Palantir
oddělovač

Saishuu Heiki Kanojo

Manga & Anime | 09. 08. 2003 14:29:57 | autor: mike

Saišú Heiki Kanodžo

Formát: 13 TV
Autor: Takahashi Shin
Režie: Kase Mitsuko
Produkce: Gonzo Digimation
Seiyuu: Chise - Orikasa Fumiko, Shuuji - Ishimoda Shirou, Tetsu - Miki Shinichirou, Fuyumi - Itou Miki
Žánr: Romance/Drama/SF/Fan abuse ^_^

"War... war never changes." Fallout

Saishuu heiki Chise v mangovním podání

Zamlklý, mírně asociální, ale v jádru dobrý středoškolák Shuuji. Malá a nemotorná Chise, která má zvyk neustále se omlouvat. To jsou ústřední postavy anime Saishuu Heiki Kanojo, zvaného též zkráceně SaiKano, s výstižným podtitulem The Last Love Song on This Little Planet. Chise, která chce být silnější (Tsuyokunaritai - kolikrát jsem to již slyšel?), požádá spolužáka Shuujiho, jestli by s ní nemohl chodit. Ten, ačkoli stejně jako Chise neví, co to "chození s někým" vlastně obnáší, souhlasí. Přes počáteční nejistotu se postupně sblíží... (Zatím to vypadá docela obyčejně, že? Nebojte, už se blížím k jádru věci.) Do této ukázkové idyly ale vstupují dva zcela zásadní dějotvorné prvky. Za prvé, drobná Chise je zbraň (proto také název Má přítelkyně, poslední zbraň) a svou hrozivou sílu nemá pod kontrolou. Za druhé, začíná válka, která je drsnou realitou vybírající si i tu nejvyšší daň.

Centrem pozornosti poutavého vyprávění je vyvíjející se vztah ústřední dvojice, od nesmělých krůčků na počátku, přes překážky, až po cit nejhlubší. Jak se Chise vyrovná s tím, že je nástrojem určeným k zabíjení? Jak se s tím popere Shuuji? Je vztah Chise a Shuujiho dostatečně silný, aby přežil navzdory válce, která se nezdržuje klepáním na dveře, a faktu, že Chise pozvolna přestává být člověkem a nedobrovolně se mění v chladnou zbraň, nebezpečnou i pro ty, které chce chránit? A jak dopadne válka, jež je stále blíž a blíž? To jsou otázky, na které vám odpoví SaiKano, depresivně (realisticky?) laděný, dojemný seriál opatřený skvělým, jinde nevídaným koncem.

Shuuji & Chise

Na příběh, který je z větší části narozdíl od mangy podán formou retrospektivy, je nazíráno očima Shuujiho. Nutno dodat, že SaiKano rozhodně není nějakou narůžovělou, přeslazenou romancí - autoři s postavami (lhostejno zda jsou hlavní či vedlejší - těch tu také pár je, nejzajímavější mi připadali voják Tetsu a Shuujiho spolužačka Akemi) a tedy i se soucítícím divákem nejednají v rukavičkách, žádná z postav to nemá lehké, dojde i na umírání. Pokud jste se někdy setkali s termínem fan abuse, pak vám jeho plný rozsah výstižně ozřejmí teprve SaiKano.

Pojetím války, tragického elementu děje, SaiKano v jistém smyslu připomíná film Hotaru no Haka (Hrob světlušek), který až s depresivní precizností zobrazil a odsoudil její krutost a nesmyslnost. Není zde zmíněna příčina konfliktu, ani to, kdo je vlastně tím nepřítelem číslo jedna (dobře, v jedné z pozdějších epizod je to třemi slovy naznačeno), protože to není ke kritice války jako takové třeba. Nečekejte však uchvatné bitevní scény na každém kroku, o ty tu totiž nejde. Válka je až na řídké výjimky zasunuta do pozadí a zobrazované tragedie mají velmi osobní charakter.

Chise wa kawaii... da ga noroi.

Už před samotným sledováním mě nesmírně potěšil fakt, že SaiKano je jedním z toho mála seriálů, které mají pouze třináct dílů (a jeden speciál), tedy polovinu klasického počtu. Tento vůči divákovi ohleduplný formát padne seriálu jak ulitý - je dostatek času na podrobné prokreslení postav a podání příběhu v dostatečném spádu, ale na bezvýznamné filler epizody, které tvůrci z nedostatku invence vecpou prakticky do každého delšího seriálu, se již nedostane.

Přes shakespearovskou tragiku romance je zejména v počátečních dílech přítomen v malém množství i humor, hlavně slovní, dokonce doprovázený superdeformed postavičkami. Tak ostré náladové bipolarity, jaké dosáhli ve svém díle autoři oblíbeného Triguna, se ale v SaiKanu nedočkáte. Humorná stránka byla v seriálu oproti manze (začala vycházet v prosinci 1999), kde o různé vtípky a chibi kresbu opět především zpočátku není nouze, zřejmě pro dobro věci poněkud potlačena.

Kawaisou...

