Palantir
oddělovač

FERI LOTER

Literatura > Povídky > Vidoucí 2004 | 02. 01. 2005 00:01:57 | autor:

FERI LOTER
   
    Feri Loter nastúpil do tretieho ročníka GUMPLa na Krisej ulici. Skrátka GUMPL označovala vyššiu školu pre gaunerov, úchylakov, magorov a ostatných oplanov.
    Feri vedel, že je slávny. Svoju slávu si vyslúžil tým, že v predchádzajúcom školskom roku zlikvidoval bývalého riaditeľa GUMPLa prichytením pri priamom preberaní úplatku. O úplatok vo forme moču panny Jany požiadal nenásytný riaditeľ školy, ktorý bol dosadený vedúcou stranou Suchých dubov (SD). Za tento úplatok, v ktorého existenciu už neverili ani rozprávkari, sľúbil prihrať investičnú akciu doteraz najväčšieho rozsahu v oblasti vyšších škôl - výmenu 200 ročnej záchodovej misy známej firme Ochlasta a spol., o.s.b.r. (obmedzená spoločnosť bez ručenia).
    - Pýtate sa, čo s tým má spoločné Feri Loter?
    Prečítam Vám výťah zo zápisnice z výpovede F.L. spísanej na SANADe. SANAD je skrátka pre vládnu organizáciu a jej celý názov znie: Skupinka analfabetov na ochranu debilov.
    Nechajme však rozprávať F.L.
    "Po ťažkom dni v škole pribudli k mojim dvom guliam dve ďalšie. Aj keď moja babka demokratka obhajuje moju mužnosť ako všetky babky keď treba, aj barlami, takúto traumu som jej spôsobiť nemohol. Rozhodol som sa pre jediné možné riešenie, ktoré v tomto prípade prichádzalo do úvahy - pre samovraždu.
    Gumplovia sa nemôžu zabiť tým, že skočia dole, ale musia vyskočiť hore. Keďže som teraz žil v ich svete, platilo to aj pre mňa.
    V tom istom čase, keď som uvažoval o skoncovaní so životom, išiel domov v povznesenej nálade aj majiteľ spoločnosti Ochlasta a spol., pán Ochlasta starší osobne. Práve sa mu podarilo zachrániť svoju obmedzenú spoločnosť pred istým krachom. Nie div, že vypil viac, ako bolo v jeho pracovnej náplni. Systémom čo krok, to prd, ho alkoholické výpary ako reaktívny pohon posúvali vpred a zároveň ho stále viac a viac nadnášali. Na konci cesty sa už pohyboval takmer stále pod strechou Zeme. Zabudol som vysvetliť, že gumplovia žijú v strede Zeme a nad ich hlavou je strecha, ktorú tvorí zemský obal.
    Pevne som sa rozhodol. Nemám iné východisko, len ukončiť svoj starý život. Gumplovia totiž žijú obráteným životom oproti ľuďom na povrchu Zeme. Najprv zomrú, potom mladnú až do narodenia, kedy sa končí ich existencia. Ja som mal ešte celú mladosť a detstvo pred sebou, ale rozhodol som sa všetko obetovať. Pevne odhodlaný som sa odrazil a prudko vyskočil hore.
    Podľa základného Gumplarského pravidla - Čo sa môže stať, to sa aj stane, som pristál celou váhou na ctihodnom majiteľovi známej firmy Ochlasta a spol., na pánovi Ochlastovi , ktorý sa naplnený ľahkými alkoholovými výparmi povaľoval pod strechou Zeme. Plynom naplnený balón zmiernil môj náraz a zachránil mi život.
