Palantir
oddělovač

The Incredibles

Různé > Filmy | 31. 12. 2004 11:21:05 | autor: mike

The Incredibles

Scénář a režie: Brad Bird
Produkce: Pixar
Herci: Mr. Incredible - Craig T. Nelson, Elastigirl - Holly Hunter, Frozone - Samuel L. Jackson, Syndrome - Jason Lee, Spencer Fox - Dash, Violet - Sarah Vowell
Hudba: Michael Giacchino
Žánr: Sci-fi/Rodinná komedie
Délka: 121 min.

"We struck down evil with the mighty sword of teamwork and the hammer of not bickering." - The Shoveller, Mystery Men

Týmová práce

Mr. Incredible je superhrdina. Pacifikuje bombami vládnoucí šílence vykrádající banky. Zastavuje vlastním tělem vlaky, které jsou na nejlepší cestě k vykolejení. Sundává kočky ze stromů nemohoucím stařenkám. Nosí spodky navrch. Prostě klasika. Ovšem protože každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán (a že jich má na svědomí Mr. Incredible celou řadu!) a nevděk světem vládne, sebevrah, kterého Mr. Incredible bez optání, drze zachránil, milého superhrdinu zažaluje. Následně se spustí celý řetěz žalob, jehož výsledkem je to, že superhrdinové již nemohou používat své schopnosti. Z hrdinů se stanou řadoví občané a z Mr. Incredibla tloustnoucí, prací frustrovaný úředník v pojišťovně, živící svou ženu Helenu, bývalou Elastigirl, a (pre)puberťáky rovněž obdařené superschopnostmi Dashe a Violet a mrně Jack Jacka. Mr. Incredible ovšem po nějaké době dostává nabídku, kterou nemůže odmítnout - a tajně se vrací k páchání dobra.

Běžná pracovní náplň průměrného superhrdiny

Upřímně řečeno, klasické filmy o superhrdinech mne nikdy moc nebraly. Co je tak úžasného na sledování heróů, kterak - maje v nejednom případě spodky navrch - zachraňují svět? Namakané superschopnosti? Geniální hlášky? Vynalézavá akce spojená s masovou destrukcí? Zvrácení superpadouši? Ano, to jsou vše chvályhodné záležitosti, které nepostrádá žádný "lepší" superhrdinský film - namátkou jmenujme třebas X-Men 2, Blade a z novějších třebas Hellboy. Nebijte mne, ale i tyto kousky pro mě nepředstavují nic jiného, než trochu akčně laděného odreagování, které si dopřeji maximálně jednou a nikdy více. Snad jedinou světlou výjimku z tohoto pravidla představuje temná, gotická Vrána, zejména kvůli její stylovosti. A pak také The Incredibles (Úžasňákovi) - doposud nejlepší film o superhrdinech, jaký byl vytvořen.

Ano, vytvořen, nikoli natočen, jelikož se jedná - jak zřejmě ani není nutné poznamenávat, neb ho už každý viděl - o dílo animované. A když dodám, že za ním stojí studio Pixar, z něhož vzešly filmy jako Toy Story, Monsters, Inc. či (nadhodnocovaný) Finding Nemo, leccos se tím vyjasní. Ovšem ze všech výtvorů Pixaru představuje ten nejdospělejší a tím pádem i nejlepší. Nejmladší diváci by jen stěží pochytili všechny možné odkazy na americké komiksy a jejich klasická dějová i jiná klišé (včetně stylových plášťů superhrdinských kostýmů), případně nepřehlédnutelnou a nepřeslechnutelnou bondovskou stylizaci druhé části. Zato odrostlejší mládež a dospělí si tuto rodinnou komedii (rozuměj s rodinou v hlavní roli ^_^) užijí naplno.

Ukáznit děti bývá někdy velmi komplikované.

Samozřejmě přístup k hrdinům v The Incredibles je odlišný než ve zmíněných hraných filmech - a není to jen příklonem ke komedii. Superhrdinové jsou zde zobrazeni především jako lidé, v čemž vyniká zejména první třetina filmu - je neuvěřitelně osvěžující vidět, jak se superhrdinové, přes všechny jejich superschopnosti, potýkají s navlas stejnými problémy jako my, obyčejní smrtelníci, ať už je to nudná práce zpestřovaná neuvěřitelně otravným, zakrslým šéfem, složitá výchova dětí či neshody s partnerem. Právě proto jsou divákovi také okamžitě tak sympatičtí a blízcí. Snad jedinou věcí, kterou bych se The Incredibles odvážil vytknout, je právě děj v druhé části snímku, která se možná až zbytečně úzce drží modelu "superhrdinové zachraňují svět (nebo alespoň USA a země, odkud USA dovážejí ropu)". Vím, že se jedná o záměrný odkaz na klasickou stavbu děje, ale přeci jen… Proti úvodní, nehrdinské části to už nemá takovou šťávu, i když je to pořád super - zvlášť když přijdou na řadu skvěle vymyšlené akční scény, kdy se předvádí členové rodiny samostatně i v kombinacích. Ale najde se zde i místo pro pár velmi pěkných, citlivých scének naznačujících vývoj charakterů.

Tak tohle by nedokázal ani Solid Snake.

Už z nastíněného děje je jasné (alespoň doufám), že o zábavu nebude nouze. Nejedná se ovšem o parodii, která by se snažila superhrdinský žánr nějak shazovat či zesměšňovat, naopak vzdává hold nepopiratelnému kouzlu klasického, nyní však již časem odvátého "hrdinování" - do paměti se mi nesmazatelně vryla scéna, kdy Mr. Incredible v kamrlíku, kde má svůj starý kostým, vyznamenání a zdi jsou polepené starými výstřižky z novin pojednávající o jeho hrdinských činech, vzpomíná na své dny slávy.

Co říci k technickému zpracování? Celkově je pochopitelně na skvělé úrovni. Dobrým krokem nepochybně byla stylizace postav, která jim však nic neubrala na výrazovém spektru - některé obličeje Mr. Incredibla jsou opravdu "úžasné" ^__^. Poznámka na okraj - animovaná voda zde vypadá mimořádně reálně. Film jste mohli v kinech vidět nadabovaný či v originálním znění s titulky. Co se týče původního znění, tak si nemohu stěžovat, jednu z vedlejších postav - "cool nigga" superhrdinu Frozona - dokonce daboval Samuel L. Jackson. Český dabing prý také výjimečně nebyl špatný. O hudbě Michaela Giacchina už jsem se již zmínil - inspirace bondovskou instrumentální hudbou je více než zřejmá.

Načapán při pozdním příchodu, požíraje buchtu. Bleskově přešel do základního postoje stylu Orlí spár.

Sečteno a podtrženo, The Incredibles jsou výjimečný počin, který by si nikdo neměl nechat ujít, ať už k superhrdinům jen trošku přičichl, či dokáže o půlnoci vyjmenovat všechny marvelovské superhrdiny dle abecedy i s jejich slabinami. Originální premisa, hojné a výborné akční pasáže, humor, hřejivý pohled na fenomén starého dobrého "superhrdinství" a zejména "lidští" superhrdinové. Plus (relativně) nenásilně vpašovaný důraz na rodinné hodnoty. Proč ne.

Doporučuje 9 z 10 superhrdinů nosících spodky navrch.Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 27705

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::
- 2005-08-02 00:00:00

josef - 2005-05-31 00:00:00

proč si nemožeme tady stahnout do počítače

KUBRT13 - 2005-05-19 00:00:00

LEPSI POHADKU JSEM NEVIDEL

mojj - 2005-01-06 00:00:00


:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.