Palantir
oddělovač

Stráže! Stráže!

Literatura > Fantasy | 14. 03. 2006 20:41:59 | autor: Harv

„Stráže! Stráže!“ jsou první kniha ze série Úžasná Zeměplocha Terryho Prachetta, kde vystupuje ankh-morporská Noční hlídka.
    Kdysi měla hlídka ve dvouměstí důležitou funkci - chránila poctivé spoluobčany před těmi nepoctivými, dbala na dodržování práva. Ale v době děje knihy je to nepotřebná a spíše z tradice udržovaná instituce přežívající z dávno zašlých dob monarchie.
    Nyní vládne městu Patricij, existuje cech zlodějů, vrahů či pašeráků, kteří sami dohlížejí na to, aby nebyly překročeny městskou radou předepsané kvóty, a tvrdě trestají nelicencované zločince, kteří pracují bez koncese nebo byť jen nevystaví potvrzenku přepadenému. Jak může vypadat člen takové noční hlídky, když jeho největší starostí je hodinu co hodinu hlásit "všude mír a klid", i když klid rozhodně není a mír už rozhodně ne? Jistě uznáte, že orgán, který nic nedělá, je poznamenán. A tak se setkáváme se zlomenými strážci zákona, alkoholem nasáklým kapitánem Elániem, objemnějším pohodářem seržantem Tračníkem a skoročlověkem desátníkem Nóblhóchem, který kouří skorocigarety, právě když do města přijíždí dvoumetrový syn trpasličího krále, Karotka Rudykopalsson, který ke svému úžasu před nedávnem zjistil, že byl adoptován. Je plný elánu, nadšení a víry, že není lepší práce na světě, než ochraňovat ankh-morporčany pomocí práva. V podpaží třímá zubatý meč a městský zákoník.
   
    Desátník Noby Nóblhóch: "Výborně. Takže: jaké jsou šance člověka, který stojí na jedné noze, s kloboukem nasazeným obráceně a kapesníkem v ústech, že zasáhne draka do jeho zranitelného místa?"
   
    Něco se však ve městě přihodí. Něco, s čím nikdo nepočítá. V nočních stínech se začnou objevovat škvarky a začmouzené siluety a řešení úkolu čeká právě na Noční hlídku.
    Prozrazovat další děj by nemělo smysl. Zaprvé byste si knížku vůbec neužili a za druhé, o tom přece recenze nejsou.
    Kniha je rozhodně zábavná, jak by se od chvástavého titulku „nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoliv jiné galaxii“ dalo čekat. Přispívají k tomu zejména dobře rozvedené charaktery, které se navzájem velmi dobře doplňují. Dvacetiletý trpasličí pubescent Karotka je přesvědčivě nedospěle naivní, Noby je zákeřně odvážný v momentech, kdy už je po všem, atd. Postavy jsou jednoduše uvěřitelné a jsou z tohoto světa.
    V knize bohužel najdeme drobné chyby a překlepy, zejména co se týče zapomenutých uvozovacích znamének. Nejsem žádný skvělý češtinář, ale překlad můžu jen pochválit.
   
    Lord Vetinari: „Po každém triumfálním vítězství se děkuje hrdinům. Je to vžité a tradiční. Pak bude každý vědět, že vše, co bylo uděláno, bylo uděláno správně."
   
    Pro ty, kteří by tvrdili, že Stráže jsou jen oddechové čtení, bude asi překvapením, že se v knize autor zabývá i velmi závažnými tématy jako například základy diktatury a vůbec mocí. O to je kouzelnější, jak je autor, respektive překladatel, schopen dovedně zabalit věci vážné do balícího papíru skvělé zábavy.
    „Stráže! Stráže!“ rozhodně stojí za přečtení, a protože jsme na stránkách vydavatele, tak dodám, že je to i výhodná koupě.
   

nezobrazilo se Autor obálky: Josh Kirby
Překladatel: Jan Kantůrek
Originální název: Guards! Guards!
Počet stran: 382
ISBN: 80-85609-70-3
1. výtisk u nás: 1995
nakladatelství: TALPRESSPrůměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 8255

Související příspěvky Související příspěvky:

Galerie Interesting Times
Galerie Noční hlídka

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.