Palantir
oddělovač

Equilibrium

Různé > Filmy | 27. 09. 2003 13:16:15 | autor: Harv

   Než jsme poprvé viděli film jménem Equilibrium, pustili nám trailer, který tvrdil, že jedná o nejlepší film od dob Matrixu. Říkal jsem si, že se jedná o nejapný vtip všehoschopné produkce. Prostě se mi nechtělo věřit, že by Equilibrium prvnímu Matrixu sahalo alespoň po kolena. A jak tomu bývá, zmýlil jsme se.

    John a Mary Svět, ve kterém se film odehrává, prošel útrapami třetí světové války. Všem, kteří se zachránili, bylo jasné, že další globální konflikt by byl opravdu ten poslední.
    Zvrácené city, negativní emoce, v tom našla nově utvořená společnost státu Librium příčinu střetu civilizací. Kdo jiný vlastně stojí za rozpoutáním sporů a válek? Lék, zvaný Prozium, který si stačí třikrát denně vstříknout do těla, eliminuje veškeré city. Je to hlavní prevence před akty, které by mohly způsobit další válku. Kdo se prohřeší vůči státu vysazením dávky léku, tedy trestným činem cítění, je odsouzen k smrti. Ti, kteří mají dohlížet na dodržování řádu a jsou jakousi pravou rukou Otce, vůdce Libria, jsou Klerici.
    John a expraták Boromir Sean Bean Pro Kleriky je typické, že chodí v dlouhých černých pláštích, mají ulízlé vlasy, jezdí v černých autech americké výroby, jsou od pohledu chladní a sakramentsky dobře ovládají umění nazvané gun-kata. Vyjíždějí do trosek původních měst, hledají a zabíjejí odpadlíky od systému, kteří cítí a důmyslně ukrývají umělecká díla vzbuzující emoce (ty samozřejmě bez milosti pálí).
    Trenink Gun- Kata Klerik John Preston je jedním z nejlepších služebníků Otce. Z jeho nehybného obličeje hned zprvu jasné, že nemá slitování. Což v úvodu dokazuje bezcitným, ale vysoce elegantním zabíjením odpůrců léku (Underground), spálením nalezené Leonardovy Mony Lisy a zastřelením parťáka, který vysadil drogu a pro něho nepochopitelně soucítil s rebely.
    Nový Johnův partner je příliš ctižádostivý Co se ale nestane, John rozbije jednu ranní dávku drogy a převrátí se mu svět (stejně jako se převrátí pohled diváka na něho): rozpláče se když uvidí svítání nad šedými mrakodrapy Libria, zamiluje se do dívky svého ex-partnera, zjistí, že cítit není zase tak špatná věc...
   
    Výslech Equilibrium je povedený režijním debutem Kurta Wimmera. I když by se dalo říct, že film vykrádá (nebo pro tvůrce umírněněji: nechává se inspirovat) sci-fi klasiku (např. Orwellovo 1984) a drobet si bere i z reálných německé antiutopie, určitě zapůsobí na diváka skvělou vizualizací prostředí, velmi dobrými hereckými výkony (z Prestonova chladného syna jde opravdový strach) a především souboji. Myslím si, že i když hlavní hrdina působí mírně supermanovským dojmem, vypadají boje velmi realisticky a to bez ztráty efektu spadnuté brady. Pokud bych souboje ve filmu srovnával s již zmiňovanou modlou "made in Wachowski brothers" řekl bych, že v ničem výrazně nezaostává. Bulletime a zpomalené záběry dokonale nahradí gun-kata a souboj na katany v závěru, který má přesně tu délku, jakou by match s těmito zbraněmi měl mít ve skutečnosti, je to prostě cool.
   
    Kdo neviděl, neuvěří.
   
Equilibrium
Hodnocení: 8/10
USA 2002, 107 minut, Titulky
Distribuce v ČR: SPI International, V kinech od: 26.6. 2003
Hrají: Christian Bale (John Preston), Emily Watson (Mary), Taye Diggs (Brandt), Angus MacFadyen (DuPont), Sean Bean (Partridge), David Hemmings (Proctor)
Režie: Kurt Wimmer
Scénář: Kurt Wimmer
Kamera: Dion Beebe
Hudba: Klaus Badelt, Ramin Djawadi, Geoff Zanelli
Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 36030

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 6 z 6) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Janina - 2011-02-26 13:12:23

Jen taková drobná oprava. V tom filmu nebyl žádný stát, který se jmenoval \"Librium.\"

Mira - 2007-05-25 17:48:59

Tak film to byl sice dobrý, ale mě přišel trošku nedopracovaný.....

saschia - 2011-02-28 16:09:47

No teda Matrix 2 a 3 sa naozaj na jednicku nechytaju, ale zas toto sa nechyta na ne.

Nieze by to bolo zle spravene. Prilis sa to sice hra na Matrix (este aj Preston sa dost podoba na Nea), ale vizual je inak dobry. Len ta nelogicnost - ludia akoze nemaju emocie, ale zato sa bohovo vytesuju ze ziadne nemaju. Hlavny zaporak ma obcas uplne fity, no a jeho cierny spicel sa na poctivo Prozium beruceho obcana az moc usmieva (pripadne vykrikuje, ze to je hlboky omyl).

No a fyziolog napokon nemoze nespomenut, ze bez emocii to dopadne skor ako na Mirande, nez ako v Librii, bez emocii clovek ide ako na kluc a ten sa skor ci neskor (skor skor ako neskor) dotoci.

No a myslienka ze pre vyhnutie sa vojne sa ludia obetuju a nechaju terorizovat az do takehoto extremu mi pride az prilis prvoplanova...

Drow - 2005-06-14 00:00:00

Souhlasím, je to opravdu moc podevený...- takhle kvalitní měla být dvojka a trojka Matrixu (Equilibrium mělo malej rozpočet a strká si oba díly do kapsy)

Dominik - 2005-06-04 00:00:00

Niki - 2005-05-26 00:00:00

Ten film mě naprosto uchvátil...fakt všem vřele doporučuju se na něj kouknout. Určitě nezůstanete jen u jediného slhédnutí. Já to viděla nespočetněkrát :)


:: (1 - 6 z 6) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.