Palantir
oddělovač

School Rumble

Manga & Anime | 11. 09. 2005 01:51:07 | autor: BEM

Úplně jako od Muchy ^_^;

Formát: 26 TV
Režie: Takamatsu Shinji
Návrh postav: Watanabe Hajime
Předloha: Kobayashi Jin
Hudba: Omori Toshiyuki
Seiyuu: Harima Kenji - Takahashi Hiroki (HxH - Hisoka), Tsukamoto Tenma - Koshimizu Ami, Sawachika Eri – Horie Yui (Love Hina - Narusegawa Naru), Tsukamoto Yakumo - Noto Mamiko (Elfen Lied - Yuka, X TV - Kotori Monou)
Produkce: Studio Comet, 2004
Žánr: Komedie

Jako tucty dalších, podobných komediálních anime seriálů, je i School Rumble (neboli Sukuran) "character driven", kterýžto terminus technicus se v zemích českých obvykle překládá jako založený na postavách (já vím, není to přesné, ale do tří slov to lépe nepřeložím, i kdybyste mě nakrájeli na drobno a nasypali do polévky). Tento seriál se ale od těch ostatních liší jednou zásadní věcí. Viděl jsem ho.

Menší šarvátka

Tak toto by snad jako úvodní vejšplecht stačilo a vrhněme se k představení protagonistů. Tahounem celého seriálu je, alespoň z mého pohledu, Harima Kenji – delikvent s drsnou, "cool" vizáží, který je shodou scénáristických okolností tajně zamilován do "genki-genki" kawaii (tohle slovo doufám znáte ^_~) studentky jménem Tsukamoto Tenma, což je ještě větší shodou okolností druhý hlavní charakter (to byste neuhodli, co? ^_^;). Ta je ovšem zase tajně zamilovaná do svého jiného spolužáka, záhadného a dost divného Karasumy, u kterého není vůbec jednoduché poznat, co si vlastně myslí.

Naprosto dokonale úchylný úšklebek hlavního hrdiny

Ostatní postavy hrají až třetí housle, najdeme mezi nimi hlavně Tenminy spolužačky a spolužáky, popřípadě nějaké ty rodinné příslušníky. Myslím, že není nutné, abych se pouštěl do nějakých detailnějších popisů dalších postav, v podstatě se dá říci, že mezi nimi nalezneme většinou obvyklé, až archetypální charaktery a sem tam se autoři blýsknou něčím neotřelým. Zkrátka se jedná o standardní "balení" pro tyto tzv. school-life komedie.

V úvodu jsem naznačil, že se jedná o "character driven" seriál, což je v podstatě eufemismus pro sdělení, že skutečně nelze čekat téměř žádný souvislý, popřípadě smysluplný děj, přestože určité předpoklady a náznaky tu rozhodně jsou. V podstatě celý seriál je totiž vyplněn "pouze" následujícími, pro rabukome typickými ingrediencemi jako jsou groteskní nedorozumění, slovní hříčky, nesmělé pokusy o vyznání lásky, randění a jiné veskrze romantické momenty, které jsou v následující pikosekundě účinně zdemolovány gagem, občasná parodie a samozřejmě přiměřená dávka fyzického násilí, která tomu všemu dodá šťávu ^_~.Harimův sok Karasuma, momentálně nacvičující maximálně hustou pózu V žádném případě nemůže chybět "plážový" díl, ani díl o školním festivalu. Teď už jenom, aby vtipné situace byly dostatečně… vtipné ^_~. A aby "vážné" scény byly brány s oním těžko popsatelným nadhledem, který vás donutí se ve skrytu smát nebo alespoň potutelně usmívat – snad pochopíte, co tímto myslím, když se podívate třeba hned na první scénu s Harimou Kenjim. A v tomto konkrétním případě to, světě, nebo jakákoliv jiná obyvatelná dimenze, div se, vychází. A zásluhu na tom mají – samozřejmě kromě scénáristy, režiséra, animátorů, producentů, seiyuu, skladatelů a toho milého člověka, co dováží pizzu, … - překvapivě postavy ^_^;.

Tsukamoto Tenma by Harima Kenji's Love-o-vision

Když už jsem se tímto maximálně elegantním a nenápadným oslím můstkem metaforicky přesunul k druhému odstavci, můžu snad porušit předchozí prohlášení a přece jen se ještě trochu rozepsat o postavách. Hlavní charakter, tedy Harima Kenji, je už od pohledu oním originálnějším ze seriálového obsazení, a když k tomu připočtu jeho typické vlastnosti, mezi kterými je na jedné straně nezájem o školu a inklinování řešit některé problémy se spolužáky silovou cestou a na druhé straně jeho určitá nesmělost a neuvěřitelná schopnost být druhými, a v první řadě Tenmou, ve většině situací pochopen naprosto opačně, než jak zamýšlel, vychází mi z toho jedna z neoriginálnějších postav, co jsem v poslední době viděl. Pak je tu třeba Tsukamoto Yakumo, mladší sestra Tenmy, která supluje ve School Rumble Sasaki z Azumangy, a navíc, jak se zdá, je tak trochu telepatka, což vede k několika roztomilým gagům…

Utrpení mladého Harimy ^_~

Po stránce hudební si není celkem na co stěžovat, OP a ED jsou osobité a melodické skladby. Hudba v seriálu jako takovém vás asi těžko ohromí, stejně tak se stěží stane, že si ji budete pamatovat déle, než minutu po skončení epizody, ale svoji úlohu plní až překvapivě dobře. A navíc seriál obsahuje jedno "hudební překvapení" (hledejte ho v desáté epizodě), které alespoň mě opravdu dostalo (a ještě jsem to nerozchodil ^_~). Animace je na obstojné úrovni, character design snad moc komentovat nemusím, podívejte se na obrázky, co se válí kolem ^_~.

Suma sumárum, School Rumble je slušné komediální dílko, které přestože si neodpustí zažitá klišé a nevybočuje z žánrových standardů, dokáže svým přímočarým, ale efektním humorem skvěle pobavit a působit jako účinné antidepresivum, je-li podáváno pravidelně v nízkých dávkách ^_^.

Hodnocení: 7.5/10Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 44040

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Raygi - 2007-05-14 19:38:48

Pro zájemce: začal jsem překládat mangu pro Mangacesky.wz.cz

hans - 2006-03-09 00:00:00

imho 8-8,5 by slušelo daleko víc. a pozor - bude nová série ;-)

Abalayn - 2005-09-19 00:00:00

Azumanga je "piece of art". Tohle je (pouze) dobre udelane rabukome. :)

sts - 2005-09-19 00:00:00

School rumble !! 9/10

Podle me lepsi nez zminovana azumanga, ma to vetsi spad a diky muzskym (ok klucicim) postavam je to mnohem zabavnejsi. Nejedna se tu o milostne pary ci trojuhelniky ale diky mnoha nedorozumenim spise o poradne polygony ;). Vynikajici animace a hlavne strih.


:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.