Palantir
oddělovač

Chceme sex!

Literatura | 24. 12. 2008 00:30:48 | autor: Harv

Erotika a sex je jednou z nedílných součástí života. Jednoduchá statistika, ať už je skutečná nebo jen kolující „kachnou“, praví, že průměrný člověk myslí na sex několikrát do hodiny. A to často i v situacích, kdy je to dosti nevhodné. Otázkou tak zůstává, proč erotiku většinou autoři fantastiky, až na drobné výjimky, nereflektují ve svých dílech. Máme pocit, že se autoři tomuto tématu vyhýbají možná ne cíleně, ale podvědomě.

Z nekompletních dat víme, že skladba autorů naší soutěže je odhadem někde kolem 17 let, ale průměr může být i nižší. Jak už z tohoto údaje můžete soudit, v takovém věku málokdo začíná sexuální život. Každopádně v tomto věku o tom umí málokdo napsat. Psát povídku, jejíž součástí má být erotický děj, vyžaduje jistou zkušenost. Teď nikdo neříká, že byste v raném věku měli začít souložit jako o život. Je spousta jiných možností, jak nabýt teoretických znalostí. Navíc, pokud vás to baví. Myslíme, že zrovna tyhle teoretické znalosti se velice efektivně přenášejí do praxe.

Teoretickou přípravou samozřejmě nikdo nemyslí pročítání rubriky erotika, sex a něžnosti v Bravíčku. Rodičům také nemusíte zrovna říkat, že se chystáte napsat fantasy či scifi erotickou povídku. Na druhou stranu budou rodiče alespoň konečně z části rozumět, o čem píšete. Jako studijní materiál zcela postačí použít dostupnou literaturu s erotickými prvky a pro ty, kteří se raději dívají, jistě  najdou celou řadu inspirativních filmů. Jen je potřeba si uvědomit, že obrázek erotiky a sexuality podávaný obvyklými médii je často poněkud zidealizovaný, naddimenzovaný a tím pádem zkreslený. Nebudeme zabíhat do podrobností, čtenáři se nad tím musí zamyslet sami.


Proč ale zrovna o tom na tomto místě mluvíme? Začínající autoři by si měli především uvědomit, že psát o sexu není nic nenormálního nebo dokonce zvrhlého. Vždyť jde přeci o přirozenou věc. Nenabádáme autory, aby sex do svých povídek bůhvíjak násilně vpravovali, o to vůbec nejde.  Není dokonce ani nutné sáhodlouze popisovat nahotu hrdinů a jejich pohyby; zcela postačí, že onen prvek sexuality bude rozumně nadávkován zhruba tak, jak to tak bývá ve skutečném životě – samozřejmě, nejsme každý stejný, podobně tak i hrdinové se mohou značně různit od vyznavačů celibátu až po sexuální mašiny. Autoři, kteří se rozhodnou pro nasazení erotiky, by se měli zamyslet nad tím, jaký vlastně má erotika smysl v daném textu: posouvá děj, charakterizuje hrdiny, nebo je čistě účelová (protože všichni chceme sex:)) a pokouší se jen "lépe" prodat text, který třeba jinak za nic nestojí?

Autor, jenž zcela ignoruje sexuální stránku osobnosti svých hrdinů, se především připravuje o zajímavý nástroj k oživení jejich charakterů. A těch zápletek, ne nutně hlavních, které může tímto způsobem vytvořit! I onen pověstný temný hrdina Havran musí mít k sexu nějaký vztah – ať již jako životem zklamaný kleštěnec nebo proslulý lamač srdcí lepých děv.

Obdařené obnažené dívky prodávají milionové náklady časopisů, proč by to tedy nešlo u fantastiky? Vzpomeňme na oblíbeného Conana a obálky jeho knih, kde se to jen hemží ženštinami až neuvěřitelně božských křivek. Na rozdíl od obrázků a fotek vyžaduje text něco víc než jen zachytit nahotu. Rozdíl je i ve skladbě publika. Ne každý má v příbězích rád například elfy, ale těžko budete hledat člověka, kterému se nelíbí erotika. Ať již to přizná nebo ne.

Poslední dobou nastoupil chvályhodný trend přibližování hrdinů obyčejným lidem. V dílech se už nevyskytuje tolik nadlidských polobohů a stejné by to mělo být i v oblasti fantastické erotické povídky. Ač je to paradoxní, tak krása je v nedokonalosti.

