Do ročníku 2011 literární soutěže Vidoucí bylo přijato 65 příspěvků od 47 autorů. V následujících týdnech a měsících bude probíhat první, vyřazovací kolo. Poté vám představíme povídky, které se utkají o vítězství.
Od zpracování příspěvků do 30. 11. 2011 bude probíhat první kolo. Každá povídka bude přečtena minimálním počtem Nezdolných porotců v prvním sledu, a budou-li pochybnosti o osudu povídky v soutěži, dostanou práci k přečtení ještě další porotci. Doufáme, že letošní druhé kolo bude co do kvality povídek ještě lepší než loňské.
Hodnocení prvního kola bude stejné jako loni. Škála je opět Rozhodně ano/Ano/Ne/Nevidoucí (anticena), přičemž udělení hodnocení Rozhodně ano bude muset být porotcem obhájeno a schváleno koordinátorem. Postoupí zatím blíže nespecifikovaný počet povídek, které dostanou co možná nejlepší hodnocení. Kritériem postupu bude překročení dané hranice průměru hodnocení povídky od porotců.
Počet povídek klesá, opačný trend lze vypozorovat na druhé straně barikády. Šik "Nezdolných" porotců čítá na začátku hodnocení 34 a jsou jisté náznaky, že by toto číslo ještě mohlo trochu narůst. Tito nezdolní jsou rozděleni do 14 bojových družstev, což letošním autorům zaručuje, že jejich práce bude napadena minimálně 14 názory.
Statistická data
Chceme se s vámi podělit o pár zajímavých dat, které jsme o letošním ročníku nasbírali.
Z loňských autorů si účast v soutěži zopakovalo 16 lidí, dalších 8 autorů se Vidoucích zúčastnilo už někdy předtím, úplných nováčků máme letos 23.
Možnost zaslat 3 povídky využilo 5 autorů, 2 povídky zaslalo 8 autorů a většina, 34 autorů, poslala jednu povídku. Letos nemáme žádné autorské dvojice.
Co se týče národnostního rozdělení, 43 autorů zaslalo 61 povídek v češtině, od 4 autorů přišly 4 povídky ve slovenštině.
Pohlavně se Vidoucí projevuje takto: autorek 28 s 43 příspěvky, autorů 19 s 22 pracemi.
Nejvyzrálejší soutěžící, u kterého známe věk, pamatuje rok 1962, nejmladší ještě pamatuje konec tisíciletí - 1999. Průměrný rok narození je 1983 a medián (střední hodnota) věku je v roce 1985.
Povídky mají průměrnou délku 23636,8 znaků. Nejkratší povídka se snaží zaujmout délkou 3666 znaků, na druhé straně atakuje horní hranici povídka s 53983 znaky.
Jak docházely příspěvky
Příspěvky začaly přicházet už 22. dubna. Nicméně to byly ojedinělé případy. Poslední den přišlo 17 povídek, což je o polovinu méně než loni.
Žánry povídek
Autoři využili, čti byli donuceni, zařadit svou povídku do jednoho či více žánrů. Základními žárny autoři označili 31 povídek jako fantasy, 23 scifi a 13 je hororového žánru.
V tomto grafu najdete údaje o žánrech - a kolik povídek má u sebe ten který žánr přiřazený.
Aktualizovaná data
Následující graf říká, kolik povídek už dostalo alespoň jednou RA/Ano/Ne/Nevidoucí.
Každá povídka má už minimálně jedno hodnocení od porotce.
Konkrétní počet hotových hodnocení k povídce:
- 5 hodnocení má 1 povídka
- 6 hodnocení má 1 povídka
- 7 hodnocení má 10 povídek
- 8 hodnocení má 11 povídek
- 9 hodnocení má 16 povídek
- 10 hodnocení má 16 povídek
- 11 hodnocení má 6 povídek
- 12 hodnocení má 4 povídky
Celkově bylo uděleno 8krát Rozhodně Ano, 106krát Ano a 438krát Ne a 35krát Nevidoucí. Nezdolní porotci zatím stihli ohodnotit 54,55 procent celého plánovaného rozsahu hodnocení.
