Palantir
oddělovač

Full Metal Panic? Fumoffu

Manga & Anime | 01. 03. 2004 00:04:14 | autor: mike

Full Metal Panic? Fumoffu

Formát: 15 TV, 2 speciály
Autor: Gatou Shouji
Režie: Takemoto Yasuhiro
Návrh charakterů: Horiuchi Osamu
Produkce: Kyoto Animation, 2003
Seiyuu: Sagara Sousuke - Seki Tomokazu (X - Kamui Shirou, Angelic Layer - Ogata Masaharu, Nadeshiko - Daigoji Gai), Chidori Kaname - Yukino Satsuki (Trigun - Milly Thompson, Angelic Layer - Kizaki Tamayo, Inu Yasha - Higurashi Kagome), Bonta-kun(!) - Kaneda Tomoko, Theresa Testarossa - Nogami Yukana, Tokiwa Kyouko - Kimura Ikue, Hayashimizu Atsunobu - Morikawa Toshiyuki (X - Seichirou Aoki), Mikihara Ren - Tanaka Rie (Chobits - Chii), Kurtz Weber - Miki Shinichirou (SaiKano - Tetsu, Scrapped Princess - Shannon Casull), Melissa Mao - Neya Michiko
Žánr: (Rabu)kome

Popředí: Tři fešandy. Pozadí: Sagara, cos požírající.

"Nejsem otaku. Jsem specialista." - Sagara Sousuke, Full Metal Panic

Upřímně řečeno, seriál Full Metal Panic, kombinující typické mecha s typickou středoškolskou romantickou komedií, přestože měl své světlé chvilky, nebyl nijak úžasný - zejména proto, že se pokoušel o celkem vážný příběh. Ten mu však nějak nesedl - byl nekompaktní a ke konci seriálu samotného jaksi vyšuměl do ztracena i se spoustou podstatných, nezodpovězených otázek. Chvílemi se o diváka dokonce pokoušela nuda. Jednou shlédnout, proč ne? (Tedy když máte dost volného času na plýtvání... ^_^) Ale do zlatého fondu má velmi, velmi daleko.

Celkem logicky jsem proto k velmi volně navazujícímu seriálu přistupoval - i přes více než kladné ohlasy na netu - s jistou dávkou skepse a nedůvěry. Ty však zmizely jako pára nad hrncem již po několika minutách prvního dílu.

Sagara Sousuke - nikdy nepodceňuje nepřítele.

Autoři se totiž rozumně rozhodli neopakovat v tomto seriálu chyby, kterými trpěl jeho předchůdce. V rámci dělení zrna od plev tak letí na smetiště roboti a jejich nezáživné potyčky spolu s upachtěnou snahou o souvislou a smysluplnou dějovou linii, doplněnou jedním extraprovařeným záporňákem. Naopak bylo vytěženo maximum z komediálního potenciálu, jenž původní seriál pouze mírně poodhalil. Takto vzniklo jedno z největších překvapení minulého roku - pátnactidílný lehce romantický a těžce komediální nářez epizodického charakteru, zvaný Full Metal Panic? Fumoffu (FMPF).

No comment.

Divíte se, co je to proboha za název? Pak tedy vězte, že "fumoffu" je jediný zvuk, který vydává poněkud dementní, lingvisticky indisponovaný a pro někoho zřejmě roztomilý maskot celé show (v tomto smyslu až podezřele podobný jisté nechvalně proslulé elektrické myši), Bonta-kun, kterého jste mohli zahlédnout již ve FMP.

