Palantir
oddělovač

Haibane Renmei

Manga & Anime | 20. 04. 2004 00:13:06 | autor: mike

Haibane Renmei

Formát: 13 TV
Předloha: Doujinshi Old Home no Haibane-tachi, ABe yoshitoshi
Scénář: ABe yoshitoshi
Režie: Tokoro Tomokazu
Hudba: Otani Ko
Studio: RADIX, 2002
Seiyuu: Rakka – Hirohashi Ryou (Uchuu no Stellvia – Kazamatsuri Rinna), Reki – Noda Junko (Love Hina – Konno Mitsune), Hikari – Orikasa Fumiko (SaiKano – Chise), Kana – Miyajima Eri, Kuu – Yajima Akiko (Berserk – Rickert), Nemu – Murai Kazusa
Žánr: Těžko říci, nejspíš drama

Rakka, Kana, Hikari

"Neither Heaven nor Hell. It is simply Purgatory." - ABe lincoln

Ve světě, jenž je kol dokola obehnán mohutnou Zdí, přes níž mohou pouze ptáci, nosící prý na svých křídlech zašlé vzpomínky, ve skupině zaprášených a rozpadajících se budov, ve Starém domově nedaleko města Guri žijí andělům podobné bytosti zvané haibane, Šedokřídlí. Od lidí je rozeznáte celkem snadno – nejen že mají na zádech pár elegantních popelavých křídel (pravda, v zimě schovaný v křídlavicích), ale nad hlavou se jim vznáší bílá, světélkující svatozář. Posledním přírůstkem mezi nimi je drobná hnědovlasá dívenka. Stejně jako ostatní Šedokřídlí si nepamatuje nic ze svého předchozího života. Nemůže si plně vybavit ani sen, který měla v kokonu, z něhož vzešla. Rozpomene se pouze na to, že ve svém snu padala z oblohy, a je proto ostatními pojmenována "Rakka" (pád). Rakky, stále ještě zmatené úplně cizím prostředím, v němž se náhle ocitla, se ujme starší Reki…

Haibane fangirl

Haibane Renmei, ve volném překladu Federace Šedokřídlých, je třináctidílný anime seriál (tento formát zbožňuji ^_^), ale – jak jste již zřejmě poznali z úvodu – ne jen tak ledajaký. Stěží ho zařadíte do žánrové škatulky. Není to sci-fi a není to ani fantasy tak, jak je známe. Že by snad symbolická fikce s útržky psychologického dramatu? Každopádně je průměrnému anime na hony vzdálen...

Seriál je založen na doujinshi ABe yoshitoshiho, který vdechl osobitý výtvarný výraz kultovní, mozkodlabající cyberpunkové záležitosti jménem Serial Experiments Lain a částečně i velmi zánovnímu SF Texhnolyze, taktéž velmi podivnému. Byl autorem manga předlohy pro melancholicky laděný seriál NieA_7, jenž je takříkajíc přímo ze života a nezanedbatelnou roli v něm hrají ufoni ^_^. Uvážíme-li tedy, na jakých projektech se ABe podílel, tak se skutečně nemůžeme podivovat nad tím, že v případě Haibane Renmei, kde mohl naplno uplatnit svoji kreativitu, se opět jedná o atypické anime. Naštěstí pro nás, diváky-labužníky.

Tógové nesmějí promluvit, dorozumívají se proto zvláštní formou znakové řeči.

Ještě pár slovíček o tom, kterým směrem si to děj řítí… Eh, řítí. Spíše pozvolna a (možná až příliš...) poklidně vykračuje, aby v poslední třetině seriálu mohl přidat do kroku a nakonec vyústit vynikajícím finále. Ano, toto dílo není žádnou hostinou pro milovníky a vyznavače explozivní, implozivní či jakékoli jiné akce. Kurýrování nemocné Rakky, případně pátraní po osobě ztracené kdesi hluboko v lese jim moc adrenalinu do krve asi nevyplaví. Děj samotného seriálu není alespoň v jeho první polovině příliš spojitý, neboť se v podstatě jedná o seznamování se s podivuhodným, trochu mystickým a zároveň přitažlivě prostým světem a životem Šedokřídlých. Teprve později se začnou zřetelněji rýsovat linky vedoucí k výraznému prohloubení (bohužel pouze) dvou postav z celé skupinky Šedokřídlých – Rakky a Reki. Charakter Reki, který je osvětlen i nějakými těmi flashbacky, získává mohutně na působivosti a ke konci nabude trochu paradoxně hloubky větší než sama ústřední dívčina, Rakka.

