Palantir
oddělovač

Propozice literární soutěže Vidoucí 2007

Literatura > Vidoucí | 04. 01. 2007 19:44:42 | autor: Harv

Kdo sleduje naší soutěž delší dobu, ví, že nebyl uspořádán ročník 2006. Připravovali jsme se totiž na začátek nové éry naší literární soutěže. A nyní můžu slavnostně uvést propozice soutěže Vidoucí 2007.

ČASOPIS PEVNOST & SFK PALANTÍR PARDUBICE, SFK SYNDRID PRAHA SPOLEČNĚ S INTERNETOVÝMI STRÁNKAMI SCIFIWORLD A KULT FANTAZIE VYHLAŠUJÍ LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

VIDOUCÍ 2007

Vidoucí je soutěží elektronického věku. Hlavní část hlasování probíhá na internetu a může se jí zúčastnit téměř kdokoliv.
Letošní ročník bude probíhat v dvoukolovém systému. Ze všech došlých povídek vyberou „nezlomní“ porotci nejkvalitnější příspěvky, které postoupí do druhého kola. V druhém kole se hodnocení dělí na dvě části: „odbornou“, kde porotu budou tvořit redaktoři Pevnosti, Scifiworldu, Kultu Fantazie, členové klubů Palantír a Syndrid a pozvaní externí porotci; a „veřejnou“, kde porotou budou čtenáři a návštěvníci webových stránek, na nichž budou povídky zveřejněny mezi daty 1. 6. 2007 – 31. 10. 2007. Hlasování do obou kategorií budou tajná a konečné výsledky budou zveřejněny na slavnostním večeru na Fénixconu 2007 v Brně.
Vítězové obou kategorií dostanou věcné ceny od sponzorů, výtvarně ztvárněné pardubické perníčky a pamětní keramickou cenu.

Podmínky účasti v soutěži:

• Musí se jednat o nepublikovanou povídku v českém nebo slovenském jazyce v rozsahu 2 až 25 normostran (rozuměj 30 řádků po 60 znacích), která jeví prvky fantastiky (sci-fi, fantasy či hororu).
• Počet příspěvků od jednoho autora není omezen.
• Autor zasláním svého díla do soutěže souhlasí s anonymní publikací (uveřejnění bez jména autora) na webových stránkách SFK Palantír, www.sfkpalantir.net, po dobu hodnocení veřejností (viz níže) a s další neanonymní publikací tamtéž po skončení hodnocení. Dále pak souhlasí s případným uveřejněním v časopise Pevnost (za standardní honorářové sazby), v klubovém fanzinu „Šedý zákal“ či v případném sborníku.
• Autor se nesmí zúčastnit soutěže jako porotce.
• Své soutěžní příspěvky můžete posílat do půlnoci 30. 4. 2007, kdy je uzávěrka soutěže, výhradně na e-mailovou adresu vidouci@centrum.cz (předmět označte nejlépe: „Vidoucí“ nebo „soutěž“).
• Příspěvky posílejte nejlépe jako komprimovanou přílohu (archiv (.zip, .arj, .rar)). Příloha mailu musí obsahovat: soutěžní povídk(u/y) ve formátu .txt, .doc nebo .rtf, dále zálohu povídky a textový dokument s údaji o autorovi díla (jméno, pseudonym, adresa, e-mail, telefon, jména příspěvků, přepočtení obsahu na normostrany). Osobní údaje slouží ku potřebě pořádání soutěže a nebudou vydány třetí osobě bez svolení autora.
• Organizátoři si vyhrazují možnost změnit podmínky soutěže, jméno soutěže, sloučit při nedostatku porotců obě kategorie v jedinou, nebo zrušit celou soutěž pro nedostatek příspěvků.
FAQ
Jak mám určit délku svého textu v normostranách?
Přibližnou délku textu v normostranách dostaneme spočtením znaků v dokumentu a vydělením 1600 a zaokrouhlením nahoru.
Pokud následujíchí definice normostrany není obecná, tak pro Vidoucího bude platit následující definice normostrany:). Normostrana má 30 řádků po 60 znacích. To ovšem platí pro nestruktovaný text: pokud má odstavce nebo poslední slovo v řádku nekončí přesně na 60 znacích, tak se jedná o nový řádek.
V budoucnu možná na tyto stránky umístíme java script, který bude normostránky po vložení textu počítat za vás.
Jak má vypadat formálně text vypadat?
Text dodávejte ve standardní formě. Používejte běžně dostupných fontů velikosti 10 až 12. Kdybyste měli o formátu textu pochybnosti, můžete vaší práci dodat ve formátu *.txt, ten je neformátovaný a vypadá vždy stejně.
Můžu do soutěže poslat i povídky, které jsou publikovány na nějakém literárním serveru?
Pravidla praví, že se musí jednat o dosud nepublikovanou povídku. To znamená, že pokud byla povídka už publikována na literárním serveru, byla publikována, takže se nemůže účastnit soutěže. Jedinou povolenou vyjimkou by byla účast ve Workshopu (literární dílna, něco jako přípravka pro nadějné autory).


Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 449502

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
 1 2 3 4 další > :: (1 - 20 z 65) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše
Otohime - 2007-08-06 18:44:24

Fajn, takže... kedy môžeme čakať koniec prvého kola? September? Október?

Flad - 2007-07-31 15:11:48

Předem se omlouvám všem, že jsem nezareagoval dřív, ovšem prázdniny znamenají, že jsem občas i v místech bez přístupu k internetu.

Rád bych zdůraznil následující věc:
Někteří zde diskutující se chytají toho, že z mého příspěvku v SOUKROMÉ diskusi určené pouze pro porotce a organizátory Vidoucích vyplývá, že některé povídky mohou být, nedejbože, bláboly. Jenže každý návštěvník té diskuse mě zná a ví přesně, jak jsem to myslel.
Rád bych zdůraznil, že blábol je moje oblíbené slovo, které ovšem nepoužívám ve stejném smyslu jako zbytek populace a že kdybych věděl, že se tento příspěvek dostane na veřejnost, tak bych to takhle v životě nenapsal.
Celý smysl toho příspěvku byl: \"Harve, příště tam dej to číslování stránek\". Bohužel, došlo k tomu, že příspěvek sem byl zkopírován a neupraven a došlo k jeho špatnému pochopení.

Rád bych zdůraznil, že není žádná povídka, ke které bych přistupoval jako k blábolu, a tímto bych se chtěl omluvit všem autorům, kterých se příspěvek jakkoliv dotknul.

Slibuji jim, že příště budu svá slova volit pečlivěji a chtěl bych je požádat, ale v diskusi na toto téma již ustali.

Harv - 2007-08-08 12:43:42

Ano, přibližné datum je 8.8.2007 v 20:00 času našeho serveru.

Julianne - 2007-08-08 12:15:18

No, je dobře, že se to aspoň stihne... Existuje ale nové přibližné datum místo toho konce července?
Aspoň orientační. Díky.

Harv - 2007-08-07 14:50:18

Fénixcon je v prosinci. Takže času na druhé kolo víc než dost.

Mira - 2007-08-06 13:05:34

No, já tam nic neposlal, tak nemohu vědět, kdy se kdo co dozví. Jsem jen zvědav na věci, které jsem nečetl. Sice jsem říkal, že se sem podívám tak za půl roku, jestli se náhodou něco nezměnilo, ale nedalo mi to. Jen bych rád věděl, jak chcete stihnout druhé kolo, aby jeho hodnocení bylo v září na conu? To bude muset být nějaké expresní kolo.

Ertefol - 2007-08-05 19:22:26

Mno, k poznámce - poslal jsem dvě povídky, z čehož jedna volně navazuje a dá se číst i bez znalosti předchozí a naopak, takže doufám, že to až tak o hlavu omláceno nedostanu :)

Cellindra - 2007-08-05 13:17:18

Nebuď tak nevrlý, hodnocení už je skoro hotové a nebýt několika nezodpovědných porotců, kteří se na to takříkajíc vyprdli, i když mají milión výmluv, by bylo už dávno. (Mimochodem, zkuste najít přes dvacet lidí, kteří vám budou dobrovolně číst takové množství povídek, jako se to povedlo Harvovi.)

