Palantir
oddělovač

Vidoucí 2010: propozice

Literatura > Vidoucí | 16. 02. 2010 22:20:44 | autor: Harv

První zmínka o ročníku 2010 a rovnou propozice.

ČASOPIS PEVNOST, SFK PALANTÍR A SFK ISLINGTON VYHLAŠUJÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

VIDOUCÍ 2010

Vidoucí je literární soutěží elektronického věku. Hlasování probíhá na internetu a jeho veřejné části se může zúčastnit kdokoliv. Příspěvky hodnotí odborná porota, kterou tvoří redaktoři Pevnosti, členové klubů Palantír a Islington a pozvaní externí porotci. Hodnocení je dvoukolové a současně s druhým kolem probíhá veřejná anketa o nejlepší povídku druhého kola, jíž se může zúčastnit kterýkoliv návštěvník stránek.

Výjimečnost Vidoucích spočívá zejména ve faktu, že soutěžící dostanou od porotců zpětnou vazbu, kritiku své povídky, a tak se přesně dozvědí, co se kterému porotci na jejich díle líbilo či nelíbilo.

Podmínky účasti v soutěži:

 • Musí se jednat o původní nepublikovanou povídku, která nebyla v průběhu trvání soutěže poslána do jiné soutěže, v českém nebo slovenském jazyce, v rozsahu 1800 až 54000 znaků (včetně mezer, titulek se jménem povídky se nepočítá) a která jeví prvky fantastiky (sci-fi, fantasy či hororu).
 • Počet příspěvků od jednoho autora je omezen na 3 příspěvky.
 • Povídky zaslané do soutěže musí být anonymní. Veřejné přihlášení k autorství bude bráno jako porušení pravidel.
 • Autor uvede osobní údaje mimo soubor s povídkou (např. v externím souboru). Povinné údaje jsou (jejich neuvedení bude bráno jako porušení pravidel): jméno, e-mail, jména příspěvků, údaj o jejich rozsahu s počtem znaků (včetně mezer) a informace o žánrovém zařazení povídek. Nepovinné pak: pseudonym, adresa, rok narození, telefon, apod. Osobní údaje slouží ku potřebě pořádání soutěže, pro lepší komunikaci se soutěžícími a statistickým účelům a nebudou poskytnuty třetí straně bez svolení autora.
 • Autor zasláním svého díla do soutěže souhlasí s anonymní publikací na webových stránkách SFK Palantír, po dobu hodnocení veřejností (viz níže) a s další neanonymní publikací tamtéž po skončení hodnocení. Dále pak souhlasí s případným uveřejněním v časopise Pevnost (za standardní honorářové sazby), v klubovém fanzinu „Šedý zákal“ či v případném sborníku.
 • Autor se nesmí zúčastnit soutěže jako porotce, ale pokud autorovy příspěvky nepostoupí do druhého kola, může se autor zúčastnit veřejné ankety.
 • Soutěžní příspěvky můžete posílat do půlnoci 30. 4. 2010, kdy je uzávěrka soutěže, na e-mailovou adresu vidouci@centrum.cz (do předmětu vepište: „Vidoucí“).
 • Příspěvky posílejte výhradně jako komprimovanou přílohu (archiv .zip nebo .rar). Příloha mailu musí obsahovat: text soutěžní povídky (povídek) i s jejím jménem, a dále samostatný textový dokument s požadovanými údaji o autorovi a jeho díle (dílech). Každá povídka musí být v samostatném textovém souboru. Textový soubor musí být nazván stejně jako povídka a musí být uložen ve formátu .txt, .doc nebo .rtf.

Doporučení:

 • Názvy souborů s povídkami ponechte raději bez diakritiky (háčků a čárek), české znaky se mnohdy neplánovaně transformují na různé klikyháky.
 • Nepoužívejte neobvyklé fonty a formátování textu (například barvy nebo obrázky), porotcům se nic z toho nemusí (a většinou ani nebude) zobrazovat správně.
 • Nenechávejte zasílání příspěvků na poslední chvíli. Rozhoduje čas, kdy e-mail koordinátorovi soutěže dojde, ne čas odeslání!

