Palantir
oddělovač

Inuyasha: Toki wo Koeru Omoi

Manga & Anime | 03. 04. 2005 13:13:36 | autor: BEM

Kagome & Inuyasha

Formát: Film, 100 min.
Autor: Takahashi Rumiko
Režie: Shinohara Toshiya
Hudba: Wada Kaoru
Seiyuu: Higurashi Kagome - Yukino Satsuki (Trigun - Milly Thompson), Inuyasha - Yamaguchi Kappei, Miroku - Tsujitani Kouji, Sango - Kuwashima Houko (Noir - Yuumura Kirika, Nadeshiko - Misumaru Yurika), Sesshoumaru - Narita Ken, Kikyou - Hidaka Noriko, Menoumaru - Seki Tomokazu (Full Metal Panic? Fumoffu - Sagara Sousuke)
Žánr: Akční/Komedie

Po zhlédnutí téměř všech dílů seriálu Inuyasha a poté, co jsem uviděl asi ve třech dílech tohoto anime uviděl docela poutavou upoutávku na film Inuyasha: Toki wo Koeru Omoi (aneb Inuyasha: The Love That Transcends Time), mi bylo jasné, že se na něj budu muset podívat. Film mám právě za sebou, takže v recenzi možná bude trochu převládat prvotní dojem, ale budu se snažit být objektivně-subjektivní, jak to jen jde ^_^;.

Na pikniku...

První věc, kterou bych měl zmínit, je, do jaké míry je nutné znát původní seriál a co je vlastně všechno spojuje. Odpověď na takovou otázku není složitá. Film si z původního seriálu bere samozřejmě prostředí a všechny hlavní postavy. Z větší části se odehrává v japonské feudální éře, která nese skoro všechny znaky fantasy prostředí - kouzla, nestvůry, nemrtví, atp., kratší část se pak odehrává v Japonsku současnosti. Základní sestava - polodémon a "psí ksicht" Inuyasha, dívka ze současnosti Kagome, liščí démonek Shippo, úchylný kněz Miroku, bojovnice Sango a její bitevní kočka Pitipačka...ehm... Kirara - ti všichni jsou zde hlavními aktéry, ve vedlejších rolích se vyskytne znovuoživená kněžka Kikyou, zbabělý, avšak prohnaný "blešák" Myouga, kněžka Kaede, z původních "tradičních" Inuyashových nepřátel je zde ultimátní drsoň Sesshoumaru, jeho posluhovač Jaken a holčička Rin, které zachránil život. Dějově by mohl být zařazen kamkoliv za přibližně dvacátou až třicátou kapitolu, a v tom spočívá hlavní zápor filmu.

Inuyasha Hunter

Jeho možné volné dějové zařazení a také to, že zde není Naraku jakožto seriálový hlavní "záporák", jasně naznačuje, že se jedná o filler epizodu. He? Aha, on je to vlastně film. V tom případě se jedná o opravdu dlouhou filler epizodu, se všemi kladnými i zápornými důsledky z toho vyplývajícími.

Hlavním kladem filler epizod může být možnost psychologicky propracovat určitou postavu, přidat její další rovinu, nebo již stávající ukázat v jiném světle. Nechci zde komentovat, do jaké míry jsou postavy v seriálu propracované, ale ve filmu rozhodně o žádný psychologický posuv nejde. Jedním z důsledků toho, že film má ve většině ohledů charakter filler epizody, je také jeho dějová uzavřenost. Na tom ovšem není nic špatného - jistě si říkáte, že dobrý film je přece také dějově uzavřený. Problém je, že film IY: TwKO končí tak jako každá filler epizoda - tím, že je prostě nutné konstatovat, že se skoro nic nezměnilo.