Ještě bych na závěr chtěla dodat něco k proběhnuvším diskusím:
1. Žádný z porotců nepřistupuje k povídkám předem s tím, že to všechno budou bláboly. O tom svědčí i poměrně vysoký počet zatím postupujících povídek.
2. Žádný z porotců nezná jméno autora povídky, pokud se tam ovšem nepodepsal, a v žádném případě nesoudí povídku na základě toho jména. Jak se má tedy neznámý autor prosadit? Tak, že NAPÍŠE DOBROU POVÍDKU, která postoupí a třeba i vyhraje. Proč se o tomhle pořád hádáme? Stalo se to již mnohokrát a nejen v naší soutěži.
3. Každý, kdo pošle povídku do soutěže, by měl být psychicky připraven na to, že nevyhraje, a co víc, že možná nedejbože obdrží nějakou kritiku. Tady nemohu mluvit za všechny porotce, ale já se snažím psát kritiky konstruktivně a ke každé povídce věcně popsat její nedostatky, bez jakýchkoliv invektiv. Ale jak už napsala Zira, které tímto děkuji za zatím nejvěcnější a emocí nejprostší příspěvek do diskuse, některé povídky opravdu vypadají tak, že by neuspěly ani jako slohová práce na základní škole. A tam už se člověk neubrání podivu nad autorovou odvahou/neschopností/nezájmem.

Plus ještě jedna poznámka na závěr, aby to nezaniklo ve všeobecné vřavě: Pro příště bych autorům doporučila, aby neposílali dlouhé povídky rozdělené na několik menších částí. Mám pocit, že ta část pravidel o délce povídky je (až na hádku o normostranách) poměrně jasná. Samozřejmě hodnotíme každou zvlášť, a tím pak trpí všechny. Předloni dokonce jedna taková vyhrála Nevidoucího.

Mira - 2007-07-30 22:10:59

Fajn, Harve. Takže druhé kolo opět odloženo na neurčito. Dobrý, tak někdy za dva, tři, čtyři měsíce se sem opět podívám, co tu přibylo do diskuze a jestli náhodou už není něco zveřejněné. Zatím ahoj.

Harv - 2007-07-30 15:59:47

Takže předně bych se chtěl přiznat ke svým chybám, teď nemyslím své pravopisné chyby, ale organizační. Pár věcí jsem nezvládl. Kdo by si mohl myslet, že měsíc po uzávěrce soutěže uvidíme tolik trhlin ve výkladu pravidel. Sice máme velice šikovně napsanou noticku, že všechna pravidla můžeme za pochodu měnit, ale z hlediska soutěžících autorů by to byl jednoduše podraz.
Letošek znamenal pro soutěž velký krok, nejspíš kupředu. Z lokální soutěže se stala velká soutěž a počet příspěvků se zvýšil o řád. Měnil se systém hodnocení a i když jsme všechny kroky celkem pečlivě procházeli, pravidla nebyla neprůstřelná
Příští rok, pokud si na všechny body vzpomenu, budou pravidla jednoznačnější, lépe vysvětlená a někdy až, na oko zbytečně, striktní, aby se příspěvky od jednotlivých autorů lépe zpracovávali.

Povídky budou zveřejněny (druhé kolo), až bude kompletní hodnocení prvního kola. Zatím kompletní není. Co můžu slíbit, že autorům se dostane zpětné vazby. Někteří porotci si dali tu práci a sepsali, co se jim na povídce v soutěži nelíbilo, co je potřeba napříště zlepšit a někdy i co líbilo:). Hodnocení dostanou autoři spolu s mailem o jejich postupu či nepostupu do druhého kola.

Mira - 2007-07-30 09:22:05

Kdy a kde budou zveřejněny povídky, které prošly prvním kolem??

Julianne - 2007-07-26 17:08:30

Pardon - není to na www.agenturasan.com, ale na www.novinar.info.