Každá povídka, které nesplňuje pravidla, bude ihned po zjištění porušení pravidel vyřazena ze soutěže.

Konečné výsledky budou zveřejněny na slavnostním večeru na Sconu 2011 v Praze. Ti nejlepší obdrží věcné ceny od sponzorů, výtvarně ztvárněné pardubické perníčky a vítěz pak pamětní keramickou cenu.

Průběh hlasování:

 • Hlasování v prvním kole probíhá neveřejně. Část odborné poroty vybírá z příchozích příspěvků nejlepší, které postoupí do druhého kola. Text bude porotě předkládán v původní formě. První kolo se uskuteční v mezidobí 1. 5. - 31. 7. 2010.
 • Druhé kolo probíhá na stránkách pořádajícího klubu, kde jsou zveřejněny všechny postupující povídky. Text povídek bude převeden do HTML a do společného dokumentu s jednotným formátem.
 • Hodnocení se dělí na soutěžní část, kde porotu budou tvořit redaktoři Pevnosti, členové klubů Palantír a Islington a pozvaní externí porotci, a anketní, kde porotou budou čtenáři a návštěvníci webových stránek www.sfkpalantir.net.
 • Hlasování ve druhém kole bude probíhat mezi daty 1. 8. – 31. 12. 2010.

Organizátoři si vyhrazují možnost změnit podmínky soutěže, jméno soutěže, při nedostatku hlasujících zrušit veřejnou anketu, nebo zrušit celou soutěž pro nedostatek příspěvků.

Další zajímavé informace a doporučení naleznete na stránkách pořádajícího klubu.

a>.Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 741167

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
 1 2 3 4 5 6 další > :: (1 - 20 z 102) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše
Tilio - 2010-05-09 19:10:47

I kdyby ta povidka mela dve strany, zaslouzi si vsechnu peci, kterou muze dostat. Oceni to ctenari & jak sam rikas, priste uz to trva min dlouho, pac se toho dost naucis. Jen tak dal!! :o)

Ronkar - 2010-05-09 10:16:04

Všeho moc škodí, to vím z vlastní zkušenosti. Když jsem psal svou první delší, která měla si 30 stran, rozborem textu jsem zabral asi půl roku (pravda patřilo do toho i období závěru školy) a do autorského deníku jsem zapsal víc, než sto stran. Zkoumal jsem, co která postava má udělat, zda to dává logiku v kontextu s celým příběhem, šťoural jsem se v jejich minulosti, jestli všechny nitky souvisí s obsahem tak jak mají... :D Dnes jsem z výsledkem spokojen, ale ten věnovaný čas - no nejsem si jist, zda si to taková relativně malá záležitost vůbec zasloužila :) Na druhou stranu, přišel při tom rozboru na hodně záležitostí, které mi od té doby už problémy nedělají.

Tilio - 2010-05-08 14:27:47

Ocenuju, ze se nekdo svou povidkou zabyva dlouho. Nekdy, jak to tak clovek cte, ma dojem, ze povidka byla napsana o velke prestavce a od te doby nectena - nebo nekde z dlouhe chvile pri cekani na mirne zpozdeny vlak...:)

Calista - 2010-05-08 12:15:22

Doufej, že mu to nebude trvat tak dlouho, jako nám všem trvalo ty povídky napsat ;-)

JamesFaith - 2010-05-07 18:42:14

Možná se už na některá podíval a teď sbírá síly a odvahu, aby své oči vystavil i tomu zbytku. :)

ThomasV - 2010-05-07 18:16:36

Tohle není fér. My jsme si dali tu práci, napsali svá dílka, opravili je a vyvedli k úplné dokonalosti, abychom se s nimi mohli utkat o titul Nevidoucí, a on si ani neudělá čas na to, aby si sedl a zpracoval je. :-(

Cellindra - 2010-05-07 08:58:09

Letos jich je míň než loni, ale Harv je na rozdíl od loňska už zaměstnaný člověk. Ale nepřejte si vědět, co dělá ve volném čase, místo aby se věnoval Vidoucím! ;)

ThomasV - 2010-05-06 22:44:48

To jich je letos tolik? Nebo toho snad má Harv tolik?