    Horšie to bolo s pánom Ochlastom. Vplyvom silného nárazu z jeho predného a zadného otvoru spolu s vytlačenými plynmi vyleteli z neho zároveň aj všetky informácie, ktoré sa k nemu dostali duševnou, či telesnou potravou. Snažil som sa dostať všetko späť tam, kam patrí. Viete, ako to chodí. Ak sa Vám raz vysype šatník, ťažko doň naspäť uložíte veci, ktoré tam predtým boli. Tak tomu bolo aj v tomto prípade. Jedná informácia, ktorú som za žiadnu cenu nevedel vtrepať späť, mi ostala v rukách. Nenápadne som si ju zastrčil za obrovské okuliare, ospravedlnil sa ctihodnému pánovi Ochlastovi a upaľoval som preč. Vtedy ma za nedovolenú rýchlosť čapli príslušníci SANADu, ehm teda Vy vážený páni."
    To bol výťah najdôležitejšej partie z výpovede F.L. tak, ako ho zaznamenala slečna Rozkošná 6 ruká a zároveň jediná pisárka Gumplarskej ríše.
    Ostatné si už viete určite domyslieť. Pri bežnej rutinnej prehliadke vytriasli príslušníci SANADu z F.L. všetko, aj informácie, ktoré patrili Ochlastovi a ktoré mal ukryté za svojimi veľkými okuliarmi. A to bol ešte rád, že neprišiel aj o život. Na povrchu Zeme sa to vraj pri takýchto rutinných prehliadkach často stáva.
    Zaiste tušíte, aká informácia sa ocitla na stole pred príslušníkmi. Áno, bola to úplná informácia o dohode medzi riaditeľom školy a firmou Ochlasta a spol. Bolo tam všetko. Aj výška úplatku, t.j. množstvo panenského moču panny Jany, aj spôsob zmanipulovania verejného obstarania, ako aj spôsob odovzdania úplatku. S takýmito informáciami si už dokáže poradiť aj neobmedzene obmedzený príslušník SANADu. V zmysle základného pravidla pre činnosť SANADu: "Aj slepé zrno kuru nájde" prichytili aktérov priamo pri preberaní úplatku. Je pravdou, že následnou skúškou čarovnej moci úplatku sa potvrdilo, že sa jedná o obyčajný falzifikát. To sa ostatne aj predpokladalo, pretože panny v podzemí vymreli spolu s dinosaurami na zemskom povrchu. Čin bol však dokonaný, úplatok riadne prijatý, aj čiastočne použitý, teda vypitý pánom riaditeľom.
    Toho ani tak nerozladilo to, že bol prichytený pri čine, ako skôr skutočnosť, že z panny Jany sa vykľul hlúpy Jano zo susednej dediny.
    Ako som už spomenul, bývalého riaditeľa dosadila do funkcie vedúca strana SD, tj. strana suchých dubov, aj keď niektorí to skôr čítajú ako strana skurv... druhov. Je to škaredé slovo a starší Gumplovia ho ešte nesmú používať.
    Ďalším šetrením bolo zistené, že táto strana bežne používala podobné praktiky na napĺňanie svojej čiernej pokladnice a vreciek vedúcich funkcionárov. Predsedom tejto strany bol sedemhlavý drak. Tých sedem hláv mu slúžilo hlavne na to, aby z valova, pri ktorom sa ocitol po vyhraných voľbách stihol zožrať čo najviac a čo najrýchlejšie. Po tomto odhalení bol zbavený imunity, aj šiestich hláv. Ostala mu len jedna, ktorá mohla prijímať potravu už len trikrát denne a aj to len v celkovej hodnote 80,- korún na deň. Po tomto incidente padla vláda, za ňou padol aj parlament a F.L., ktorý bol na začiatku tohoto diania sa stal hrdinom.
    Bývalý riaditeľ školy pri prevážaní z jednej väznice do druhej použil svoje čary a ubzikol svojim strážcom. Informovaní Gumplovia tvrdia, že sa schoval na povrchu Zeme, založil tam vlastnú stranu, s ktorou vyhral voľby a teraz neobmedzene vládne v jednej malej krajine.
    Jeho meno Vám nepoviem, lebo časť jeho špatnej energie zostala tu dole a každému, kto nahlas vysloví jeho meno, hrozí prekliatie.
   