Stav k 7. 11. 22:34
Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 4322658
nata -
2011-11-05 16:47:09
squire - Jednoznacne stojim za tebou v snahe najst pre svoje diela platene miesto. Ak uz ten cas mam tej rodine odobrat, osobne potesenie z konicka je akceptovatelne len s minimalnou prioritou. Osobne potesenie s drobnym bonusom pre rodinny rozpocet uz moze mat prioritu min+1.
Ale ne :-)) mě zmínka o penězích vůbec nepohoršuje.
Mně jen přišlo, že možností publikace, resp. SF časopisů je u nás tak málo, že mi není jasné, jak při počtu domácích SF autorů (nemluvě o zahraničních) by mohl být honorář za povídku pro někoho významným příjmem... než se všichni vystřídají :-)
Prostě mám dojem, že se tato činnost ani nedá dělat jinak než jako zábava... :-)
Dakoto, to je přece čistá fantasy:-D
Honoráře za povídky mi odjakživa platily doslovně životní radosti. Léta páně dávno již tomu, co jsem psala do specializovaného periodika a honorář byl fixní, 270 Kč po dani. V těch dřevních dobách mi to zaplatilo pozorovací víkend na hvězdárně včetně jízdného a jídla, no neber to jako amatérský astronom.
Dneska jsem ráda, když se mi zaplatí aspoň to, co mě stálo poštovné do soutěží:-D
Je mi jasné, že jsem se na těchto stránkách totálně shodila, když jsem vůbec zmínila peníze:)) reakce mi připomněly moji sestru, která se dnes živí jako violistka a v dobách, kdy s tím začínala, mi ještě tónem Havrana řekla: \"Tsss.. já hraju pro Hudbu, ne pro Peníze!\" Ta velká písmena na začátcích slov opravdu dokázala říct.
Dneska si už sakra vybírá, kde bude hrát a kolik za to dostane. Když z toho člověk musí platit školné, nájem a živit malé dítě, začne chápat, že žádná velká písmena v reálném světě neexistují.
Kdo finance neřeší, že? Nicméně se prostě živím prací, je to tak.
Čekat, že za mne honoráře za nějakou povídku zaplatí renovaci domu, hypotéku, leasing auta apod. životní radosti - to mi zní jako sci-fi... nebo utopie? :-D
Přesně takovou reakcvi jsem čekala:-D
No jo, já ti přeju, že nemusíš řešit finance. Ono to přijde.
Samozřejmě i ty svoje příspěvky myslím minimálně z 50% jako vtip, ale zároveň jako upozornění. Když už něčemu věnuji mnoho hodin, tak v situaci dospělého člověka si musím vybrat, zda to něco pro rodinu přinese či nikoliv. Pokud mám vedle práce koníčka, proč ne. Pokud hniju doma s miminy a stát se na mě vykašlal, už se o tom přemýšlí jinak.
Jinak jsem jen chtěla rejpnout do názoru, že jako CKČ není žádná jiná soutěž a nikdy nebude:-D
Ja bych taky ty peníze klidne hned vymenil za povidku v jakemkoliv ceskem sborniku/casopise :-) S pobikovanou povidkou v Polsku jsem se nedostal ani do Legie :-) Jen jsem chtel upozornit, ze v zahranici se dostane vic nez tady.
Upřímně, já teda při psaní povídek o finanční stránce fakt neuvažuju :-) jako že neříkám, že je to tak správně či ne, jen prostě v mém případě mi to přijde přehnané/předčasné. A to i přesto, že jsem už jakýsi honorář obdržela - ale to je prostě jen bonus navíc.
