Palantir
oddělovač

Matrix: Reloaded

Různé > Filmy | 14. 06. 2003 20:36:42 | autor: BEM

Režie: Andy Wachowski, Larry Wachowski
Scénář: Andy Wachowski, Larry Wachowski
Bojová choreografie: Yuen Wo Ping
Produkce: Warner Bros. Pictures, Village Roadshow Pictures
Herci: Keanu Reeves - Thomas "Neo" Anderson, Laurence Fishburne - Morfeus, Carrie-Anne Moss - Trinity, Hugo Weaving - agent Smith
Žánr: Akční/Sci-fi

"Surprised to see me?" - agent Smith

Katakana-like matrix code visualisation

Tak, a je konečně tady (Um, tedy spíše bylo.). Ptáte-li se co, pak odpověď je zcela jasná - jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku - Matrix: Reloaded - v kinech a s ním i recenze na vašem oblíbeném webu SFK Palantír, kde se snad dozvíte, zda se vám to za těch 70-120 korun vyplatí.

Nebudu dlouho chodit kolem reloadované kaše, a tak snad nejprve, jak se na těchto stránkách stalo pomalu neměnným zvykem, prohodím pár kritických slov k prvnímu dílu této "soon-to-be" trilogie. Byl dobrý. Tímto můžeme přistoupit k samotnému druhému dílu; počítejte ovšem s tím, že se budu občas odvolávat na první Matrix, neboť srovnání těchto dvou dílů je zcela nevyhnutelné a pro účely této rádoby-recenze celkem vhodné, takže předem varuji před nějakými těmi spoilery.

He is doing that Superman thing!

Nejprve letmé nahlédnutí do světa, v němž se Matrixy odehrávají, a seznámení se s hlavními postavami. Hlavní hrdina Nyo...ehm... Neo, na konci prvního dílu zjišťuje, že je Vyvolený (Zajímavý překlad anglického výrazu "the One" do češtiny, který ovšem navozuje nechtěnou otázku, kým že je to vlastně vyvolený...) a jako takový si může dovolit spoustu lumpáren, typu zastavovaní kulek z pistolí ve vzduchu nebo létání a la Superman, které by jeho kamarádům z práce asi těžko prošly. Ovšem tyto schopnosti mu nebyly dány jenom proto, aby se mohl vytahovat a vypadat strašně cool v černém plášti a se zrcadlovkami, ale aby víceméně vysvobodil lidstvo z falešné reality - tento fakt se Neo dovídá už v prvním díle a už v prvním díle má kvůli tomu značné problémy, jak v realitě matrixu, kde de facto dostává vyhazov z práce a, aby toho nebylo dost, musí bojovat s agenty, kteří představují cosi jako kontrolní programy a mají tedy velice podobně neuvěřitelné schopnosti jako Neo, tak ve skutečném světě, do kterého se zásluhou Morfea, kapitána lodi Nabuchadnezzar a nyní již bývalého samozvaného hledače Vyvoleného, probudil. Zjistil, že je přibližně rok 2199, Země je zničena válkou lidí se stroji, obloha je spálena, povrch zamořen všudypřítomnými stroji a poslední zbytky odporu se skrývají v podzemním městě Zion.

Bylo nás (padesát) pět, aneb kolektivní hrdina filmového plátna

Tolik asi k popisu světa, do něhož je Matrix a samozřejmě také Matrix: Reloaded zasasen. Když řeknu, že jedna z hlavních deviz prvního Matrixu byla originalní vize světa, myslím, že nejsem daleko od pravdy - svět Matrixu, způsob ztvárnění akčních scén, originalita a koneckonců i filozofické otázky a úvahy, které se na něj daly celkem snadno nabalit, udělaly z tohoto filmu trochu víc, než jen další obyčejný akční film, kterých se ročně vyrobí desítky. Bohužel, jak se dalo předpokládat, Matrix: Reloaded nijak výrazně nerozšířil pomyslné hranice originality ani nenabídl příliš nových možností, jak se na svět jím utvořený dívat. Příběh vyrostl nikoliv do výšky, ale do větší bombastičnosti - ostatně pro příklad nemusím chodit daleko, stačí se podívat na to, jak dopadl první a druhý díl Pána prstenů. Bratři Wachovští se dušují, že už od začátku chtěli natočit trilogii, ale mě se zdá, a dost indicií tomu nasvědčuje, že skutečně promyšlený měli jen první díl. Indicie první je jednoznačně příběh druhého dílu - během akčních scén si ho snad alespoň trochu všimnete. A ta trocha je přesně tolik, kolik vám bude stačit na to, abyste ho pochopili, neboť moc k chápání toho vskutku není.That's a nice trick. Stručně řečeno - Neo se snaží zachránit lidi v matrixu a Morfeus zase obyvatele Zionu a Trinity pomáhá tomu, kdo její pomoc zrovna potřebuje víc. Problém příběhu je také bezesporu to, že má velice otevřený konec, respektive, že žádný skutečný konec nemá, neboť na něj bude přímo navazovat Matrix: Revolutions. Ale co, ve filmu se nakonec vyskytnou asi dva méně předpokládatelné dějové zvraty, oblíbený agent Smith, který na vše pohlíží s osobitým humorem a nadhledem, Neovy vzpomínky na budoucnost, dvě úsměvné scény, jedna přímá "žličkovitá" narážka na Matrix, jeden nový druh nepřítele s graficky povedenou schopností a jeden zrádce. Co víc by si divák a příznivec akčních filmů mohl přát, že? V případě, že vyžadujete komplikovaný příběh a úžasnou originalitu, doporučuji dívat na Filmový klub ČT2 ^_^. Indicií druhou budiž dialogy, které ve mně místy vyvolávaly dojem, že vše, co mělo být řečeno, bylo řečeno už v Matrixu a na Matrix: Reloaded toho moc nezbylo - jakési pseudofilozofické povídánky a rozhovory na téma kdo koho víc potřebuje ^_^. Indicií třetí by také pro někoho mohla být skutečnost, že název filmu téměř nijak nenaznačuje děj ani se nijak výrazně neodkazuje na cokoliv z filmu samotného, ale to už je jenom takové nic neznamenající rýpnutí kritika.