Sagara "zelený mozek" Sousuke je opět na scéně, tvořené školními škamny, a to sice ve své nejlepší formě. Totální guntai-otaku slovy i činy, jehož profesionální deformace se slovy popisuje jen ztěží. Kdo jiný by měl problémy pochopit, že v souboji s karatisty je nefér používat brokovnici, že u přízraků a duchů nejde o to, jakou mají či nemají výzbroj, že normální člověk nevyhodí do vzduchu šatní skříňku kvůli tomu, že se do ní někdo dostal a s nejvyšší pravděpodobností tam tedy nalíčil smrtící past,.. Prostě geniální charakter, který se jen tak neomrzí, alespoň mně ne. Chidori to s ním nemá lehké ^_^.A nesmí chybět samozřejmě ani modrovlasá kočka Chidori, která dokáže milého militantního Sagaru v pravou chvíli (rozuměj: když Sagara opět provede nějakou sobě zcela vlastní blbost kardinálního kalibru) rázně usměrnit (rozuměj: pořádně seřvat, nakopnout, přetáhnout svým vějířem(TM) či knokautovat baseballovou pálkou; co se škádlívá,...^_^). Inu dvojka k pohledání, navíc nadabovaná osvědčenými seiyuu. Seriálem se mihnou staří známí z FMP - odstřelovač a ouxyl Kurz Weber, vojanda Melissa Mao a obzvláště nesnesitelně roztomilá Theresa Testarossa - to ovšem neznamená, že je třeba znát FMP k tomu, abyste si mohli vychutnat tento seriál . Vystupují zde pochopitelně i další, dosud neznámé postavy - jako třeba předseda studentské rady Hayashimizu, toliko bishounen jak trám, krátkozraký karatista Tsubaki,... - ale těm také nebyl přisouzen žádný zásadní prostor.

Síla FMPF nespočívá jen ve vedlejších a dvou ústředních charakterech a jejich nadmíru zábavné interakci, ale také v poměrně originálních náplních jednotlivých epizod, díky kterým byla zažehnána hrozba repetitivnosti intelektově nenáročného "fumoffáckého" humoru. Divák se stane svědkem soutěže ve flirtování za účelem získání prostor pro klubovnu, trénování týmu zjemnělých hráčů rugby, vyjednávání s únosci a la Sagara,... a i když se zde vyskytnou klasické epizody jako noční průzkum nemocnice, kde straší, "plážový" díl, návštěva lázní, u kteréžto příležitosti samozřejmě nemůže chybět fanservice ^_~, vše si zejména díky přítomnosti Sagary zachovává osobitý ráz.

Bullet-time

Ještě jednou, pro zdůraznění, podotknu, že FMPF je silně epizodická záležitost a jednotlivé díly, takto humorná dobrodružstvíčka hlavní dvojice, nepojí žádná celistvá dějová linka, což by někdo mohl považovat za mínus. Provázanost se projevuje jen výjimečně, třebas přítomností postavy známé z jednoho z předešlých dílů. Do jednoho vysílání o délce zhruba třiadvacet minut se občas vešly i dvě epizody(!), čímž se FMPF blíží také výtečné Azumanze Daioh. I když seriál sleví z úžasného tempa a gradace vtipů prvního dílu, tak si udržuje vysoký standard až do závěru, který je opět úžasný ^_^.

Tokijský masakr motorovou pilou

Přestože jsem leckdy ochoten u komedií přimhouřit oko nad technickým provedním, jednodušší kresbou i animací, FMPF žádné takové nadržování nepotřebuje. Kresba charakterů i pozadí je solidní a vše je velmi dobře, jemně rozanimováno. Pohodové hudby si, až na vynikající, téměř geniální opening, zpočátku divák asi moc nevšimne, neboť ta podbarvuje jednotlivé scény velmi přirozeně.

A co dodat závěrem? Snad jen myšlénku dne (i když je to v podstatě jen zbožné přání): Kéž by se každé pokračování takto poučilo z chyb svého předchůdce...

