Palantir
oddělovač

Scrapped Princess

Manga & Anime | 08. 03. 2004 19:24:50 | autor: BEM

Pacifika Casull ^_^

Formát: 24 TV
Autor: Sakaki Ichirou
Scénář: Yoshida Reiko
Design: Omori Takahiro
Režie: Masui Soichi
Produkce: Bones, 2003
Seiyuu: Pacifika Casull – Orikasa Fumiko (SaiKano – Chise, Haibane Renmei – Hikari, Sennen Joyuu – Fujiwara Chiyoko), Raquel Casull – Ohara Sayaka, Shannon Casull – Miki Shinichirou (Full Metal Panic – Kurtz Weber, GetBackers – Takeru Teshimine), Winia Chester – Kawasumi Ayako (Mahoromatic – Mahoro Andou), Christopher Armalite – Mizushima Takahiro (Uchuu no Stellvia – Otoyama Kouta)
Žánr: Akční/Komedie/Drama

"This could mean the end of banana daiquiri as we know it! ... Also life." - Bender Bending Rodriguez, Futurama

Raquel-nee a Shannon-nii ^_~

Zánovní anime seriál – od stále známějšího a uznávanějšího studia Bones, jež má "na svědomí" Wolf’s Rain, slibný Full Metull Metal Alchemist nebo známý klon NGE RahXephon – Scrapped Princess, v mikeově svérázném překladu Vadná princezna, provází, z větší části díky hodně příznivým recenzím, velice slušná reputace. A musím přiznat, že aspoň z mého pohledu, zcela zaslouženě. Nicméně, nerad bych předbíhal a vynášel nějaké ukvapené závěry již v samotném úvodu ^_^;. Jeden nesporný a všeobecně platný fakt je ale nutno vyslovit ještě v úvodu, sovy a anime často nejsou tím, čím se zdají být. A o Scrapped Princess, byvše nikoliv sovou, ale anime, to platí dvojnásob.

Aby ochránil svoji sestru, je ochoten bojovat i s bohy...

Poté, co se královskému páru narodila holčička, bylo církví vyřčeno kruté proroctví, které pravilo, že až princezna dosáhne věku šestnácti let, bude jedem a zkázou pro celý svět. Královská rodině nezbývalo, než se princezny zbavit, a to čím dříve, tím lépe. Princezna ale přežila a v seriálové současnosti, kdy k osudovému datu již zbývá jen pár měsíců, ji spatřujeme, jak je společně se svou nevlastní sestrou, kouzelnicí Raquel, a nevlastním bratrem, bojovníkem Shannonem, na útěku před nájemnými vrahy, královskými vojáky i obyčejnými lidmi, kteří ji nepřejí nic jiného než smrt.

Opravdu to není fantasy...

Výše napsaný odstavec stručně vykresluje základní premisu příběhu a víceméně naznačuje, že se jedná o klasické fantasy. Nyní možná celou řadu z vás zklamu, ale prostou pravdou je, že Scrapped Princess není vynikající fantasy anime seriál. Není to dokonce ani velmi dobrý fantasy anime seriál. Scrapped Princess je totiž sci-fi, čímž se stylisticky neobratným obloukem dostávám k vysvětlení oněch sov z úvodu. Nečekejte žádné pravověrné fantasy, jako je například Record of Lodoss War. Nečekejte vlastně jakékoliv fantasy, neboť jediné, co si Vadná princezna bere z fantasy archetypů je všeobecná technologická a vědecká úroveň středověku, částečně středověké společenské uspořádání, a samozřejmě magii – a ani toto není úplně pravda. Nepovažujte toto prosím za spoiler, ale za nezbytné žánrové zařazení – ostatně přibližně už v šesté epizodě, kdy se na scéně objeví něco, co neodbytně připomíná "emzácké létající cosi" z RahXephonu – v ohledu designu těchto potvor se studio nezapře – musí každému dojít, na co že se to vlastně dívá. A musím podotknout, že ten "ufon" je jenom začátek.

ARFFI M4 Dragon Serial 26 Zefiris aneb kakkoi shoujo heiki. Kawaiiiiii!