    F.L. vedomí si svojej slávy si veselo vykračoval a pospevoval si pri tom známu odrhovačku: "Na tom konci, na tom hornom zabil bača babu hovnom.." So vztýčenou hlavou sa pyšne blížil k budove školy. Plavným skokom sa preniesol cez potôčik výkalov, ktorý oddeľoval vyšší GUMPL od ostatného podzemného sveta a zastal pri brane.
    Malý Dudel, ktorý ho chcel napodobniť, bol tučný a nemotorný.
    Capol celým svojim telom do obsahu potoka.
    "Do čerta" zahrešil od hlavy po päty pofŕkaný Feri Loter. Pravou rukou si siahol na jazvu, ktorá mu v tvare ošupaného banána ostala na čele po osudnej zrážke s Ochlastom a ktorá mu stále navrela a očervenela, keď sa rozčúlil.
    Pocit zlosti a poníženia, ktorý ho na okamih zaplavil, rýchlo zmizol. Znovu ho naplnilo nezdravé sebavedomie a on razantne pravou nohou vykročil cestičkou k budove.
    Na rohu budovy sa rozprávali tri sestry dvojičky Hermína a Marína. Aj keď tam na prvý pohľad stáli len dve starenky, v skutočnosti boli tri. Hermína totiž pri svojej smrti mala dve rôzne vedomia - Heru a Mínu. Tak vznikla Hermína. Počas rozhovoru so sestrou hodila okom po približujúcom sa F. Loterovi. Našťastie ho minula.
    "Pozrí, to je predsa Feri Loter" - vykríkla Hermína.
    "To je somarina." - opáčila Marína.
    "Nie, hovorím Ti, je to F. Loter. Pozrí sa na tu jazvu!" - nastojila Hermína.
    "Ja sa pocikám!" - skríkla Marína.
    "Ja som sa už." - vzdychla Hermína.
    Feri Loter knísavým krokom námorníka, alebo statného osemdesiatnika podišiel až k nim. Milo sa na ne usmial a celou silou vrazil hlavou do okna, ktoré nejaký blbec na prízemí otvoril, aby si ho lepšie obzrel.
    V krátkom čase ho rýchla zdravotná hliadka dala ako-tak dokopy a on sa pobral do svojej triedy.
    Cestou nakukol do laboratória neúspešných pokusov, aby pozdravil známeho profesora Dum-Duma. Profesor si práve pripravoval svoj obľúbený nápoj podľa receptu z veľkej knihy kúzelných nápojov, ktorá stála na veľkom podstavci pred ním. Profesor už mal starobu aj mladosť dávno za sebou. Teraz bol v detskom veku a preto na ňom jeho šaty ešte zo starých čias čudne viseli a on stal na špičkách a sem-tam povyskočil, aby dovidel na text v knihe.
    Nahlas čítal: "Zoberieme dve maliny a vytlačíme z nich šťavu do pohára"
    V ľavej ruke pritom zvieral za krk Joža Malinu a v pravej držal Anču Malinovú.
    Silne ich stlačil. Obaja zjojkli a vypustili trochu tekutiny do pripravených pohárov. F. Loter ho nechcel rušiť v takej dôležitej činnosti, preto sa potichučky vykradol von, privrel dvere laboratória a pokračoval k svojej triede.
    Pristúpil k dverám, na ktorých sa skvel nápis 3D. Predpokladáte správne. Bola to Feriho trieda v 3D priestore. Väčšina tried existovala z dôvodu úsporných opatrení len v 2D priestore.
    Feri sa za svoje zásluhy dostal do triedy, ktorá bola určená len pre prominentov. To znamená pre deti úspešných politikov a ostatných známych gaunerov.
    Prednosť tretieho rozmeru bola zrejmá, hlavne pri pohľade na krivky Hermíny, ktorá počas prázdnin riadne nabrala na kráse. Zjavne sa blížila k mladosti.
    Feri zapudil svoje hriešne myšlienky. Plecom rozrazil dvere triedy a nenápadne vkročil dnu.
    "Feri Loter!" - Zhíkla trieda.
    Voľné miesto bolo len pri Rómovi. Feri ležérne pristúpil k lavici a sadol si na voľnú stoličku. Ľavou rukou si držal nos a pravou zhŕňal zbytky plesnivého jedla z lavice.
    "Čo to robíš?" Zahundral Róm. "To bola moja desiata." Bol známy tým, že sa umýval len vtedy, ak na povrchu Zeme dochádzalo k zatmeniam slnka. Vtedy totiž mohli Gumplovia z podzemia bez rizika vyliezť na povrch Zeme. Slnečné svetlo vyvolávalo u Gumplov silné popáleniny.