Přínos CKČ vidím hlavně v tom, že si někdo zapamatuje jméno úspěšného autora a ten pak, až se půjde nějakému vydavateli vnucovat s novelou či románem, nebude třeba okamžitě odpálkován a jeho text si někdo přečte... doufám :-)
Pokud jde jen o peníze, tak doporučuji Nowou Fantastyku, tak dávají (tedy dávali) 100 euro :-)
Takže je to jasné! CKČ má možná jméno, tradici, hype a bůhvíco, ale pokud mám dobrou povídku, o které vím, že mi ji Jaroslav Jiran otiskne, tak nemám důvod ji posílat \"na charitu\" do CKČ.
Koral -
2011-11-03 20:47:33
Jo, i Žoldnéři jsou za honorář. Půlka při křtu a zbytek tuším po prodeji sborníku.
Ještě můžu dodat, že se platí tedy v XB-1 a Pevnosti. Zhruba stovka za NS a z toho nějaká daň to asi bylo.
Nedá mi to neodpovědět:-DD
Když publikuješ v Mloku nebo v Kočasu - tedy výstup z CKČ - nedají ti za to ani floka...
Když ti povídka vyjde v XB-1, dostaneš standardní autorský honorář (příští rok mi tam jedna vyjde, pak vám řeknu, kolik to je, zatím to nevím)
Jsou vůbec honorovány příspěvky v Žoldnéřích? O tom nic nevím... Doplnit, prosím! Koral???
A když uspěješ ve Vidoucích, nic ti nebrání povídku vzít a procpat ji na vlastní kůži do honorované tiskoviny.
Jo, jdu po prachách. Jako matka na mateřské bez rodičáku nemám jinou možnost:-D
Malý příspěvek do diskuse :-)
Když uspějete v CKČ - vyjde vaše povídka v celkem významném sborníku MLOK
Když uspějete v Žoldnéřích fantazie - vyjde vaše povídka v profesionálně vyrobeném sborníku nakladatele - organizátora soutěže
Když uspějete v soutěži Daidalos (Ikaros) - vyjde vaše povídka v časopise XB-1
Když uspějete ve Vidoucích - ... přečtete si tu diskusi z loňska, že poslední finalisté, publikovaní nastránkách Pevnosti jsou ti z roku 2008... (např. vítězka teď v čísle X.2011)
Klady Vidoucích (aspoň pro mě) - kvalitní soutěž, slovní ohodnocení, humorná vložka s hláškami
Dobný omyl (či nedorozumění?) - porota Žolfnéřů známa je, ne předem, ale po vyjití knihy. Předem ji znát nelze, protože nevíč, kdo zrovna v době hodnocení bude mít čas. To je stejné jako u CKČ. Ale takových minimálně 70 procent z porotců se nechá zlanařit i pro další rok, takže odhadnout se to dá.
Jinak malé soutěže (Halmochron, Zebra) podle mě hodnotí jen pár lidí z jednoho klubu, nepředpokládám víc než pět, ale nedivila bych se, kdyby to byli jen dva.
Ještě je tu O nejlepší fantasy, tu hodnotí snad jen Egon a Šimon (jestli ta soutěž ještě existuje), alespo%n tak tomu bylo v minulých letech, ale možná někoho přibrali.
A nezapomeňme na Daidala (Ikaros), zvaného Jiranos, čímž je porota jasně identifikovaná, no, ještě tam nejspíš bude vlado Ríša a možná ještě někdo z XB-1
Dobný omyl (či nedorozumění?) - porota Žolfnéřů známa je, ne předem, ale po vyjití knihy. Předem ji znát nelze, protože nevíč, kdo zrovna v době hodnocení bude mít čas. To je stejné jako u CKČ. Ale takových minimálně 70 procent z porotců se nechá zlanařit i pro další rok, takže odhadnout se to dá.
Jinak malé soutěže (Halmochron, Zebra) podle mě hodnotí jen pár lidí z jednoho klubu, nepředpokládám víc než pět, ale nedivila bych se, kdyby to byli jen dva.