Julianne - 2007-07-26 12:19:30

Odpověď na příspěvek Miry z 2007-07-21 22:47:05: Naprosto souhlasím. Jsem studentka, peníze nemám a knížku se vydat pokouším. Zatím se moc nedařilo, ale kdo ví? Jedno mé motto (z mnoha...) zní: NADĚJE NEUMÍRÁ POSLEDNÍ - TA NEUMÍRÁ NIKDY.
Možná to zní moc optimisticky, ale to snad není na škodu...
Chybami se člověk učí. Stejně tak i slátaninami. Těch už mám na kontě dost, ale vím, co jsem v nich pokazila - a propříště se tomu vyhýbám. Asi jsou případy, kdy někdo vydal úžasnou prvotinu, ale rozhodně je jich minimum.
A pokud jde o zmínku Darth Ziry, že slabší povahy by byly schopné spáchat po recenzi sebevraždu, přidávám další užitečné motto pro začínající autory: ŽIVOT NENÍ NIKDY TAK HROZNÝ, ABY BYLO NEJHŮŘ. A VŽDYŤ JE NA NĚM POŘÁD NĚCO LEGRAČNÍHO!
Kdysi jsem četla recenzi na svou povídku... Nejdřív mě zaskočila. Pak jaksi neurčitě znechutila. Pak inspirovala. A nakonec mě neuvěřitelně pobavila!
A jedna malinkatá připomínka na závěr: V některých předchozích příspěvcích se jejich autoři navzájem uráželi. Tady to sice není silné kafe, jaké by bylo možno nalézt v jiných diskusích, ale přesto vás žádám: Zamyslete se nad tím, jestli byste totéž tomu člověku řekli i z očí do očí. A jestli je to pravda nebo jen rozčilení.
(A malinkatá reklamička úplně na závěr :-): Koho více zajímá problematika vyjadřování na internetu a psaní komentářů vůbec, nechť si vyhledá článek \"Internet jako psychologická poradna\" na webu www.agenturasan.com. Je to komentář vydaný už před pár měsíci. V dohledné době, zhruba dvou týdnech, by se měl ocitnout i na novakova.blog.idnes.cz. A kdo se chce pobavit a odpočinout si od diskusí, může tam jít hned teď :-).)

Mira - 2007-07-29 10:50:16

Zino, píšeš, aby hned na začátku autor věděl, jak je život tvrdý. Učila jsi se plavat? Asi ano. A učil tě plavčík tak, že te hodil hned na hloubku a nechal tě topit? Pokud ano, vůbec bych se nedivil, kdyby jsi se teď vodě vyhýbala na velikou dálku. Každý potřebuje nejprve kruh, aby se naučil. Pak mu ten kruh můžeme vzít a on už bude plavat sám. Nevím, jestli je nejšťastnější někoho, kdo píše ještě s ilusemi, hned vystavit nějakému bláznovi, který sice nikdy nic nenapsal, ale jeho jedinou vášní je hanit práci jiných lidí. Pamatuji si, jak jsem jednou napsal povídku do jednoho fanzinu. Kritik mi ji rozcupoval na kousky. Když jsem s ním mluvil, tak jsem se ho zeptal, co napsal on. Nic. Pak to zkusil a bylo to otřesné. Plytký děj, ploché postavy bez tváře, žádné záchytné body. Prostě nic. No, ale kritizovat uměl.:-)

Darth Zira - 2007-07-26 11:09:15

To mně uniká taky. Třeba přítomní organizátoři Vidoucího budou znát odpověď :o)

Mira - 2007-07-25 22:03:29

No, u takových lidí mi nějak uniká, proč tam něco posílají.

