Palantir
oddělovač

P. K. Dick: Vykolejený čas

Literatura > Science Fiction | 04. 03. 2006 22:19:23 | autor: Fajl

Málokterý autor dokáže čtenáři zamotat hlavu tak, jako to umí celoživotní paranoik provázený mnoha duševními chorobami Philip K. Dick. Nedávno vydaný Vykolejený čas patří k jeho lépe stravitelnějším dílům – po přečtení se necítíte tak vytaženi z reality, abyste začali podezřívat své okolí, že je málo hmotné nebo svou pěnu na holení, že obsahuje negativní ionizátor poháněný několikakilovoltovou heliovou baterií. Dick se jako obvykle drží tématu, které ho díky jeho duševní nevyrovnanosti provázelo celý život, a to hledání odpovědi na otázku „Co je lidská existence a realita kolem ní upředená?“.
   
    Děj nás zavádí do amerického městečka padesátých let, v němž žije bývalý voják Ragle Gumm u rodiny své sestry. Ragle má zvláštní zaměstnání. Už několik let si vydělává na živobytí zvláštní novinovou soutěží. Každý den noviny přinášejí malé nápovědy a Ragle se z nich snaží určit správnou odpověď, kterou tvoří poloha čtverce na ohromné šachovnici o hraně několika set polí. Jako jediný vyhrává už několik let a nikdy se nemýlí. Jeho fotografie se často objevuje v novinách a pravidelné výhry jsou dostatečné pro všechno, co Ragle potřebuje. Ale jednoho dne si synovec Sammy postaví malé rádio a začne přijímat hovory mezi záhadnou základnou a ještě záhadnějšími raketovými letouny. Ragleovi se před očima rozplyne stánek s občerstvením a zůstane po něm malý papírek se slovy „Stánek s občerstvením“. Na zbořeništi, kde si Sammy hraje, nalezne telefonní seznam s neexistujícími čísly i jmény a časopisy o známých osobnostech, které ale nikdo z Ragleova okolí nezná. Až na jistého Billa Blacka, který postupně vypadává ze své role otravného souseda a zdá se, že je možná klíčem ke všemu. Vypadá to, jako by Raglea všichni znali a sledovali, ale ne jen proto, že je jeho fotografie v novinách na stránce výherců soutěže. Něco není v pořádku se samotnou realitou. Začínají se množit otázky a Ragle se švagrem se rozhodnou najít odpovědi...
   
    Vykolejený čas je čtivý i pro toho, kdo nemá sílu na Dickovy těžší kalibry jako je Ubik nebo Temný obraz. Přečtení vyvolává řadu podivných a protichůdných pocitů a myšlenek, takže budete dlouho do noci s mrazením v zádech uvažovat nad aspekty reality, které vás normálně nikdy nenapadnou.... - ale Dicka provázely každý den jeho života.
   
nezobrazilo se Překladatel: Martin a Milena Poláčkovi
Autor obálky: Martin Zhouf
Počet stran: 221
Provedení: brož.
Nakladatelství: Epocha


    převzato z Interkomu


Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 7506

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.