Menoumaru

Film neřeší osobní problémy postav, které byly nastíněny v seriálu - děj je z osmdesáti procent čistě o boji s hlavním záporákem - tentokrát čínským molím démonem, který se jmenuje Menoumaru, a jeho podržtaškami. Úhlavní záporák mne ale trochu zklamal. V seriálu ještě překousnu, že se na základě principu "creatio ex nihil" zjeví nějaká méně důležitá postava a Inuyashovi bez obalu a víceméně bez udání důvodu řekne, že ho chce zabít. Ve filmu si ale autoři mohli dát trochu více práce a Menoumarův motiv nepřátelství osvěžit něčím inovativnějším, ale oni konali na základě právě onoho zmíněného principu. Ostatní nepřátelé - vesměs Menoumarovi pohůnci - jsou nadesignováni tak, že na každou kladnou postavu, která není téměř úplně neschopná, vyjde průměrně jeden, takže je možné si vychutnat "bojové styly" a následný způsob eliminace nepřítele, kterou daná postava zvolí. Není potřeba dodávat, že nepřítel bude nakonec oduševněle poražen, a protože Menoumaru je opravdu silný, dojde na použití těch nejdrtivějších prostředků - ti, kdo viděli seriál, jistě vědí, o čem mluvím. Zbylých dvacet procent se věnuje vztahu Inuyashi a Kagome (a taky trochu Inuyashi a Kikyou), ale v něm se, hlavně díky jejich povahám, také nakonec nic nezmění. Vzhledem k názvu filmu se dalo očekávat trochu více, ale budiž. Tolik k ději filmu.

Jaken & Sesshoumaru

Když jsem si přečetl odstavce, které jsem právě napsal, nabyl jsem pocitu, že bych mohl být špatně pochopen, protože film jenom kritizuji. Skutečnost je ale taková, že film se mi vlastně líbil. Zachovává se v něm totiž jak atmosféra, navozena několika novými a většinou starých hudebních motivů, tak vtip, vyplývající z charakterů postav, i dynamika, vyplývající z toho, že se Inuyasha pořád s někým řeže ^_^. Jediná věc, která mě opravdu hodně mrzela, byla nemastná neslaná a hlavně malá role, kterou ve filmu sehrál Sesshoumaru - v seriálu patřily díly, ve kterých se tato cool postava s chladně-bezohledným přístupem ke všem a všemu objevuje, k mým nejoblíbenějším.

Po technické stránce je film vyveden dobře. Můj celkový dojem je, že působí tak nějak dynamičtěji a užití CGI v pár záběrech mu příliš neublížilo. Namluvení je na stejné úrovni jako v seriálu samotném, tudíž velmi dobré až skvělé - postavy jsou díky němu jako živé, kromě Kikyou, která je jako mrtvá ^_^.

To není obyčejná žába, to je zelená žába.

Závěrečné doporučení budiž rozděleno na tři případy. V případě, že jste seriál neviděli, budete asi zmateni polopatickým úvodem, který se vám bude snažit ve zkratce vysvětlit děj seriálu, nepochopíte narážky a odkazy na něj, budete mít chaos v postavách a důvodech jejich jednání a nakonec si řeknete, že to byla pěkná blbost. Jestliže jste seriál viděli a pokládáte ho za naprostý odpad anime produkce, tento film vám váš názor nevyvrátí, spíše naopak - doporučuji ušetřený čas věnovat smysluplnější činnosti. Pokud jste viděli seriál a líbil se vám, bude se vám určitě líbit i film, přestože možná budete, tak jako já, trošku zklamáni z toho, že tvůrci nevyužili plně potenciálu filmu a nebo z toho, že se v podstatě jedná o filler, neboť tvůrci zřejmě nechtěli narušovat integritu seriálu.

Hodnocení: 6.5/10 (mike 6/10)

P>

Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 58581

Související příspěvky Související příspěvky:

Galerie InuYasha
Galerie Inuyasha

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 7 z 7) :: od nejstarších :: úrovňově ::
miki - 2008-01-29 23:26:51

lolita010@seznam.cz

miki - 2008-01-29 23:26:12

Prosím vás nevíte někdo kde bych mohla sehnat tenhle film třeba i na stáhnutí to je jedno prosím napište na email

heorungtai - 2006-04-11 00:00:00

hi

Nikola - 2006-02-14 00:00:00

Ahojky?prosim kdo by mel temhle film,tak mi prosim napište.

Sinnal - 2005-11-12 00:00:00

Ahojky.Nevíte náhodou někdo, kde bych mohla sehnat nebo stáhnout nějaký ten film?? Kdyžtak mi prosím napište. :)

LIL DEE - 2005-08-13 00:00:00

hi deedee here

- 2005-07-04 00:00:00

potete far di nuovo vedere il folm di inuyasha!? ve lo prego!


:: (1 - 7 z 7) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.