Hodnocení: 9/10 (B.E.M. 9/10)

10)Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 334520

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
 1 2 další > :: (1 - 20 z 38) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše
katty*girl - 2008-02-01 19:10:21

FMP se mi fakt libil... je pravda, ze to neni vazny pribeh, spis tak trochu komedie (hlavne na ty skole) ale hlavne pro to se mi libil...

plná ďubka prázdná ďubka prázdná ďubka prázdná ďubka prázdná ďubka
Valen12 - 2006-06-19 00:00:00

Hele tenhle seriál byl koncipován záměrně jako jenom Komedie. Tak nevym co se ti na něm nelíbý. Je ůplně jinej než FMP A než FMP:SR

X2 - 2006-06-16 00:00:00

mě se nejvíc líbil ten poslední díl kdy to všem sežralo oblečení,jak souske vytáhl kartičku z výtěztvím,jakl si kaname myslela že to sní chce souske dělat,ještě teď mě bolí břicho když si na to vzpomenu :)

Chidori.Kaname - 2006-06-15 00:00:00

mno osobně si myslím že Fumoffu je prostě nejlepší...viděla ´jsem všechny tři série a fumoffu je prostě geniální... O_o

Hayashimitzu - 2006-06-05 00:00:00

Zajímalo by mě, co říkají fandové na překlad - titulky...???

šaman - 2006-05-24 00:00:00

fumofu je fakt jako...WOW,no nevim jak to popsat ale pro mne dokonala sranda:o)

sagara - 2006-05-24 00:00:00

fumoffu je lepsi

/+ - 2006-05-23 00:00:00

super super super super super super super super super super super super super super super super super super super super sagara je nejlepsi a chidori taky ne!!!!!!!!

kaname-san - 2006-05-17 00:00:00

Já jsem viděla jen to co dávali na A+. Mně osobně se víc líbila první série: Full metal panic! Bylo to víc akční a není tam vůbec vicítit něco o vojenských věcech. Jedině Sousuke tam dělá nějakech vojenskej děj. To co se mi na Full metal panic! líbilo nejvíc,bylo bojování proti padouchům co chtěli dostat Kaname a potičky s roboty i když musím uznat,že ta dlouhá bitva kolem 10. epizody byla děsná. Podle toho co čtu v recenzích tam nic z toho ce se mi nejvíc líbilo(kromě Sagarových blbin a Kanaminých výbuchů vzteku) nebude. Je to velká škoda,alespoň pro mě,že se z toho stala romantická komedie.

2805 - 2006-03-29 00:00:00

full metal panic je super davaji ji na /+

Renee Robértsová - 2006-02-24 00:00:00

je to nejlepší než bayblade.

Smoker - 2006-02-05 00:00:00

Si myslim ze jste vsichni uparene vymastene prasata ktere siani neumi poradne zasukat!!!!!

Kitase - 2006-01-14 00:00:00

hey HEY! wat are u guys talking about?? lol.i wanna no how to pilot an AS

ayelen - 2006-01-05 00:00:00

la verdad no entiendo nada de lo que dice esta pagina no comprendo ni un poquitito el idioma pero amo el manga y el anime y full metal panic fumoffu me gusta mucho así que estoy feliz de haber encontrado una pagina con tan buenas imagenes de Chidori y Sagara chau gracias

Zorak - 2005-12-18 00:00:00

Lidi jaky programky pouzivate pro prehravani? Dotahl jsem si naky dily ale BS mi to neprehraje tak se vas tedy ptam. BUdte nekdo od ty dobroty a pisnete mi to ( popripade muzete i rict co je to za program :) )

yamila - 2005-11-30 00:00:00

Es una serie fantastica!!!!la verdad que vale la pena verla en la tv.....muy buenas imgenes.....!!buena pagina los felicito!!....ahora estoy haciendo mi propio manga va a estar muy bueno...jejejeje cuando lo termine lo pondre en mi pagina visitenla....luego les mando la direccion...chaus suertes(=';'=)

LIsak - 2005-11-29 00:00:00

tohle je super pohádka

ale Kiddy Grade je lepší

conspiracy - 2005-11-23 00:00:00

I realy live

Yusuke - 2005-11-17 00:00:00

MYSLÍM ZE FULL METAL PANIC JE NEJLEPSI JAPONSKY SERIAL CO SVET VIDEL

kagome 2002 - 2005-11-02 00:00:00

this is A cool toon is very fanny


 1 2 další > :: (1 - 20 z 38) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.