Darth Zira - 2007-07-24 16:02:38

No, něco na tom je, ale na straně druhé ať si autoři zvykají, že svět není růžový. Někteří recenzenti (nebudu jmenovat) jsou schopni knížku zdrbat takovým způsobem, že aby autor chodil kanály a slabší povaha by po takovéto recenzi mohla i spáchat sebevraždu. I toto holt ke spisovatelskému (či jakémukoli jinému uměleckému a nejspíš i nejen uměleckému) řemeslu patří, že není na světě člověk ten, který by se zavděčil lidem všem, a že ne všichni kritici se vyjadřují diplomaticky a zdvořile, ale že někteří holt když si myslí (a zda oprávněně nebo neoprávněně je věc druhá) že dílo XY pana/paní QW je sračka, tak jim nečiní sebemenší problém někam napsat, že je to pitomost, kterou mohl vyplodit jedině někdo silně mentálně retardovaný, protože i recenzentův pes by napsal něco lepšího.
Navíc pouze u blábolu si porotce nevšimne hned, že tam kus textu chybí - u dobré povídky se prostě pozná skoro na první pohled, že nejspíš došlo k nějaké technické závadě, protože takové nelogické seky tam prostě jinde autor nemá, zatímco když někdo pošle do soutěže snůšku pindů, tak si kolikrát až třetí nebo pátý porotce všimne, že je to nejspíš nějaké nekompletní nikoli pouze vinou tvůrce - ti ostatní si myslí, že je to další důkaz autorova neumětelství a nevěnují tomu valné pozornosti. Stalo se předloni v CKČ (a to ty stránky byly číslované!!!) že u jedné novely si asi až pátý porotce všiml, že uprostřed chybí asi 10 stránek.
A jen tak mezi námi, o tom, jak si na tom díle autoři - dle Tebe - dávají záležet, by mohli ostřílení porotci taky vyprávět romány. Např. doprovodný dopis typu \"tak jsem našel nějakou věc, co jsem kdysi napsal, ani jsem to nečet a posílám vám to\" nebo má vlastní zkušenost, kdy mi po otevření soutěžního příspěvku (pro kontrolu, jestli není poškozený, zavirovaný nebo tak něco) wordovská automatická kontrola pravopisu červeně podrthla málem každé druhé slovo, takže jsem napsala tvůrci zdvořilý dopis na téma, zda by (jelikož do uzávěrky zbývá ještě skoro 14 dní) si po sobě nechtěl ve svém vlastním zájmu ten příspěvek ještě jednou přečíst, opravit tam ty překlepy a hrubky a poslat mi za pár dní novější (vylepšenou) verzi - a přišla mi okamžitá odpověď \"sorry, nemám na to čas\".

Mira - 2007-07-24 14:19:36

Je mi jasné, že tam lidi pošlou ledacos. Ale každý si s tím dal nějakou práci. A ta práce byla takto pošlapána. Představ si, že by jsi uvařila něco o čem si myslíš, že je to dobré. Dáš si s tím práci, staráš se a pak někdo přijde a řekne, že to bude určitě blaf, tak proč by to chutnal. Asi mu to hodíš na hlavu. No a tak se asi cítí lidé, kteří tam něco poslali. Poslali to nejlepší co mohli. a pak někdo řekne tu věc. Mě by to dost zklamalo a uvažoval bych, jestli má vůbec cenu něco tvořit. Když se na to kouká takhle........ To je z toho vznikající dojem.

Mira - 2007-07-24 14:12:30

Temná Ziro, oni se rozčilovali nad tím, že ten výrok zněl, že všechny příspěvky jsou bláboly. Já ten výrok také četl a také mi to tak přišlo. To je celé. Dojem z toho vznikající je, stejně je to blábol, tak proč to vůbec číst.

