Palantir
oddělovač

Cowboy Bebop TV

Manga & Anime | 14. 06. 2004 11:37:08 | autor: mike

See you, space idjit... ^_^

Formát: 26 TV
Režie: Watanabe "Nabeshin" Shinichi
Koncept: Hajime Yadate
Produkce: Sunrise, Bandai
Seiyuu: Spike Spiegel - Yamadera Kouichi (GitS - Togusa), Jet Black - Ishizuka Unshou (Trigun - B.D.Neon), Faye Valentine - Hayashibara Megumi (Slayers - Lina Inverse, NGE - Pen Pen), Ed - Tada Aoi
Hudba: Kanno Yoko
Žánr: SF/Akční/Komedie/Drama

"Life is just a dream, y'know..."

Vítejte na Ganymedu, oblíbené destinaci mnoha turistů.

Vítejte do světa druhé poloviny jednadvacátého století. Do budoucnosti, která to má k pohádkovosti Lucasovy ságy a uhlazené nablýskanosti vize páně Roddenberryho na míle daleko, která je derivátem současnosti plné rozporů. Do univerza, kde lidé osídlili dálavy Sluneční soustavy. Do univerza, kde díky subprostorovým branám mezi planetami a měsíci korzují vesmírné náklaďáky, kde je pustý povrch Země stižené katastrofou zkrášlován osamělým satelitem s uměleckými ambicemi, kde digitální sekty nabírají více a více věřících a kde je raketoplán Columbia úctyhodným, avšak při dobré péči stále provozuschopným veteránem. Do univerza, kde potrhlí lovci odměn pronásledují potrhlé zločince, na které pravidelně upozorňuje pořad s mimořádně nízkou sledovaností - Big Shot. Do skutečně poctivé budoucnosti s půvabným nádechem staromódnosti. Do světa, kterým se prohání vesmírná loď Bebop i se svou podivnou, nesourodě působící posádkou, neustále bojující s nedostatkem jídla, respektive peněz.

Faye-Fayeeeee

Jak jste se již jistě dovtípili, seriál se bude motat právě okolo posádky Bebopu, které se smůla lepí na paty, a jejích osudů a dobrodružství. Problematický čahoun Spike, bývalý policista Jet, který se pyšní mechanickou paží a hlavou jako koleno, a nebezpečná kráska Faye se své neustálé finanční problémy snaží vyřešit právě dopadáním "hodnotných" kriminálníků, při čemž této ústřední trojici pomáhá hackerka Ed, vyznačující se naprosto unikátním způsobem mluvy i (p)ohybu. Pátým členem posádky je němá tvář, inteligentní datapes Ein.

Právě charaktery jsou jedním z více světlých bodů seriálu - jsou dospělé (tedy až na Ed ^_^), velmi osobité, náchylné k osamělosti a příjemně se vymykají zaběhlým typům. Každý z nich má bolestivou minulost, se kterou se musí tak, či onak vypořádat. Jako nejpropracovanější (a zároveň nejsympatičtější) postava mi připadla Faye, za jejímž zvláštním hlasem se skrývá jako vždy výborná Hayashibara "Lina Inverse" Megumi. Zato Jet přišel trochu zkrátka. I design ústředních charakterů a některých zločinců (třeba šílený šašek Pierrot La Fou) je jedinečný, takový jen tak někde neuvidíte.

Zírajíc na obrazovkovou pyramidu...

Cowboy Bebop je ve své podstatě seriál epizodický, absentuje zde jakákoli delší souvislá dějová linie, snad s výjimkou postupného odkrývání tajemství minulosti Spikea, Faye a Jeta. A právě z tohoto důvodu musím vyslovit svou největší výtku - epizodičnost sama o sobě není špatná, leč některé díly prostě nepřinášejí takřka nic nového, žádný světoborně originální nápad, ni pořádnou porci vtipu, ni hlubší sondu jednoho z charakterů. A pokud vás mají u seriálu udržet jen jeho vizuální kvality a povedené akční scény, je to již na pováženou. Asi proto mě taky nijak nenadchly první čtyři díly. Na druhou stranu jsou zde vyloženě lahůdkové epizody - Ed vstupuje na scénu (9.), epizoda s Pierrotem La Fouem (20.), praštěným kovbojem Andym (22.) či halucinogenními houbičkami (17.), vetřelčí díl (11.), díl šmrcnutý cyberpunkem (23.)... - a díky rozmanité hudbě mají vždy trochu odlišný ráz. No a na konci seriálu to autor, Watanabe Shinichi, velmi pěkně, působivě rozsekl.