Drsná motorkářka Reki

Haibane Renmei patří mezi hrstku děl, která nesdělují již tak dost zhýčkanému divákovi vše naplno. To patří k půvabu tohoto seriálu – doslovné vyřčení pravdy o magickém světě Šedokřídlých, ať už by byla jakákoli ^_^, by jen degradovalo jeho působivost; přesto jsem, já bláhový, toto vyřčení v průběhu celého seriálu podvědomě očekával ^_^. Milý divák je nucen trochu procvičit šedé buňky a sám si nakonec sesumírovat nějaký přijatelný výklad toho, co právě viděl, odhalit smysl dění. V tomto blahém konání je mu nápomocna (nebo snad překážkou?) silná symbolika, prostupující seriál. Vězte, že tato zdaleka nekončí u havranů, trademarku ABeho děl. Ale i bez chápání každého druhého předestřeného záběru či detailu v přeneseném významu si lze seriál užít – kvůli velmi poetické, poklidné a nenapodobitelné atmosféře, jež vyzařuje z veškerého dění v malém, imaginativním světě Šedokřídlých, kvůli psychologické drobnokresbě dvou ústředních postav.

One helluva raven

Po výtvarné stránce dominují matné odstíny špinavých podzimních barev, které jsou zcela ve shodě s nijak překotným tempem děje a tajemným, ale přesto důvěrným nádechem seriálu. V designu postav se logicky drží při zemi – žádné extravagantní, křiklavě barevné účesy, ani bishouneni s trojúhelníkovitými bradami, ani obdařené bishoujo. Všechny postavy, vyvedené jednoduchou kresbou, prostě vypadají normálně (jako lidi s křídly a svatozáří ^_^), takřka domácky. Kvalita animace, ačkoli ta zjevně nebyla metou, za níž by se autoři zuřivě hnali, je dostačující.

Z hudebního doprovodu stojí za zmínku nádherný, čistě instrumentální OP i melancholický ED, již se zpěvem. Během seriálu si vaše uši často od hudby odpočinou, ale ty správné momenty jsou vždy nějakou melodií podbarveny – ať už se jedná o prostou, klidnou klavírní linku či dramatičtější skladbu se smyčci, případně cosi připomínající country.

Nemu a děti

Haibane Renmei je počin neobvyklý. Bizarní. Čarovný. A v neposlední řadě také krásný. Nemluvím zde ale o audiovizuálním pozlátku na povrchu, kterým se vyznačuje nejedno anime, ale zejména o tom, co je skryto uvnitř.

Hodnocení: 8.5/10Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 374708

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
 1 2 3 další > :: (1 - 20 z 54) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše
Aima-77 - 2004-12-10 00:00:00

Jako náhodou hudba dobrá, musim říct že ta zpívaná skladba mě zaujala už od začátku a tři dny (rozumějte dobu než jsem to stáhla celý), jsem si dost hustě ujížděla na textu.. ..respektive nad významem věty: "Zítřejší modlitbou je zármutek." No nic, takhle dobrých seriálů by prostě mělo být víc :))

HejTy - 2004-09-04 00:00:00

Tadá, další kolo vyzívacího maratonu, teď porazím Chyo ve školních povinn.. Jejda.Další chybka. Stará ale dobrá. Všimli jste si že v Hajbane Kokon vždycky zdemoluje podlahu, ale v dalších dílech je podlaha zase v cajku?

HejTY - 2004-08-11 00:00:00

Nee, tuny ovoce nosej tógové na ramenou ;-)

Sordid - 2004-08-10 00:00:00

HejTy: Dovážejí je?