Darth Zira - 2007-07-24 11:49:31

Jednak se musím zastat porotců, kteří se opravdu snaží hodnotit co nejvíce objektivně to jde. 100% objektivně to nebude nikdy a od nikoho, jelikož každý má určitý svůj vkus a některý styl (či zvolená témata nebo i žánr - jeden víc žere hard sci-fi, jiný heroickou fantasy a třetí když nemá v povídce upíry, tak je to u něj určité mínus) mu sednou víc a jiné míň, ale Vidoucí opravdu patří z hlediska objektivity určitě mezi ty lepší soutěže u nás. O něčem (např. o tom, že nepreferují známé autory, které odborník může pouze podle stylu poznat, ale laik těžko) ostatně i svědčí, že téměř každý rok se odborná porota s veřejností (tedy běžnámi čtenáři, kteří neuzkoumají stylistiku, gramatiku a co já vím co ještě, ale posuzují povídky jako celek stylem líbí-nelíbí) vcelku shoduje ve vítězných povídkách. Rozdíly jsou pouze v pořadí - povídka u odborné poroty první je u veřejnosti druhá nebo třetí a obráceně, ale rozhodně se ještě nestalo, že by u odborné poroty skončila nějaká povídka na stupních vítězů a u veřejnosti se nedostala ani do první desítky (nebo že by povídka, co u veřejnosti zabodovala na příčkách nejvyšších, byla dle odborníků hodna sotva místa někde v půlce žebříčku). A úplně to samé se děje ve věci povídek na samém dně - mezi odborníky i laiky je vcelku vzácná shoda v tom, co označit za totální odpad, který si zaslouží Nevidoucího. Takže porotci vážne nenadržují známým jménům (která navíc stejně neznají, jelikož zkušený autor povídku zaslanou do soutěže určitě nepodepíše).
A že o něčem občas řeknou, že je to blábol? Kdyby kdokoli z vás seděl jakou porotce byť jen v letošní CKČ v kategorii novela, tak by si taky na ty autory pořídil brokovnici s upilovanou hlavní a \"bláboly\" by byly ještě velmi mírné výrazy, jelikož by používal vyjádření nepublikovatelná. A to těch blábolů (jinak se to nazvat nedá, jelikož pouze jediná věc byla slušná a další dvě se daly číst aniž by u toho musel jeden výt jako šakal zoufalstvím) bylo pouze jedenáct (ovšem zato průměrně 100-150 NS každý), takže co má asi tak říkat někdo, pokud se někdo musí prokousat 100 nebo 200 povídkami (byť cca desetinového rozsahu), z nichž 10-20% jsou totální hrůzy (ty jsou ovšem někdy tak blbý, že i pobaví), kolem 50% nudné, mizerně napsané a zpravidla ještě hrubkami se hemžící pindy, kolem 30% lepší průměr, který se dá číst (ne nic moc objevného, ale zpravidla buď řemeslně slušně zvládnuté nebo naopak stylisticky o něco horší leč originální a zábavné) a jen každá desátá je opravdu dobrá. Někdy se porotcům i divím, že nemají chuť autory rovnou střílet jako škodnou, ale naopak jsou ochotní do toho další rok jít znovu.
Pokud jde o to vydávání, začíná mi to silně připomínat debatu na Fantasy planet (nad recenzí na knihu Edity Dufkové), kde jsem se tak dlouho vztekala nad tím, že organizátoři literárních soutěží odmítají vydávat sborníky toho nejlepšího z těchto soutěží v nákladu, který by stál za řeč (ač jsem některým nabízela, že de facto 100, 200 nebo i více kusů sborníku vytisknout není až takový problém, že to bych zařídit uměla a na nich pak pouze je, aby tyto sborníčky prodávali po conech jako fanziny). A když se organizátoři k tomu pořád stavěli, že i kdybych jim ty sborníky dodala na stříbrným podnose převázaný zlatou mašličkou až pod nos, tak je to pro ně stejně moc práce se tím dál zabývat, tak jsem se zdravě naštvala, svým nasr***m nakazila pár dalších lidí a výsledek je ten, že se na Festivalu fantazie pokřtil ilustrovaný (a to barevně!) sborník 26 temně až hororově laděných povídek (z nichž většina se umístila na předních místech v některých literárních soutěžích posledních cca 3-5 let). Od tohoto týdne (konkrétně od čtvrtka, kdy je v 18.00 beseda s autory) bude v prodeji v Outpostu na Praze 5, během srpna by se měl dostat do prodeje i do Arrakisu v Brně a po prázninách do některých dalších knihkupectví, patrně včetně Slovenska. Přičemž bude samozřejmě prodáván i na všech větších conech v tomto a příštím roce. Zkrátka a dobře je třeba pouze chtít, jít si za tím a nebát se překážek.


 1 2 3 4 další > :: (1 - 20 z 65) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.