Palantir
oddělovač

Scon 2010 program vědecké linie

Hlavní | 22. 03. 2010 09:56:57 | autor: Tilio

Jak už říkal Harv, návštěvníky Sconu, který se kvapem blíží, je třeba lákat všemi prostředky... Tedy například i na program vědecké linie! Skuteční vědci hovořící o skutečných problémech lidského poznání - přednášky, které mohou inspirovat každého.

 

10:00
František Vlasák - Chemie pro autory science fiction

Literární soutěž Vidoucí je nehynoucím zdrojem údivu pro mnoho jejích porotců. Co zajímavých nápadů ze svých oborů se dozvěděli fyzici, biologové, lingvisti (atd. atd.), kteří jsou v porotě... Ani chemie nezůstala bohužel řádění autorů ušetřena. Na konkrétních ukázkách bude vysvětleno, že není každá modrá kulička v pracím prášku všespasitelný „aktivní kyslík“ a pár dalších (pro mnohé velice překvapivých) faktů z oblasti chemie.

 

11:00
Jan Jurčák - Co se děje na Slunci a proč?

Co běžně pozorujeme na Slunci a jak se to mění s jeho aktivitou. Jak se můžeme dozvědět, čím je to způsobeno? To vše, včetně pozorování UFO v blízkosti Slunce, bude na příkladech předvedeno a něco i vysvětleno.

 

12:00
Václav Bláha - Jak se roboti (kdysi) naučili myslet

V prvé části přenášky budou na obrázcích a unikátním videu představeni dva roboti z konce šedesátých a počátku sedmdesátých let Shakey a Freddie, kteří jako první dokázali samostatně vymyslet a provést řešení zadané úlohy. Jak to konkrétně dělali si pokusíme vysvětlit v druhé části přednášky, která ukáže, že matematika nemusí být zdaleka jen o "počítání".

 

13:00
Petr Scheirich - Blízkozemní planetky - přeceněné riziko?

Co jsou blízkozemní planetky, jak je sledujeme a objevujeme? Odkud se berou? Jak se proti nim můžeme bránit? Opravdu ohrožují Zemi srážkou, nebo jsou pouze zbytečnou hysterií?

 

14:30
Pavel Krtouš - Nadsvětelnou rychlostí ke strojům času

Od pana Einsteina víme, že libovolný pohyb v našem světě je omezen rychlostí světla. Zároveň však cestování velkými rychlostmi ovlivňuje běh času. Popovídáme si proto o tom, je možné, že na kosmonauty letící do středu naší galaxie a zpět budeme na Zemi čekat 50000 let, oni však během letu zestárnou jen o pár roků. Pak se poohlédneme po červích dírách - zkratkách, které by nás mohly dostat na vzdálená místa vesmíru mnohem rychleji. Uvidíme však, že takovéto červí díry lze použít pro výrobu stroje času - zařízení umožňující cestování do minulosti. Zkusíme si proto ujasnit, co stroje času jsou a zda cestování do minulosti dává vůbec smysl.

 

16:00
Julie Nováková - Králové tvorstva: Paraziti ve SF vs. v realitě

Jaký je nejnebezpečnější organismus na světě? Naskakují vám teď před očima děsivé obrázky žraločích čelistí a tygřích tesáků? Nepropadejte panice! Těch nejnebezpečnějších potvůrek si pouhým okem většinou ani nevšimnete, přestože zabijí desítky milionů lidí ročně... Malárie, trypanozoma, vlasovci - parazité, skuteční králové tvorstva! Přijďte si poslechnout přednášku o stvořeních hrozivějších než Vetřelec a manipulativnějších než Goa'uldi. Jestli jste se někdy báli parazitů ve sci-fi příbězích, teď se budete ještě mnohem více bát těch opravdových...

 

17:00
Ivana Ebrová - Největší bouračky ve vesmíru

O tom, ze nejoblíbenější zábavou galaxií je řídit opilé vesmírem a pak kanibalizovat na tělech svých spálených obětí, i o tom, jak se o takových činech sbírají důkazy a provádí rekonstrukce. Plus pár rad pro vážné zájemce o vyšetřování.Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 21759

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 3 z 3) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Eri - 2010-03-27 22:13:18

Bylo to dobrý:)

Tilio - 2010-03-25 09:51:32

A ty ostatni budou taky skvele. Tak vsichni prijdte! :o)

Alyssa - 2010-03-24 13:27:08

Jé, hele, chemie. A bude tam Flade, kyselina fluorovodíková v coca cole? :o))

A paraziti vypadají taky výborně. :o)


:: (1 - 3 z 3) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.