých souzeny dle činů, které spáchaly. Každou chvíli se však najde nějaký geniální šílenec či démon, který se snaží prodloužit si (ne)život či ho někomu naopak razantně zkrátit. A právě takové anomálie mají na starosti Tsuzuki a Hisoka v akčně-hororovém seriálu plného postav s plášti dramaticky povlávajícími ve větru s perfektní úvodní hudbou a občasným zpestřením v podobě počítačové grafiky.

Přejděme však k podružnějším věcem. V komunitě otaku se nepoužívají obyčejné smajlíky, neboť vykazují málo manga rysů. Čtou se nikoli o 90 stupňů otočené, ale zcela přímo. Symbol “^” představuje oko, které se u postav v anime a manze zavírá skutečně odspodu a vytváří tak linku podobnou převrácenému “u”, symbol “_” ústa. Otakuizované smajlíky vypadají třeba takto:
^_^ či ^__^ úsměv
~_^ či ^_- mrknutí
^_^; sweatdrop u smajlíku
$_$ money! money! money!

Abyste se při pohybu v komunitě otaku společensky neznemožnili ~_^, měli byste znát alespoň pár základních termínů z této oblasti, a proto jsem sesmolil následující pidislovníček:
arigatou - děkuji
baka - blbý, hlupák, idiot, téměř jediná existující japonská nadávka (ano, v tomto směru se s námi skutečně nemohou rovnat ~_^ )
bishoujo - půvabná žena
bishounen - pěkný muž, bishouneni mohou vypadat i značně zženštile
CGI - computer generated imagery aneb počítačová animace (např. film Final Fantasy: The Spirits Within je vyrobený kompletně pomocí této technologie)
dub - dabing
ecchi - takto se označují eroticka v anime, americký přepis japonské výslovnosti písmene “h” (hentai)
fanart - fanovská kresba
fanfic - fanovská povídka na motivy toho, čeho je onen fan fanem (tedy nejen anime a mangy)
gomennasai- promiň(te)
hai - ano
hentai - v přímém překladu perverzní, výrazem hentai se označuje erotické a pornografické anime/manga, hentai je značně oblíbená, a zřejmě proto ji někteří neznalí lidé zaměňují s mangou
iie - ne
j-pop - japonský pop, současné trendy v japonské hudbě, často jde o hudbu z anime
j-rock - japonský rock
kanji - japonské znakové písmo
katana - typ dlouhého meče
kawaii - roztomilý, pěkný, do angličtiny se překládá jako cute a mangy a anime se tento termín opravdu úzce dotýká
konnichiwa - dobrý den (zdvořile)
manga-ka - profesiální tvůrce mangy
mecha - slovo označující cokoli robotického/mechanického
sayonara - nashledanou
SD (superdeformed) - takto se označují postavy, které znenadání změnily své proporce tak, že hlava je zhruba stejně velká jako zbytek těla, tento zjednodušený styl kresby v některých anime doprovází trapné či legrační situace
seiyuu - osoby, které propůjčují své hlasy anime postavičkám
shoujo - dívka
shoujo manga/anime - manga/anime určné pro dívky, například Sailor Moon, Yami no Matsuei (Descendants of Darkness)
shounen - chlapec
shounen manga/anime - přesný opak shoujo mangy/anime, například Street Fighter
sub, fansub - titulky, fanovské titulky
OAV (OVA) - original animation video (original video animation), jde o anime tvorbu určenou na videokazety nebo dvd, kvalitou mezi televizními seriály a tvorbou pro kino
onegai - prosím
otaku - fanda japonské animace, výraz pocházející z japonštiny může mít i negativní význam - maniak, fanatik
Japonci přidávají za oslovení zvláštní přípony naznačující vztah k oslovované osobě či společenské postavení vůči ní:
-sama - zdvořilé oslovení výše postavené či velmi vážené osoby
-san - obdoba našeho pan, paní, slečna
-sensei - oslovení učitele
-kun - oslovení přítele zhruba stejné věkové kategorie, takto se mezi sebou oslovují studenti
-chan - důvěrná forma oslovení, používá se při oslovení dítěte, často používané dětmi
-senpai či -sempai - oslovení staršího studenta

Kirika ve svém typickém oblečení - minisukni, tričku, vytahané bundě s kapucí a slušivých botkách. Model je doplněn nezbytnou a velmi elegantní pistolí.Nyní, když jste vyzbrojeni základními znalostmi, neostýchejte se navštívit webové stránky specializované na mangu, respektive anime. Z našich luhů a hájů to jsou zejména weby Manga.cz a Manga.sk, kde jsou kromě recenzí a čerstvých zpráv k nalezení i nejrůznější články, fanarty, překlady a nevím-co-ještě z této oblasti. Pokud se chcete podívat, jak taková manga vypadá v praxi, navštivte stránky MegaTokyo.com, kde je k nalezení jeden z nejlepších, ne-li nejlepší on-line komiks mající v současnosti více jak tři sta stripů (stránek); ústředními postavami jsou dva mladí gamesníci Piro, zapálený pro kreslení mangy, a Largo, zapálený pro pivo (“Ah...n3k+4r 0f d4 g0dz!”) a pobíjení imaginárních zombií. Skvělým zdrojem rozsáhlých a poměrně objektivních recenzí na anime seriály a filmy se mi staly webové stránky AnimeLegacy.net, AnimeAcademy.com a on-line anime magazín na animefringe.com, wallpapery hledejte potom celkem logicky na stránkách AnimeWallpapers.com. Všechny tyto stránky by v současné době měly být uvedeny v sekci Kam na síti...

Uff, tak to je prozatím vše, otakuizování je u konce. A pokud jste se rozhodli nějaké to anime zhlédnout, není nic jednoduššího, než přihlásit se a přijet na kvapně se blížící bratislavský Istrocon, na jehož anime bloku se bude promítat řada skvělých věcí, jako je Bubblegum Crissis 2040 nebo výše zmíněné .hack//SIGN.

FONT>

Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 35982

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 
:: (1 - 3 z 3) :: od nejstarších :: úrovňově ::
jarnik - 2005-12-22 00:00:00

bigfoot: v tom pripade je internet plny nejvetsich chudaku...

bigfoot - 2005-12-21 00:00:00

Obkreslovat screeny ze serialu muze nejvetci chudak! ! !

hejty - 2004-04-22 00:00:00

Prozačátečnbíky:

Na netu jsou nějaké slovníky,k de je výrazů víc, než zde.



Tady:

http://www.freedict.com/

A tady:

http://nihongoresources.com/

(dejte to tam jako odkazy proše)


:: (1 - 3 z 3) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.