Zajímavostí je, že naprostá většina příběhu odehrává na ostrově Hokkaidó, a protože odtud postavy všechny hlavní charaktery pocházejí, zní z jejich úst hokkaidský dialekt (ne, že bych ho dokázal rozeznat od obyčejné japonštiny ^_^;).

Během seriálu nejčastěji uslyšíte jemné, nevýrazné melodie hrané na klavír, housle či kytaru a za zmínku určitě stojí povedený, tak trochu metalový motiv sepjatý s některými scénami, kde je Chise transformována ve zbraň. Skladbu Koi Suru Kimochi, hrající při openingu, i tklivý závěrečný motiv Sayonara stvořila Yato Yuria.

This is Construct - our loading program.

Kresba, od papírové předlohy lišící se především řidším užitím SD, i animace jsou na slušné, seriálu odpovídající úrovni a díky osobitému výtvarnému pojetí postav (bez urážky) si pravděpodobně SaiKano s ničím nespletete - mám tím na mysli hlavně podivně placaté nosy (Asi si je omačkali o zrcadla jako trpaslíci ve Stonekeepu ^_^.), na které si ale v průběhu seriálu rychle zvyknete a které vám tak ke konci ani nijak neobvyklé nepřijdou. Stejně jako to, že Shuuji vypadá díky zjednodušené kresbě očí a světlé, šedohnědé barvě svých vlasů nepřiměřeně staře. Také mírně nakřáplý hlas nováčka ve voice actingu, Ishimody Shiroua, mi zpočátku moc nesedl. CGI je v seriálu použita jen zřídka, což je dobře, neboť přeci jen působí ve své počítačově trojrozměrné umělosti rušivě.

Co říci závěrem? Láska a válka, to jsou věčná témata. Nenechte si ujít nenapodobitelné zpracování jejich kombinace v seriálu Saishuu Heiki Kanojo. A při sledování mějte po ruce kapesník, bude se vám hodit...

Hodnocení: 8.5/10 (B.E.M. 8/10)

0)



Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 71154

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 
:: (1 - 13 z 13) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Nini - 2006-06-17 00:00:00

to je bestovní ...........

juli - 2006-05-26 00:00:00

esta buenisismo saikano nos habla de garra y de lo cruel que puede ser

LaDamaTriste - 2006-05-26 00:00:00

Que kawaiii *-*







Saludos, www.the-house-of-the-suicide.blogspot.com

Nina - 2005-10-16 00:00:00

Přečetla sem to celý a žeru to....

Nina - 2005-10-16 00:00:00

Přečetla sem to celý a žeru to....

x - 2005-07-02 00:00:00

Nevy negdo kde bych sehnal SK/CZ titulky ? Jestly vyte tak mi prosiim odpiste .

- 2005-07-02 00:00:00

Nevy negdo kde bych sehnal SK/CZ titulky ? Jestly vyte tak mi prosiim odpiste .

Narumi Takayuki - 2005-03-28 00:00:00

No nevim, me serial neprisel nijak moc depresivni, spis melancholicky... asi proto, ze jsem tyden pred tim shledl Kimi Ga Nozomu Eien, natolik depresivni serial, ze ktereho me nedostala ani dvojita varka Love Hina vcetne obou specialu.

Rozhodne ale musim souhlasit s trochu zvlastni malbou (viz cary pod ocima - to byli porad opili?) a nesedlo mi ani vykresleni sociopata Shuuji.

leslie - 2005-03-13 00:00:00

soikano es la mejor serie que he visto.

lo tiene todo. es emocionanteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Sordid - 2004-08-17 00:00:00

Romantika?! Mě to příšlo spíš jako deprese s depresivním laděním, pro odlehčení prokládaná depresí. Teda ne že by to nebylo super, ačkoli se musím přiznat že zdaleka nejsem takovej cynik jak jsem si o sobě myslel - brečel jsem...

Ellanius - 2004-08-15 00:00:00

Ale jo tehle seriál je fakt v pohodě.Vřele doporučuju všem.(Taková romantika s depresivním laděním.)

Sordid - 2004-04-01 00:00:00

Konečně zas něco s tím správným laděním! Kresba je, pravda, svérázná, ovšem zvyknutí si je otázkou dvou, tří dílů. V mém osobním žebříčku #2 hned za NGE.

Darkpaladin - 2003-09-13 00:00:00

Rakl bych ze udelat 13-ti dilne anime neni tak docela snadne pokud v tom ma o neco jit. Samozrejme kazdemu to sedne jinak. Vzpominam si jak jsem se tesil na 13-ti dilneho Hellsinga a ...

ad. nepritel-jedine co o nepriteli v SaiKano vime, ze mluvi anglicky ^_^ a utoci prevazne ze vzduchu. Jakoby pres ocean nebo z letadlovych lodi lol.

ad. animace-take mi moc nesedla + nevim co znamenalo tech par car pod ocima... jestli to v anime neco znamena nebo je to jen styl kresby...;)

S recenzi souhlasim=8.5/10


:: (1 - 13 z 13) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.