Densetsu no Kuruma Satsujin Ryu

Věc, na kterou si v tomto filmu člověk opravdu nemůže stěžovat, je zcela určitě vizuální zpracování filmu jako takového a akční scény. Pokud se vám líbilo zpracování cyberpunkového světa matrixu v prvním díle - tedy převládající barvy matná černá (pláště, obleky, matné brýle, zbraně), lesklá černá (zrcadlovky, zbraně), tmavě zelená (počítačový kód) - bude jistě spokojen i v tomto případě. Na řadě jsou akční scény, které byly už v prvním díle zpracovány značně novátorsky, až revolučně - zpomalováním, zobrazováním dráhy kulek a hlavně užitím něčeho, čemu se později začalo říkat bullet-time dosáhli autoři velice dynamického a "trojrozměrného" pojetí, kdy si divák mohl vychutnat všechny akční scény bez toho, že by byl dezorientovaný rychlým střihem, který se snaží navodit dojem rychlosti tak, že v jednu chvíli (přibližně 0.1 s) vidíte nohu, další chvíli (opět 0.1 s) ruku (atd...), ale z celého souboje nevidíte vlastně nic. Je pravda, že zde onen bullet-time ztrácí na originalitě a nijak vás nepřekvapí, ale nemůžeme přece po každém filmu chtít, aby byl revoluční. Přidáme-li k tomuto slušnému základu opět bojovou choreografii pod taktovkou Yuen Wo Pinga, je jasné že o různé "kuňk-fú" vylomeniny a machrovinky rozhodně nebude nouze. Nejen, že Neo, Morfeus a Trinity bojují proti několikanásobně většímu počtu nepřátel, ale v devadesáti procentech případů se nejedná už o boj typu "máme holé ruce", nýbrž obě strany jsou zpravidla ozbrojeny řadou sečných, bodných, tupých a střelných zbraní - od Obyčejné Trubky(TM) nebo dýky, přes meče, katany, palcáty až po trojzubce, pistole, uzi... Aby toho nebylo dost, k těmto pouličním (poparkovým, vnitrobudovním,...) bojůvkám a šarvátkám spojeným s přiměřenou destrukcí okolí se přidává jedna opravdu dlouhá dálniční honička s auty, motorkami a tiráky, přičemž počítejte s tím, že se nebude jen jezdit, jak by se na slušné občany umělé reality patřilo, ale taky zároveň střílet, bojovat a bourat. K tomu můžu už jen dodat, že kdo neviděl závěr této dálniční akce, jako by nebyl. Protože si autoři asi uvědomili, že nic překvapivého ani převratného nevymyslí, chytře se rozhodli, že to vynahradí velkolepostí akčních scén.

Neo on one - Neo bojuje s jedním (!) nepřítelem, vskutku nevídané.

Poslední věc, která stojí za zmínku, je hudba. V bojových scénách jsem zaznamenal nějakou tu rytmickou a rychlou hudbu, v ostatních částech jsem si jí moc nevšímal, čili zakoupení a následné poslouchání OST doporučuji pouze v případě, že jste opravdovými příznivci hudby tohoto typu, jinak ruce a uši pryč.

Myslím, že z předcházejících odstavců byste si měli již vytvořit celkem slušnou představu, jak Matrix: Reloaded vlastně vypadá, já dodám už jen svoje číselné hodnocení a poznámku, že se stejně těším na třetí díl, i když Matrix: Reloaded se nepovedl tak jako Matrix. Ještě jedna malá rada předtím, než se vydáte za film utratit peníze - pokud počkáte, tak po závěrečných titulcích s jakousi "hudbou" uvidíte trailer na Matrix: Revolutions.

Hodnocení: 6/10 (mike 6/10)



Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 47115

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 
:: (1 - 8 z 8) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Harv - 2003-11-11 00:00:00

B166ER o co jde

Alenka 00303 - 2003-11-08 00:00:00

Jo to teda bylo a řikali to i ve film o filmu,že to byl jejich záměr,protože zatímco Matrix byl do zelena(i kod je zelenej),skutečnost byla do modra :).

PS:víte někdo co je (byl) B166ER,ráda bych věděla co tomu říkáte

Harv - 2003-08-28 00:00:00

Ale bylo!

Megadeath - 2003-08-19 00:00:00

V prvním díle to právě vůbec nebylo. Jo a virtuální se píše s měkkým i...

Harv - 2003-08-18 00:00:00

Taky jsem si toho všimnul. Tónování se koná ale pouze u scén z Matrixu-vyrtuálního světa. Dobře viditelný to bylo i v prvním díle.

Megadeath - 2003-08-17 00:00:00

Hm, jo. Jen bych ještě rejpnul do scén uvnitř Matrixu - nevím, jestli to byl záměr, ale připadá mi, že to autoři nějak přehnali s tónováním do zelena. Vypadá to jak točený přes akvárko...

Keanu Reeves - 2003-08-04 00:00:00

vchutnám si vaší smrt Mr.enderson

Mr. enderson - 2003-07-28 00:00:00

matrixblade @seznam.cz


:: (1 - 8 z 8) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.