Palantir
oddělovač

"Archeologie" o archeologii

Různé | 06. 11. 2005 08:48:15 | autor: Zdenek

Titul   Moderní archeologie, jejímž účelem je zjišťovati způsob života lidstva v pravěku s celou jeho kulturou, přinášela dosud výsledky svého bádání jen ve vymezeném počtu odborných knih učenců a naše veřejnost se jen kuse z novinových zpráv dovídala o pozoruhodnostech tohoto vědeckého odvětví. Návštěva museí a i jiná sledování výzkumů však ukazují, jakému opravdovému zájmu se tyto dávné památky pravěku těší.

   Tak mluví úvodní řádky časopisu zvaného Ze šera pravěku, jehož první a zároveň poslední číslo vyšlo v roce 1941. Do tohoto podzimu to byl dosud jediný pokus seznámit širokou veřejnost s archeologií pomocí populárně-naučného periodika. Naštěstí, časy se věru mění. Od 25.září tohoto roku můžete v novinových stáncích vídat sešit s působivě vyvedenou obálkou hlásající fantasticky znějící téma o hrobech amazonek v Čechách. Kdyby nic jiného, lidé budou alespoň zvědaví. A snad právě to je ten způsob jak dosíci slovům úvodníku starému přes šedesát let.
   O tom, že vyjde Archeologie (jak se časopis poněkud neskromně jmenuje), periodikum populárně-naučné, se v archeologických kruzích již nějakou dobu vědělo a valná většina lidí byla upřímně zvědavá, jak se s tím poměrně neznámý vydavatel a redakce (bez urážky) poperou. Výsledek vypadá slovy gurmána skutečně šťavnatě! Kvalitní křídový papír, neskutečně nádherné ilustrace, moderní design, fajnšmejkrovsky provedená grafika. A k tomu se podařilo sehnat pár autorů význačných jmen, egyptologa Doc. Miroslava Bártu a Mgr. Jana Turka. Na prvý pohled silová hra, teď už jen zhodnotit kvalitu článků, abychom zjistili, zda se nejedná jen o pozlátko prázdné ořechové skořápky. Pojďme k jádru věci.

   Miroslav Bárta přispěl dvěma články z exotického Egypta. Pravda o smrti krále Tutanchamona nepřináší nic moc nového, myslím tedy pro čtenáře, kteří se o dané téma alespoň povrchově zajímají. Zato jeho delší bratříček pojednávající o pyramidách a jejich dosud nerozluštěném tajemství je z chutnějšího těsta a zhusta pocukrovaný nádhernými ilustracemi. Právě tyhle články pravděpodobně svým zaměřením zvednou prodej časopisu.
   Z blízkého Slovenska nám P.Baxa a V.Ferus dají nahlédnout na jediný dosud stojící velkomoravský kostel (katastr Kopčany, hned u moravských hranic, jen pár kilometrů od veleznámého mikulčického hradiska). Pravda, stavba již nese jisté barokní úpravy, leč i tak je její význam nepopiratelný. Opět - plánky, fotografie i rekonstrukce pomocí grafického editoru vše balí do honosného kabátku. Obsah je podle mého názoru kvalitní, leč měl by se více zaměřit na čtenáře jen zhruba obeznámeného s tématem. Ten totiž těžko stráví tolik „suchých“ faktů bez nějaké peprnější přísady.
Obličejová maska Tutanchamonova    Zbývá zmínit ještě pár drobnějších článků, kupříkladu upoutávku k výstavě na Pražském hradě, pár slov o letní archeologické škole, užitečné pojednání o dendrochronologii (tedy datovací metodě pracující s letokruhy) a kratší článeček o sekerách, který si dle mého názoru zaslouží spíše delší zpracování než pouhé nemastné neslané nakousnutí.
   Že by konec? Ale zdaleka ne! Právě se totiž blížím k tomu nejpodstatnějšímu, co Archeologie (míněn časopis) nabízí. Největší prostor je věnován bohatýrsky koncipovanému článku o „hrobu amazonky“, jak přitažlivě láká titulek. Autorem je Jan Turek, odborník vskutku povolaný. Dokazuje však, že nejen zná a ví, nýbrž také dokáže přitažlivě psát, což je u archeologů jev po čertech neběžný. Takhle by měly vypadat populárně-naučné články! Skutečně dobrodružně podané poučení. Mimochodem, je zajímavé, jak přitažlivě archeologie vypadá, když se na fotografiích spolu s artefakty objevují půvabné slečny.

   Nový časopis je pro naši archeologii jako vědu pravým požehnáním. Ta totiž již dlouho nutně potřebuje nějakou propagaci i mezi lidmi, kteří nebyli příliš postiženi láskou ke „starým odpadkům“, lopatě a rýči. Zvolená forma i grafická úroveň by měly ukázat, že archeologie neznamená „jenom“ přerývání zeminy pro pár ubohých střepů. Takže jen tak dál, doladit drobné chyby a dát pozor na to, aby grafická nádhera zaplňovala i skutečně informačně hodnotné články. Zatím to vypadá skutečně nadějně.
   A jelikož je Archeologie čtvrtletníkem, na další číslo si počkáme až do 20.12.2005. Už se zatraceně těším…
   Pro další informace můžete zabrouzdat na oficiální web časopisu Archeologie - http://www.archaeologica.cz/

Projekt Archaeologica

Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 8008

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.