Neon Genesis Evangelion
Formát: 26 TV
Produkce: Gainax
Autor: Hideaki Anno
Žánr: Akční/Psychologicko-filozofické drama
Neon Genesis Evangelion, kdo z fanoušků anime by neslyšel o tomto díle? Myslím, že těch je pomálu. Recenzovat NGE není lehké, na tento seriál je možné se dívat z několika možných pohledů, záleží na každém, co si z tohoto mimořádného díla bude chtít odnést jako svou zkušenost s NGE. Tato recenze je určena těm, kteří se rozhodují, zda tento seriál shlédnou, či ne.
Nyní malý úvod do děje tohoto díla. V roce 2015 přijíždí Shinji Ikari do Tokia 3 – města-pevnosti – které je právě evakuováno. Ve vylidněném městě, které se začíná otřásat výbuchy neznámého původu se setkává s neznámou mladou ženou, která na něj má čekat. Jsou svědky příchodu monstra - “Anděla” a neúspěšného masivního útoku pozemních i vzdušných jednotek UN proti tomuto monstru. Jejich zbraně se zdají být naprosto neúčinné a jednotky jsou masakrovány. Takto potkává Shinji svou budoucí velitelku Misato Katsuragi, která je členkou tajné organizace NERV. Vojenská organizace NERV má za úkol zastavit řádění Andělů po selhání všech konvečních zbraní. Hlavní zbraní NERVu jsou obrovské stroje (nebo ne tak úplně stroje?) zvané EVA. Tyto stroje jsou ovládány lidskými piloty. Zdaleka ne každý je ale vhodný kandidát na pilota EVA. Shinji Ikari je však jedním z takových dětí – piloty se mohou stát pouze děti narozené v určité době. Poté, co je Shinji konfrontován se svým otcem Gendou Ikari, který je velitelem NERVu, se rozhodne přes svůj počáteční odpor a strach pilotovat EVA 01, protože druhý stroj EVA 00 je vážně poškozen a pilotka Rei Ayanami těžce zraněna. Přes absenci tréninku se mu podaří v boji s Andělem zvítězit, což vzbudí velkou pozornost. Přesto, že v souboji zvítězil, Shinji dále nechce pilotovat EVA, protože je traumatizován zážitky z prvního souboje s Andělem. Je ale v dané chvíli jediný, kdo může EVA 01 pilotovat, a další Andělé mohou být na cestě…
Takto začíná nejpodivuhodnější anime, co jsem kdy shlédl. Na první, povrchní pohled to vypadá, že půjde o akční scény plné soubojů EVA s Anděly, kteří nabývají nejrůznějších podob, ale to je velice hrubý omyl. Samozřejmě se lze na toto anime dívat, jako na akční podívanou s nápaditými efekty a neopakujícími se fintami, jak vyzrát na jednotlivé Anděly. Tyto scény plné explozí a ničení jsou však pouhou kulisou složitého příběhu o osamělosti, hledání vlastní identity a smyslu života, lidech a lidstvu jako druhu. Prakticky všechny vystupující postavy jsou nějakým způsobem poznamenány událostmi kolem prvního příchodu Andělů v roce 2000, kdy gigantická exploze způsobila roztátí Antarktických ledovců a tím také katastrofu celosvětových měřítek. Je fascinující, jak živoucí a věrohodné jsou jednotlivé postavy, doslova - jak lidské. Chybující, pochybující, snažící se své pochyby a strachy ukrývat v sobě, či vykřičet do světa… Pocit zodpovědnosti za záchranu lidstva ležící na jedinci musí být ničivý. Významnou měrou jsou v ději zastoupeny představy a “sny” (opravdu pouze představy, vždyť EVA jsou jen stroje?), které zažívají jednotliví piloti EVA v bezvědomých stavech uvězněni ve svých strojích. Samozřejmě, že se zde vyskytuje pár scének, které z vás vyloudí úsměv nebo smích, ale je jich opravdu jako šafránu. Tyto jsou však povětšinou soustředěny v několika prvních epizodách. Zajímavým aspektem je využití náboženské symboliky, která prolíná celým dějem. Další dějovou rovinou jsou mocenské machinace okolo projektu NERVu a … ale to už bych prozrazoval příliš mnoho. Jak je patrné z předchozího, děj je tedy pořádně vydatný, až bych řekl “hustý”, myslím, že zde nebyl žádný díl zbytečný, tzv. filler. Každá epizoda má něco do sebe a je třeba seriál pozorně sledovat, aby člověku nic neuniklo a stejně si nejsem úplně jistý…
Kvalita animace je podle mého názoru vyhovující. Design postav je excelentní. Jenom mám pocit, že si někdy studio Gainax příliš ulehčuje práci statickými obrázky. Po hudební stránce mě seriál zaujal svým openingem, jinak není dějová hudba příliš výrazná (že by takové zaujetí dějem?). Po shlédnutí 26 epizod seriálu jsem však měl dojem, že spousta věcí je otevřená a neobjasněná, tento pocit nevylepšily ani poslední dva díly, které téměř kompletně zahrnovaly pouze představy a psychické stavy jednajících osob. Způsob animace těchto posledních dvou dílů byl podezřele odlišný (chápej asi levnější), než ostatních. Můžeme spekulovat, jestli to byl umělecký záměr, nebo pouze došly peníze. Nicméně autoři popírají, že to byla ta druha možnost a trvají na tom, že to tak plánovali od počátku. Mnohé neobjasněné záhady seriálu však odhaluje navazující film End of Evangelion.
Toto anime bych rozhodně nedoporučil jako oddechové pokoukáníčko pro dlouhé zimní večery, mohla by vás přepadnout deprese. Ale ti, kteří se na tento kousek rozhodnou podívat a nebudou očekávat salvy smíchu, ale spíše psychologicky laděný příběh, asi nebudou zklamáni. Hlavním kladem je dokonalé psychologické zvládnutí a vývoj více vystupujících postav, záporem je pocit nedokonalého ukončení děje po shlédnutí celého cyklu.
Hodnocení: 9/10