Palantir
oddělovač

Clannad

Různé > Hudba | 19. 01. 2004 18:41:20 | autor: Harv

Tajemně se tvářící zvlněná krajina, takový je zelený ostrov, který původní keltské praobyvatelstvo nazývalo Eirin či Erin. Mluvím o Irsku.
    V jedné nejmenované reklamě se říká: drsná země, jemná whiskey. Tento kraj však proslul nejen tvrdým alkoholem a ještě tvrdšími lidmi, ale i výbornými muzikanty. Ti se pak povětšinou sdružují do rodinných kapel, vzpomeňme třeba na The Corrs, B*Withed, nebo nenáviděné - ošklivý, ošklivá, ošklivý... - The Kelly Family.
    Podobně, ale troufnu si říct, o nějakých deset let dřív to udělala pětice z rodin O Braonáin (Brennan) a O Dugáin (Duggan) z přístavního městečka Parish Gweedore v gaelicky mluvícím regionu Donegal.
    Clannad se zrodili v místní hudební taverně, kterou vlastnil Leo, O Breonáinovic otec. Sám hrál na saxofon, akordeon a klarinet ve swingové kapele. Leova žena, Ni Braonáin (Baba), byla učitelkou zpěvu, hry na varhany a harmonium. Tak není divu, že jejich děti vyrostly na rozmanité směsici hudby od tradiční keltské hudby až po jazz a to se promítlo i do jejich hudby.
    Ciarán (Keeron) O Braonáin se věnoval kytaře a basové kytaře, jeho sestra Máire (Moya) harfu, a bratr Pól, flétně a kytaře a jejich dva strýcové (věkově vrstevníci) Pádraig (Paric) O Dugáin mandolíně, harmonice a kytaře a Neel kytaře.
    Roku 1970, se Clannad pro zábavu zapsali do celoirské soutěže a vyhráli první cenu. To vedlo k jejich prvnímu albu (1973). Během sedmdesátých let vydali postupně šest tradičních alb.
    Příchodem 80.let se jejich hudba dále vyvíjí a získává na hutnosti, k tradičním nástrojům se přidávají klávesy, na které v období 1980-82 hraje i Eithne (Enya) Ni Braonáin. Tak se kapela dostává do širšího podvědomí písní "Theme From Harry's Game" (album Magical Ring) napsanou speciálně pro televizní adaptaci románu Geralda Seymoura, thrilleru odehrávajícím se v jižním Irsku, která vyhrála Ivor Novello Award v roce 1983 v kategorii "Nejlepší znělka".
    Pak následoval úspěch u Britské akademie filmové a televizní tvorby. Skupina dostala cenu za soundtrack za televizní sérii "Robin Of Sherwood" Duet Máire s Bono Voxem z U2 "In A Lifetime" nebo dva další soundtracky "Atlantic Realm" pro dokumentární seriál BBC o Atlantickém Oceánu a pro animovaný film "The Angel and the Soldier".
    V jistém smyslu byly novátorští - do tradiční krásné atmosférické keltské hudby přidávali prvky jazzu a vznikl tím naprosto ojedinělý zvuk. Hudba Donegalu, jak se píše v bookletu jednoho z jejich četných alb.
   
Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 27523

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Dave - 2005-04-20 00:00:00

Ahoj, no ja přišel na Clannad také naprostou náhodou. A to když mi je strýc kdysi pustil a já poznal soundtrack k seriálu Robin Hood, od té doby jejich alba sbírám a musím říci, že jsem zatím víc než spokojen. Dalo by se říci, že už vlastním téměř všechna alba a zatím mě jejich tvorba také stále neomrzela :o))

Crystal - 2004-05-31 00:00:00

CD Clannadu si určitě koupím, jsou skvělí, poslouchám jejich mp3 pořád dokola a ještě se mi neomrzely.

Harv - 2004-05-22 00:00:00

Až mi skončí zkouškový, tak napíšu recenzi na jedno z alb. Možná Legendu...

Linja - 2004-05-21 00:00:00

já si CD Clannad koupila úpně náhodou a zjistila sem jak sou bezva od tý doby o nich hledám článek kterej by stál za něco a tohle je první-moc dík!


:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.