HejTy - 2004-08-07 00:00:00

Už jsem tu dlouho neotravoval, co? Na to kde berou tak velké citróny v zemi, kde dekonce i sněží, na to už jsem se ptal? ;-)

Jarnik - 2004-08-01 00:00:00

Hejty: ano, kuu tak mluvi a neni jedina. staci jen poslouchat a vsimnes si, ze v anime spousta postav pri reci pouziva jako podmet svoje jmeno.

HejTy - 2004-07-31 00:00:00

No co jsem koukal tak na manze cz to na diskuzi o japonštině zrovna nechválili. V každém případě se ptám, zda tak teda Kuu mluví, nebo ne? A jestli jo tak vám děkuji že jste to přeložili správně česky.

Jarnik - 2004-07-29 00:00:00

HejTy: pokud vim, tak to neni stupidni, ale zcela bezny styl reci. nektere postavy o sobe proste mluvi v treti osobe. myslim, ze je to urcity naznak zdvorilosti, ale ruku do ohne za to nedam.

HejTy - 2004-07-28 00:00:00

Měl bych dotaz k překladatelům.

Co jsem teď opět sledoval HR, nabyl jsem dojmu že Kuu v každé druhé větě užívá své jméno. Slyšel jsem dobře, nebo je to jen běžná japonská slabika?

Pokud se nemýlím tak některé anime postavičky tenhle stupidní styl řeči užívají.

HT

hejty - 2004-06-13 00:00:00

Někde na začátku jsem říkal, že čím víc chyb, a čím déle trvá něež si jich všimnu, tím více je dílko působivé a tím lépe pro autora. Toto jsou jen takové malé poklonky velkému ABemu ;-)

Sordid - 2004-06-12 00:00:00

Jarník: To je mi jasný, ale nevidim důvod, proč si nevyměnit pár bezduchých frází. Jsou dvě ráno a já nemám co dělat...

Jarnik - 2004-06-12 00:00:00

Ales: To vubec neres, HejTy jen tak prudi :D

Sordid - 2004-06-11 00:00:00

No, já už si to přesně nepamatuju, ale řekl bych, že tam ty odpadky sypou jako na jakousi dočasnou skládku a pálej to teprve až je toho dost, aby to vůbec stálo za to zapalovat.<BR>

A co se týče těch sirek - nemám ponětí...

hejty - 2004-06-10 00:00:00

Jen pro pořádek: Díl třetí, 1,Rakka sáhne do kapsy a vytáhne sirky...žádné kapsy nemá -ale ženkému oblečení jsem nikdy nerozuměl. Prosím vysvětlit.

2, Nechápe někdo kam ty odpatky sypou? Kompletně to nespalujou, to by se tam nedrželi havrani. A popeláři tak daleko od města asi nejezdí..že by to byl kompost?

hejty - 2004-05-13 00:00:00

Není tady nějaké specializované fórum kde se pěje chvála na JArníka? Já právě koukal na totan a zjistil jsem že jeho vítězné AMV je co do velikosti nejmenší, což hodně vypovídá.Jo gratuluju k výhře, zkouknuto až mi Borin dodá komplíta.

Sordid - 2004-05-12 00:00:00

No, já na to ani nešáh. Jestli někdo upravoval to video co sem to z něj típal je už druhá věc a o tom nemám ani ponětí. Je ale fakt že ta dvanáctka vypadá opravovaná jedničkou a kdybys to sem nenapsal, ani bych si toho nevšim.

HejTy - 2004-05-12 00:00:00

Aleš: nevím, právě jsem se ztratil. Myslím že jsem tě chtěl obvinit z upravování obrázku který jsi sem dal ale už si nejsem jist.

Sordid - 2004-05-12 00:00:00

A o čem že to vlastně k čertu mluvíte?

Jarnik - 2004-05-12 00:00:00

HejTy: diky, tohle fakt potesi, jen vic takovych, jako ty -.-

HejTy - 2004-05-12 00:00:00

Jarník: detail já se spíš snažím vyřešit záhadu chybějících Íečk, než abych si lámal jazyk na slově od J, zvláště když je to tahané od totanu.


 1 2 3 další > :: (1 - 20 z 54) :: od nejstarších :: úrovňově :: zobrazit vše

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.