Milostná scéna nemusí trvat celou noc. Každá dívka ve fantasy už nutně nemusí být navlečena do drátěné mini podprsenky či upnutého krajkového nebo koženého korzetu, aby byla sexy! I u erotického textu je většina čtenářů schopná přemýšlet, takže asi neuspějete s bojovnicí, která kromě kilového meče nosí pětikilové prsní implantáty! Vysoká, štíhlá holka skutečně nemívá pětky (pokud váš svět nezná plastickou chirurgii), navíc všechny ty super - sexy - topmodelky jsou tuctové a literárně extrémně nezajímavé.... Také nevěřte fantasy hrám, které se vám snaží namluvit, že nejvhodnější brnění pro vnadnou dívku je zcela jistě to, které zakrývá co nejméně její fialové pokožky (i když možná chrání pro ni právě jen ty nejnutnější části).

 

Neexplicitně vyjádřená erotika je důležitá. Podněcuje lidskou fantazii, sexuální pud zase nezanedbatelně ovlivňuje naše rozhodování a neposlušné hormony vedou člověka k nerozumným a nelogickým činům. Lze napsat povídku, kde erotika bude vyjádřená lyrickým způsobem, ve kterém se bude sexuální akt zdát jako obřadní tanec či oslavná báseň. Samozřejmě se nemusí nutně dostat až k samotnému sexuálními aktu - náznaky, dotyky nebo jemným intimním dialogem možná dosáhnete daleko většího ohlasu a zrak čtenáře přeletí po každém slově s jiskřením.

Stejně tak k ní ale lze přistupovat opačně. Otevřený sex a násilí je pro někoho průvodním jevem barbarských způsobů (není divu, málokdo při pohlavním styku složí oslavnou báseň v jambickém pentametru), proto se tomu taky říká animální touhy. Oproti vzletnému lyrickému stylu působí dost těžkopádně.

Porno má s erotikou pramálo co společného, vyznačuje se zejména svojí naturalitou. Z letmého náhledu by si laik mohl myslet, že se jedná o klasickou dračákovinu, protože jeskyňkami a kyji se to tam jen hemží. O příběh jde minimálně, o charakteru postav se dá mluvit jen když užíváme jednoslovná přídavná jména.

Současná společnost je ale už dost otrlá, takže pokud chcete šokovat, musí se vaši hrdinové ve volném čase zabývat nejednou sexuální úchylkou. Novinové zprávy nebo psychiatrické příručky vám mohou poskytnout nepřeberné množství inspirace.

Koneckonců, představa „toho správného“ sexu se s dobou významně mění – a nejde jen o četnost a podobu sexuálních poloh. Co bylo dříve považováno za normální, může být dnes zdrojem pohoršení, a naopak. Vzpomeňme například výchovnou úlohu homosexuality ve starém Řecku – jen láska staršího muže a mladíka byla považována za jediný opravdový a hodnotný cit! Zatímco Římané se Řekům v té době ještě posmívali, o několik staletí později již harémy římských vill krášlily nejen mladé dívky, nýbrž i pohlední chlapci. Císař Hadrianus si tak například kromě své zákonité manželky vydržoval rovněž spanilého milence, jemuž nechal tesat četné nákladné sochy - jednou v podobě Apollona, jindy ho nechal zpodobnit jako nadpozemského faraona.

A to zdaleka není vše – svět sexuality je nesmírně rozsáhlý a lze jej vymezit jak drobnými zálibami, tak i společensky neúnosnými úchylkami. Zde se již od roztomilého vtipného příběhu můžeme dostat až na území nervy drásajících dramat, krvavých hororů a psychologických thrillerů. To vše je již zcela ponecháno na fantazii autora.Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 47231

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 7 z 7) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Eri - 2009-02-24 19:33:38

Má někdo něco proti Harlequinkám??? :D

achachach chach achach - 2009-02-09 13:10:26

V Bravičku se to ale jmenuje Láska, sex, něžnosti...

bluebluesky - 2009-02-06 00:36:29

Ježišmarjá, sexuální povídka od puberťáků se zkušenostmi z časopisů (v horším případě získané čtením Harlequinek). Harve, vzpamatuj se, k čemu je to navádíš! Vždyť se nám to vrátí, my to budeme muset číst! :-)

Zdenek - 2009-01-12 13:27:56

Možná jsme měli zvěřejnit oficiální seznam sexuálních úchylek:o))

Cellindra - 2009-01-10 17:59:27

To si nemyslím... Za prvé jí v médiích zas tolik není a za druhé erotika v literatuře je něco jiného a dokáže zaujmout úplně jiným způsobem než vizuálním - když se ovšem umí napsat.

Koral - 2009-01-10 08:49:49

Nebo je ho v médiích a literatuře dost a ztratil punc tajemna a výjimečnosti?

Mirelaridon - 2009-01-09 21:11:21

Hmm... 65 čtenářů a ani jediný komentář? :-)

Zajímavé. Zdá se, že sex je ještě větší tabu, než jsem si původně myslela...


:: (1 - 7 z 7) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.