Kreativita a obrovské tvůrčí úsilí dalo vzniknout unikátnímu bebopovskému univerzu. Ať už se jedná o ganymedské vodní přístavy, mlhou zahalené slumy na Kalistó, širé, rudé pláně Marsu, fantasticky působící venušanské létající ostrovy, vesmírná kasína či meteory rozrytý povrch Země pokrytý zříceninami, vždy je opravdu na co se dívat - backgroundy nebyly zanedbávány a zejména městské exteriéry jsou působivé; každá ztvárněná lokace má své osobité kouzlo. A zapracovalo se i na designu automobilů a vesmírných lodí budoucnosti (Spike, Jet i Faye mají na palubě Bebopa každý svou malou osobní loď, jsou to Swordfish II, Hammerhead a Redtail.).

Big Shi..., pardon, Shot

Pokud patříte mezi příznivce dobré akce, neměl by vám tento seriál uniknout, přestože nabízí mnohem více než pouze ji. Akční scény všeho druhu - souboje pěstní, přestřelky skromné i velkoryse destruktivní, honičky, souboje vesmírných lodí,... - jsou výborně zpracované a že je jich tu požehnaně. Ocenil jsem zejména to, že si animátoři svou práci nijak neulehčovali známými a velmi levně vypadajícími triky (statické scény, barevné záblesky, však to znáte), jak je tomu v mnoha jiných seriálech (namátkou mě napadá třebas Samurai Deeper Kyo), ani použitím CGI (i to je zde občas přítomno), vše je poctivá, plynulá ruční animace v kombinaci s ostrou kresbou. Taková péče v dnešní době opravdu zahřeje u srdce.

Veledůležitou ingrediencí Cowboye Bebopa je charakterový i situační humor, nejedná se ovšem o grotesknost či pitvornou směšnost (alespoň většinou) vlastní většině komediálně laděného anime (kupříkladu prvních pár dílů Triguna, FMP? Fumoffu komplet). Humor často podaný prostřednictvým dialogů je dost suchý, ironický - ústřední postavy se hádají o jídlo, lpějí na penězích... Dokonce je přítomno i pár povedených parodií (Vetřelec) a odkazů (nepřehlédnutelný záběr z Beverly Hills 90210). Konec seriálu se ale nese v přísně vážném duchu.

Znáte to: Býval dobrým policistou, ale spáchal ten největší hřích - začal pěstovat bonsaje... a tak je nyní lovec lidí, regenerát.

Výsledný dojem ze seriálu dotváří soundtrack Kanno Yoko, navozující tu správnou atmosféru starých časů. Vyznačuje se snad nejširším možným množstvím stylů - prim hraje jazz, blues (této hudbě zrovna neholduji, a tak se k jejímu ohodnocení necítím plně kompetentní, řeknu pouze, že se poslouchá vcelku dobře a celému seriálu propůjčuje vskutku unikátní ráz), zazní ale i westernové kytarové rify či skladby pro foukací harmoniku, heavy metal, tribální hudba... Za zmínku stojí i tři velmi povedené, kompletně anglicky(!) zpívané písně (jedna z nich mi matně připomněla Arrowsmith), citlivě podbarvující vážnější scény. Skladeb je mnoho a opakují se tedy minimálně. Nesmím zapomenout na opening, který svou osobitou (odpudivou) stylizací připomíná americké či britské seriály relativně dávné minulosti. Po ED následují většinou velmi vtipné upoutávky na další díl.

Pokud očekáváte originální svět, akční povyražení, svérázný humor a zajímavé charaktery, nikoli však silnou příběhovou linku(!!!), neměli byste tento interesantní titul, který bývá mnohými označován za klasiku, v žádném případě minout.

Hodnocení: 8/10



Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 53118

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 
:: (1 - 9 z 9) :: od nejstarších :: úrovňově ::
GambleBoy - 2006-01-18 00:00:00

Jo, a jeste jestli nekdo nevite, kde se da pisnicka Real Folk Blues stahnout? Fakt by mi to pomohlo.

GambleBoy - 2006-01-18 00:00:00

thx

Jarnik - 2006-01-14 00:00:00

GambleBoy: Jmenuje se Real Folk Blues.

GambleBoy - 2006-01-14 00:00:00

100% good, ale nevi nekdo, jak se presne menuje ta "blues" pisnicka, co hraje dycky pri zaverecnych titulkach serialu?

batou - 2005-12-17 00:00:00

11/10

Ed is the best

assay - 2004-12-09 00:00:00

Ein je the best

Ondatra the Bigfoot - 2004-06-19 00:00:00

A stejně je nejlepší Ed.

Abalayn - 2004-06-17 00:00:00

Tenhle serial se nevejde do stupnice :). 10/10 je malo.

Borin - 2004-06-17 00:00:00

Co dodat? Tenhle seriál je za 10/10.


:: (1 - 9 z 9) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.