Tak, když už máme žánrové zařazení, nezbytné spoilery a podobná překvapení za sebou, vrhnu se na detailnější popis a z větší části pochvalnou kritiku seriálu samotného. Předně příběh – ten je v tomto anime nadmíru konzistentní a homogenní již od samotného počátku – skutečně zde není epizoda, o které bych mohl čestně prohlásit, že se jedná o prachsprostý filler, a nejsou zde ani – u jiných anime tak obvyklé – úvodní epizody sloužící v podstatě jen k seznámení se s charaktery. Příběh epických rozměrů, jenž občas lehce zabrousí až k hranici cyberpunku, je velmi dobře promyšlený, a i přes jeho propracovanost není dějový tok nijak obtížně sledovatelný i pro diváky, kteří sci-fi, natožpak cyberpunk, nemusí a třebas takového Gibsona znají jenom ze Statečného srdce ^_~. Tomu do velké míry napomáhá – troufám si skoro říct, že pro cyberpunk trochu atypický – jednoznačný výklad příběhu a to, že je de facto vše polopaticky vysvětleno do potřebných podrobností, neboť hrdinové sami teprve odhalují pravou tvář světa, ve kterém je "ingriš" starobylou a tajemnou řečí počítačů, polobožské bytosti i obyčejní lidé mají jména po střelných zbraních a zbraně samotné mohou vystupovat v podobě roztomilých "cool" dívenek, čemuž se ovšem člověk znalý anime nemůže vůbec divit ^_~. Sleep-eating Raquel a rozladěná Pacifika Když k tomu přidám tvrzení, že se seriál, na rozdíl od menších či větších podivností typu NGE, Haibane Renmei, Serial Experiments Lain nebo Trigun, obešel bez výraznější symboliky, vedlejších konotací, odvozených významů nebo biblických či popkulturních odkazů, je jasné, že se jedná o oddechové "scífko". A pro někoho, kdo má na něco takového chuť a naopak se příliš nechce zabývat, čím ilegálním se před psaním scénárista posilňoval, je to rozhodně plus ^_~. Naštěstí to, že příběh je snadno pochopitelný, v žádném případě neznamená, že by byl předvídatelný – děj nabízí řadu nečekaných, nikoliv však nelogických, zvratů v potěšující kadenci a o překvapení, zejména ke konci seriálu, rozhodně není nouze.

Things have turned a deeper shade of blue...

Když se na pomyslný scénář celého díla podívám očima řeckého literárního teoretika, mohu jedině konstatovat, že Vadná princezna zdařile kombinuje komedii, drama, akci – tu větší zásluhou charakterů, onde zásluhou příběhu – a ještě k tomu na vhodných místech stíhá vkládat různé filozofické a morální otázky o ceně lidského života, podstatě rytířství nebo o problematice svobodné volby.

Ač by se to z příběhu nemuselo jevit, vyznění Scrapped Princess, přestože obsahuje řadu neveselých momentů, je v zásadě optimistické, jak díky důrazu na pozitivní lidské hodnoty, značné převaze "morálně dobrých" charakterů, zobrazením mnoha scén z "obyčejného života" hrdinů a humoru, který je v tomto konkrétním případě přiměřeně "umírněný" – nečekejte žádné pitoreskní výrazy ve tvářích postav či momenty, kdy sebou hrdinové překvapením mlátí o zem – tak díky celkovému vizuálnímu pojetí, a přestože v dramatických či akčních pasážích, kterých je spíše poskrovnu, ale zpracovány jsou na jedničku, se značně žádná deprese nehrozí.

S-s-samuiii!