Cellindra - 2010-05-06 17:21:13

Harv ještě nestihl zpracovat všechny došlé povídky. Ale pracuje se na tom. :)

Tilio - 2010-05-06 14:37:30

Trpelivost je ctnosti praveho bojovnika!

Ronkar - 2010-05-06 12:49:07

Co se tady na Palantíru děje, že se nic s Vidoucími 2010 neděje :D

Cellindra - 2010-05-05 09:34:56

Naprosto souhlasím. Člověk by se napřed měl naučit řemeslo - což se nejlíp dělá právě na povídkách, na těch je všechno dobře vidět. Pak se mi stává, že čtu rozplizlý romány, jejichž děj by vystačil tak akorát na povídku... Podlě mě jsou delší texty lehčí jenom zdánlivě, protože se v nich jakoby víc ztratí.

Tilio - 2010-05-03 21:33:32

Jinak musim souhlasit s Cell, myslim, ze napred by se meli autori naucit psat kratce, a kdyz ne uplne napred, tak aspon dost brzo. Pak se jim totiz muze stat, ze zacnou autorsky onanovat nad postavami, pripadne rozmelni na prvni pohled dobrou zapletku v hromadu nicnerikajicich a dost nudnych kecu... Nerikam ani nahodou, ze je to problem vsech, aby si to treba nekdo spatne nevylozil, ale stava se to:(

Julianne - 2010-05-03 21:55:37

Za dva týdny prostě odmaturuju a basta - pak budu mít čas :).

Tilio - 2010-05-03 21:30:38

Ty vado, ty si to takhle planujes, jako *za dva tydny zacnu psat roman, ha ha ha*? To bych nemohla...:)

Julianne - 2010-05-03 20:45:11

Jojo, hned nadvakrát. Tak v létě uvidíme, jak dopadneme :).
Léto je další věc, které se nemůžu dočkat... Román, léto, opět cony...

Eri - 2010-05-03 19:22:06

Julie, účastníš se tenhle rok vidoucích?:)

Julianne - 2010-05-03 18:16:21

Já čtu raději romány, i když dobrá krátká povídka mě potěší. Ale mám ráda komplikovanější zápletky a vyvíjející se postavy, což v úplně krátkých povídkách nebývá; ty stojí na pointě.
Ovšem poslední dobou píšu jen povídky, z časových důvodů... Bože, jak se těším na načnutí románu, po tolika měsících - už jen dva týdny :)!

DennisMoore - 2010-05-03 16:36:57

Přesně, jak říká Cellindra. Když chci napsat něco delšího, dost často se mi stává, že buď ztrácím tu nit (příběhovou) nebo tím, jak je povídka dlouhá, se v ní víc a víc šťourám a najednou mi už ten nápad nepřipadá \"tak skvělý\"... Proto radši píšu kratší. A radši je i čtu - jdou rychle k věci, mají tu správnou atmosféru od začátku do konce...atd.

Ronkar - 2010-05-03 12:22:35

Určitě je to dobré, ale neřekl bych, že je to nutnost. Někomu prostě sedí styl, při kterém se může více rozepsat, dát více emocí, více myšlenek do děje apd. To vůbec nemusí znamenat, že to autorovi nepůjde, když začne s delšími věcmi. Ale osvojit si kratší je asi lepší. Já tuhle cestu nevolil. Jen z donucení, např. při psaní referátů ve škole.


 1 2 3 4 5 6 další > :: (1 - 20 z 102) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.