Ještě je tu O nejlepší fantasy, tu hodnotí snad jen Egon a Šimon (jestli ta soutěž ještě existuje), alespo%n tak tomu bylo v minulých letech, ale možná někoho přibrali.
A nezapomeňme na Daidala (Ikaros), zvaného Jiranos, čímž je porota jasně identifikovaná, no, ještě tam nejspíš bude vlado Ríša a možná ještě někdo z XB-1
Drobný omyl (nebo nedorozumění?) - porota Žoldnéřů známa je, sice ne předem, ale po vyjití knihy, tam je seznam lidí uveden. A takových minimálně 70 procent z nich je zlanařen i do dalšího roku. Předem porotu znát nemůžeš, protože není jisté, kdo v době hodnocení bude mít čas. To je stejné i u CKČ.
Jinak ty malé soutěže (Zebra, Halmochron) podle mě hodnotí pár lidí z jednoho klubu, počítám, že víc než pět jich nebude zcela určitě. A nedivila bych se, kdyby byli jen dva.
Ještě je tu O nejlepší fantasy, tu hodnotí, pokud vím, jen Egon a Šimon. Aspo%n tak tomu bylo v minulých letech, jestli někoho přibrali, nevím.
Drobný omyl (nebo nedorozumění?) - porota Žoldnéřů známa je, sice ne předem, ale po vyjití knihy, tam je seznam lidí uveden. A takových minimálně 70 procent z nich je zlanařen i do dalšího roku. Předem porotu znát nemůžeš, protože není jisté, kdo v době hodnocení bude mít čas. To je stejné i u CKČ.
Jinak ty malé soutěže (Zebra, Halmochron) podle mě hodnotí pár lidí z jednoho klubu, počítám, že víc než pět jich nebude zcela určitě. A nedivila bych se, kdyby byli jen dva.
Ještě je tu O nejlepší fantasy, tu hodnotí, pokud vím, jen Egon a Šimon. Aspo%n tak tomu bylo v minulých letech, jestli někoho přibrali, nevím.
Zuzka -
2011-11-05 20:51:16
Jo, s tím plně souhlasím...
Jen jsem napsala něco, co vím k \"Dračímu řádu\". Pokud přijde letos povídek víc než loni, asi budeme mít co dělat :-D
Aby četli všichni všechno, to by možná šlo ještě tak letos s pětašedesáti texty, ale ne v ročnících, kdy přijde 130 povídek. To fakt nikdo nedá. :)
Zuzka -
2011-11-04 18:15:17
Já mám jen něco málo k Dračímu řádu...
Účastnila jsem se ho loni, s poměrně slušným výsledkem. Prvních deset míst obdrželo cenu, první tři místa dostala ceny více než slušné (ty stohy knih jsem opravdu upřímně záviděla :-D). Povídky byly publikovány na stránkách pořádajícího fanzinu MFantasy. K tomu jedno velké mínus: nebyly tam publikovány jen povídky vítězné, ale dobrá polovina příspěvků, což podle mého vítězné povídky dosti poškodilo... Někteří výherci dostali nabídku stát se redaktory. Všichni porotci četli všechno (přišlo kolem 60 příspěvků).
Letos budou zase všichni číst všechno a přibude i slovní hodnocení. Možná bude i sborník (z toho, co jsem zaslechla, by měl být tištěný).
To jen tak pro doplnění, více toho nemám.
idle -
2011-11-03 10:47:29
Já zatím moc soutěže srovnávat nemůžu, ale k Vidoucím mě přitáhlo právě to slíbené hodnocení; pořádnou, nezaujatou zpětnou vazbu potřebuju jako sůl.
Co se týče termínu soutěže, to bude asi individuální. Mně se tohle datum shodou okolností docela dobře hodilo (čti: dopsala jsem povídku) a dokážu si představit, že letní (\"prázdninové\", i když můj případ už to není) měsíce můžou být vhodné i pro některé další psavce.