Palantir
oddělovač

Příběhy ze Zeměmoří

Literatura > Fantasy | 15. 12. 2005 21:30:00 | autor: Harv

nezobrazilo se Zeměmoří je jedním z mých oblíbených světů. Bohužel jsem četl jen úvodní knihu: Čaroděje Zeměmoří, ale už téhdy mně učaroval svět rozkládající se na ostrovech a archipelech, vládne tam magie, která vyzdvihla zemi z původního oceánu. V mocném jazyce stvoření, kterým mluvím draci, má vše své pravé jméno. Každý záliv, každá květinka, dokonce i lidé dostávají v dospělosti od čaroděje své pravé jméno. Kdo je zná může pomocí magie ovládat. Krásné, neníliž pravda.
    Ne nadarmo byla autorka Zeměmoří, Ursula K. LeGuinová, druhou velmistryní žánru scifi. Dokázala propojit fantastiku s lidstvím, s životními příběhy.
   
Staré přísloví: Slabé jako ženská magie, špatné jako ženská magie.
   
    V knize Příběhy ze Zeměmoří je obsaženo pět povídek a popis světa, včetně její historie, popisem národů.
   

    První povídka, Hledač, se odhrává v těžké době bezvládí. Je o skryté naději, ve starých pověstech, a jejich naplnění. Příběh vypráví o založení školy na ostrově Roke.
    Druhá podídka, která mi přišla nejlepší, je nazvaná jako hlavní hrdinové: Temná Růže a Diamant. Temná Růže je dcera vesnické čarodějky a Diamant je synem ambiciozního obchodníka, který podporuje svého syna v učení se magii, která je pro něj jistou formou moci. Diamant však má daleko radši Černou růži, ale především hudbu, ve které vidí své poslání a dar, který by chtěl dát světu.
    Kosti země přímo předcházejí první knize Zeměmoří. Jsou o učiteli mága Oniona, který byl pak učitelem hlavního hrdiny knih Zeměmoří, Krahujce. Vypráví se v něm, jak to bylo vlastně s utišením zemětřesení na Gontu.
    Na vysokých blatech je krátkou epizodou právě života, arcimága Krahujce, který se zde objeví jako vedlejší postava. Děj se odhrává na bažinaté vrchovině a někdejší mocný mág, který však v důsledku přemíry píchy o svou moc přišel, je na utěku před minulostí, na novém začátku života. Je však stinnou minulostí stále stíhán.
    Citově nejodcizenější mi přišla povídka poslední. Dívka Dračinka, dcera zchudlého zemana, se snaží pochopit sama sebe. Proto se na popud nedostudovánoho čaroděje, který chce zesměšnit své učitele, vypraví do školy čarodějů na Roke. Tam však nemají ženy přístup. Dračince je Povídka přímo nepřímo navazuje na předchozí povídku Na Vysokých blatech a na knihu Tehanu, kterou jsem bohužel nečetl, takže nemohu sloužit.
   
čarodějnice Růže: Když se dá slovem uzdravovat, dá se jím taky zraňovat. Když se dá rukou zabíjet, dá se jí taky léčit. Vůz, který jede jenom jedním směrem, je špatný vůz.

Dračinka


    Všeobecně lze říci, že povídky se týkají růzdných časových období. Naštěstí jsou alespoň řazeny chronologicky, což bohužel nebývá pravidlem. Příběhem povětšinou narážejí na zeměmořská dogma.
    Bohužel často vycházejí z faktologie, která je sice nazdačena, ale plně je vysvětlena až v poslední části knihy, nebo vůbec, protože je obsažena v předchozích knihách. Člověk, tak knihu plně pochopí až při druhém přečtení. Podle mého je nejlepší knihu si pořídit jako součást kompletu celé sagy o Zeměmoří. Najde se v ní hodně odkazů na věci minulé a budoucí. Je to, jak by se řeklo po cimrmanovsku, takový most, výplň pro navázaní prázdných míst.
   

Nemmerle: Je vzácný dar vědět, kde musíš být, dřív, než jsi poznal všechna místa, kde být nemusíš.

Kosti země


   
    Kniha obsahuje tyto povídky: Hledač, Temná Růže a Diamant, Kosti země, Na Vysokých blatech a Dračinka. Navíc je součástí předmluvy vedle poznámek autorky i její podrobná bibliografie z pera Martina Šusta.
   
   
    Ursula K. LeGuinová: Příběhy ze Zeměmoří
    překlad: Petr Kotrle
    obálky: Milan Fibiger, ilustrace: Karel Soukup
    Triton, edice Trifid, 2003
    autorský medailon: Martin Šust
    328 stran, 189 Kč (pro členy klubu Trifid 129 Kč), brožované
    ISBN 80-7254-276-1

   Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 25983

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 2 z 2) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Darth Zira - 2005-12-29 00:00:00

Harve: "přemíra píchy"? To teda přímo píchá!!!

Jarnik - 2005-12-15 00:00:00

Priznivce anime by mozna mohlo zajimat, ze svetem Zememori se bude inspirovat syn japonskeho rezisera Miyazakiho ve svem novem filmu Gedo War History:

http://www.twitchfilm.net/archives/004479.html


:: (1 - 2 z 2) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.