    Na začiatok školského roka sa na rozdiel od profesorov tešili všetci žiaci. Nie, nie, nevykladajte si to zlé. Jasné, že sa netešili na nudné vyučovacie hodiny, ani na drasťaky pri skúškach.
    Začiatok školského roka bol na GUMPLe už tradične spojený s Metloballom. Že neviete, čo je metloball. Pokúsim sa to stručne vysvetliť.
    Je to ta najúžasnejšia zábava, akú sa doteraz podarilo vymyslieť.
    Začína sa v prvý deň školského roka hneď po slávnostnom príhovore riaditeľa.
    Slávnosť končí tri dni pred koncom školského roka.
    Metloball začína tak, že sa určia týždenníci. Ich povinnosťou je nájsť vhodnú loptu. Ako lopta slúži pri metloballe hlava patriaca najväčšiemu bifľošovi školy.
    Proti sebe sa postavia dve družstva po piatich členoch vyzbrojené metlami. Medzi nich sa hodí vybraná lopta. Úlohou hráčov je za pomoci metiel dopraviť loptu do súperovej bránky. Bránky sú postavené z najmenej obľúbených profesorov. Preto sa často stáva, že hráči viac triafajú do žrdí, ako do bránky. Gólov je menej, ale psiny o to viac.
    Mužstvo, ktoré umiestni loptu do súperovej bránky získava bod. Hrá sa každý týždeň opakuje s novou loptou a novými hráčmi až dovtedy, kým sa nevystriedajú všetci hráči, t.j. všetci žiaci GUMPLa, alebo kým sa neminú všetky lopty, to znamená všetci bifľoši.
    Potom pokračuje slávnosť metlobálom.
    Je to pravá, nefalšovaná zábava. Hlavnou časťou tejto zábavy je tanec s metlami, ktoré sa pri predchádzajúcich športových zápoleniach nabili dobrou, ale aj špatnou energiou, čím nadobudli zázračné vlastnosti. Vzhľadom k tomu, že absorbovali rôzne formy energie, ich správanie je nevyspytateľné a niekedy môžu byť aj nebezpečné.
    Niektoré baby však tvrdia, že pri tom správnom hladení dokážu byť lepšie ako ten najnáruživejší milenec.
    Metlobál sa končí vtedy, ak odpadnú všetci tanečníci, alebo ak sa zničia všetky metly.
    Ak vydržia aj tanečníci, aj metly, končí sa oficiálnym vyhlásením víťaza tri dni pred koncom školského roka.
    Potom navajú pre žiakov ťažké chvíle. Celé dva dlhé dni musia sedieť na nudných prednáškach a producírovať sa na nekonečných cvikách.
    Najhorší je ale z celého roka posledný, záverečný deň, keď profáci pri skúškach vracajú študentom rany, ktoré utŕžili na metloballe.
    Z toho je zrejmé, že nik zo študentov nechce, aby sa metlobál skončil skôr, ako je nevyhnutné, tj. 3 dni pred koncom školského roka. Tak ako všade ani tu nestačí len chcieť. Pre úspešné zvládnutie nástrah metlobálu je nevyhnutná dobrá kondícia hráčov a kvalitné metly.
    Kondícia hráčom problémy nerobí. Ta sa vďaka ich mladnutiu sústavne zlepšuje. Horšie je to s metlami. Každý sa preto snaží pozháňať tú najlepšiu metlu.
    "Ty Fero" - naklonil sa Róm k Ferovi v snahe nadviazať konverzáciu. - "Viem, kto robí najlepšie metly na metlobál."
    "To vie každý. Predsa cigáni." - odvetil Fero.
    "To áno, ale aj medzi nimi sú horší a lepší. Najlepší z nich je Déžo." - kontroval Róm.
    "Déžo?" - podivil sa Fero - "Veď ten nerozozná rákos od kukurice."
    "To mi nehovor!" - rozčertil sa Róm - "Minule tak vyťal svoju Aranku jednou zo svojich metiel, že jej museli na zadku urobiť 30 stehov a na metle sa pritom ani prútik nezohol."
    "Fííjha!" - podivil sa Fero a dohodol sa s Rómom, že hneď po skončení prejavu sa vyberú za Déžom a obstarajú si nové metly.
    Veď nenadarmo sa hovorí: "Nová metla horšie metie, ale nohy lepšie pletie."
    Riaditeľ školy práve ukončil svoj slávnostný príhovor a všetci študenti sa s revom vyrútili z tried na školský dvor, kde sa malo konať slávnostné otvorenie metloballu.
    dy>

Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 5272

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.