Co se týče charakterů, není na tom seriál vůbec špatně, když od něj nebudete čekat rozpolcené, zakomplexované nebo komplikované osobnosti s detailně propracovanou minulostí. Hlavní hrdinkou seriálu je Pacifika Casull, ona patnáctiletá Vadná princezna, která je obdařena poměrně realistickou osobností – tím mám na mysli to, že se ve většině případů jako patnáctiletá chová, a není tedy dospělou osobností skrytou v dětském těle, jak tomu je v některých jiných anime. Abych to přiblížil: navzdory všemu je citlivá, empatická a optimistická (koneckonců je to hlavně ona ve "spolupráci" s nevlastním bratrem Shannonem, kdo má největší zásluhu na četných humorných scénách tohoto seriálu), ale také dokáže být, a často je, dost otravná, rozmazlená a líná, a je tak vítaným osvěžením po unifikovaných dívčích hrdinkách, které jsou v anime typu Kidou Tenshi Angelic Layer nebo Card Captor Sakura. Právě z tohoto důvodu je to velmi sympatická a unikátní hlavní hrdinka ^_~. Pak je tu Shannon, její nevlastní bratr, který je po většinu času smrtelně vážný "mhouřenín", možná právě proto, že je to on, kdo Pacifiku nejvíce chrání a kdo se snaží chovat nejvíc zodpovědně. Kromě toho, že se velmi zdatně ohání mečem, poradí si i s řadou dalších věcí, jako je praní prádla, vaření, uklízení a podobně – slovy Pacifiky, starání se o ni je takový jeho koníček ^_~. Raquel, jeho sestra, budí dojem osoby poněkud lehkomyslné, moc toho nenamluví, ale je stejně jako bratr starostlivá. Ve Scrapped Princess vystupuje celá řada dalších charakterů – od již zmíněných polobohů se jmény jako Mauser, Socom, Steyr, Cz(!), přes zbraňové a palubní systémy Zefiris a Natalie, idealistické rytíře, generály toužící po světovládě, církevní hodnostáře, prince, až k členům speciálních jednotek či bývalým assassinům.In such a stormy night, a tragedy is bound to happen... V rámci možností jsou vedlejší charaktery propracované, vhodně zasazované do děje – většina postav prostupuje téměř celým seriálem – některé z nich dokonce podstoupí zřetelný osobnostní vývoj. Ještě poznamenám, že "zlé" charaktery zde nejsou většinou zlé v pravém slov smyslu, tedy patologicky, pouze mají na věc trochu odlišný názor výcházející z jiného způsobu myšlení. Z vedlejších charakterů mne zaujal například originální bard-lovec odměn, který jako zbraň používá jakýsi prazvláštní klávesový hudební nástroj a svým koncovým větným přízvukem připomíná Felixe Holzmanna ^_~. Jinak ani seiyuu ostatních charakterů se nedali zahanbit a odvedli dobrou práci, přirozeně nejvíc vynikla Orikasa Fumiko jako spratkovitá Pacifika Casull.

Socom, Snakeův bůh

Po stránce vizuální se Scrapped Princess rozhodně povedla. Subjektivně bych řekl, že animace je lehce nadstandardní, kresba čistá s volbou sytých tónů jasných barev, design charakterů velmi působivý, originální a v mnoha případech i hodně kawaii. S hudbou je to o něco horší. Hudba přímo v seriálu není špatná, ale je jí příliš málo – autoři ji použili s rozmyslem jako doprovod k důležitějším scénám. Opening, který je tak trochu skotský, je vynikající, určitě se vám bude líbit a ending také není k zahození. Když už jsem u té hudby – zajímavé je, že všechny epizody Scrapped Princess mají v názvu nějakou hudební formu.

Co říci závěrem? Scrapped Princess je takřka učebnicovým příkladem dobrého anime, i když se zjevně příliš zdráhá odchýlit se od pouček. Přestože třeba v oblasti příběhu nepřináší nic výrazně originálního a nepřekvapí ani revolučním přístupem k tématu, ani geniální hloubkou obsažených idejí, dosahuje vysokých kvalit v celé škále aspektů – od téměř dokonale kontinuálního, provázaného děje, přes zajímavé a humorné charaktery, propracovaný svět, vzniklý povedenou fúzí sci-fi ze staré školy a fantasy, až k technickému zpracování.

Hodnocení: 8.5/10 (mike 9/10)

9/10)



Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 49482

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 
:: (1 - 7 z 7) :: od nejstarších :: úrovňově ::
NOIR - 2005-05-16 00:00:00

Kdo ma tenhle serial? Prosim napište mi na email kde ho mužu sehnat a nebo nemate ho někdo ? pls pls pls mo

tyrex - 2004-10-03 00:00:00

K celemu serialu existuju slovenske titulky, takze ak bol problem s anglictinou, teraz uz nic nebrani k vzhliadnutiu tohto super serialu.

p1A - 2004-03-16 00:00:00

Tak jsem to vcera skouknul. Fakt je to docela dobry ... a takova Zefiris by se taky obcas hodila :)

hintzu - 2004-03-16 00:00:00

Hehehe, tak vadná princezna je skutečně svérázný překlad :))) celkem by mne zajímalo, jak by potom autorovy této hlášky připadaly mořskovílojidní princezny z mermaid melody: pichi pichi picchi :)))

almyr - 2004-03-16 00:00:00

Jdu prohnat Kazu...;)

HejTy - 2004-03-09 00:00:00

Borin: Náš kolega s copánkem tuto recenzy četl a prohlásil to za nadějné, zdá se že shánění postoupí vyšší instanci amy to od něj prostě postoupíme sobě, čili stopíme.

Borin - 2004-03-09 00:00:00

Čili se nabízí otázka - kdo a kdy mi to prosím vypálíte? :-)


:: (1 - 7 z 7) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.