Palantir
oddělovač

Scon 2010 program literární linie

Akce > Cony | 17. 03. 2010 20:42:52 | autor: Harv

Scon 2010 se blíží rychlostí 24 hodin za den. Je třeba nalákat Vás, návštěvníky, takže doufám, že se mi chytíte na předběžný program conu.
Proto vás opět srdečně zveme na čtvrtý ročník Sconu. Akce se bude konat 26. - 28. 3. 2010 na Obchodní akademii Svatoslavova v Praze.
Letošním hlavním tématem literární linie bude bilancování o stavu české fantastiky. Proběhne i vyhlášení literární soutěže Vidoucí. Další informace naleznete na stránkách akce.

Pátek

18 h.
Petr "Pagi" Holan - Sergej Lukjaněnko
Je nejvydávanější současný autor rusky psané SF fenomén nebo grafoman? A proč vlastně o něm přednášet na Sconu? Jeho "hlídková" série se stala v Rusku hitem, ale i jeho ostatní knihy se prodávají, jako kdyby v nich byl návod jak přežít konec světa. Pohybuje se v celém rozsahu literární fantastiky, a tak v nich najdete nejedno zajímavé překvapení.  

19 h.
Zdeněk Beneš - První český panovník před kupcem Sámem aneb co uniká školním osnovám

Zajímavá kapitola z dějin České země v době Ježíšova mládí a příchod Germánů do Čech.

20 h.
Jiřina "Aquila" Vorlová - Jak se nestat Nevidoucím

Máš v plánu poslat svůj příspěvek do literární soutěže? Pochopitelněnechceš, aby jeho čtení bylo pro porotce noční můrou. Přijď si vyzkoušetdesetibodový testík, inspirovaný letošní soutěží Vidoucí. Otázky, na něž je
jednoduchá odpověď typu ano/ne, jsou formulovány s trochou nadsázky, nicméně
komentáře k nim jsou míněny zcela vážně.

21 h.
Michael Bronec - Těžký život nakladatele
Strasti a slasti nakladatele české fantastiky aneb Jak se dělá kniha a jak na to s autory..

22 h.
Jan Kovanic - Blackouty včera, dnes - a co zítra?
Výpadky reálného socialismu byly způsobeny nedostatkem elektřiny, výpadky dnešního zelenismu jsou způsobovány jejím přebytkem. Výpadky budoucnosti - bude mít vůbec co vypadávat? Donos vlastních náhradních zdrojů vítán. Po přednášce je možno zakoupit knížku Blackout (129,-), na žádost bude znehodonocena autogramem.

Sobota

10 h.
Jan Kotouč - HMS Phantom se představuje
HMS Phantom je fanklub knižní scifi série o Honor Harringtonové a jejího autora Davida Webera. Představí se jednotlivý členové, rozeberou se klubové akce a ukáže se spousta více či méně úchylných foteček.

11 h.
Panel - Horší než apokalipsa
Co může být horšího než apokalypsa, a ještě ke všemu s měkkým "i", řeknete si možná. Porotci a organizátoři literárních soutěží vědí své, taková apokalipsa je ještě to nejmenší zlo. Přijďte si na panelovou besedu poslechnout jejich zážitky z Ceny Karla Čapka, Vidoucího a Trollslayera a možná i vyslechnout rady, jak se vyhnout hrůznému konci.

12 h.

Jan Kotouč - Military Sci-Fi
Military Sci-Fi je specifický podžánr Sci-Fi. Někteří ho milují, jiní ho nenávidí. Čím se vyznačuje? Kteří autoři tento žánr proslavili? Jak byl tento žánr ovlivněn náladami ve společnosti? Jaké filmy a seriály zapadají do tohoto Military SF? O tom všem bude pojednávat tato přednáška.

13 h.
Edita Dufková - Vydírání, manipulace a další odporné praktiky
Myslíte si, že vydírají jen ohavní teroristé chtějící ovládnout svět a manipulují jen zkorumpovaní politici? Omyl! Tyhle hnusné věci dělají všichni, všude a prakticky neustále. Hrdinové, padouši, emzáci, slizáci i krasavice. Někdy jsou brutálně přímočaří, jindy úžasně vynalézaví a bývá radost pozorovat, jak si jeden s druhým pěkně pohrávají. Proto byste rozhodně neměli vynechat tuto přednášku, jinak se vám stane něco velmi, velmi ošklivého...

14 h.
Pavla Lžičařová, Leoš Kyša, Pavel Renčín - Achilovy paty české fantastiky
Nezrezivěl už trošku zlatý věk české fantastiky? Kdo škodí víc české fantastice? Jaro? Léto? Podzim? A není to náhodou zima? Vážně i s nadhledem budou o achilových patách české fantastiky mluvit Pavla Lžičařová z FantasyPlanet.cz, Leoš Kyša z Pevnosti a spisovatel Pavel Renčín.

15 h.
Pavel Weigel - Co si možná přečtete...
Z připravovaných překladů Pavla Weigla: Lukjaněnko, Pilipiuk, Kossakowska, Przybylek a jiní.

16 h.
Martin Šust - Český trh s fantastikou - Jak jsme na tom?
Prožívá český trh s fantastikou zlatý věk uprostřed všeobecné ekonomické krize, nebo je to jen pozlátko a pod ním se skrývá řada palčivých problémů? Lze srovnávat tvorbu domácích autorů s těmi zahraničními? Jakou úlohu v tom všem hrají časopisy, nakladatelé, webziny, literární soutěže, workshopy a fanoušci samotní?

17 h.
Mila Linc - Jak se stínuje Černý hvozd
V tomto povídání nevedou všechny cesty do Říma, ale všechny cesty od Černého hvozdu. Novinky a pokračování tohoto románu budou jen zástěrkou, jak si popovídat o tom, jak je fantasy vnímaná čtenářem nefanouškem nebo jak fantasy navazuje na skutečnou minulost.

18 h.
Vidoucí 2009: vyhlášení
Potřebuje tohle vůbec nějakou anotaci? Vyhlášení soutěže, která je zcela jiná. Letos pojatá jako show oskarových rozměrů se zcela nečekanými předávajícími.

19 h.
Společný galavečer

21 h.
Martin "Darion" Antonín - Kolik andělů se vejde na špičku klávesnice?
Jak vystavět příběh, jak "vyrobit" postavy, o boji v knihách, o technice psaní, o životě autora na volné noze, o trpaslících a lidech v Křivém ostří, o goblinech, orcích a elfech v Zelené, o démonech a andělech v Daemonice... Martin D. Antonín si rád popovídá prakticky o čemkoli.

22 h.

Literární Workshop
Na S-conu bude v rámci literární linie i tradiční workshop naživo. Tentokrát bude sice zaměřen na příspěvky do Vidoucího, ale nebráníme se ani novým výtvorům. Pro informaci úplně neznalých poslouží článeček (http://workshop.scifi.cz/W2000.html) . Ve zkratce, co takový workshop naživo obnáší: jedná se o besedu autorů, porotců a lektorů a spočívá v tom, že účastníci workshopu si vzájemně kritizují svá díla a snaží se získané poznatky uplatnit ve svých dalších povídkách, aby jim při příštím workshopu bylo vytýkáno méně chyb a lépe uspěli v budoucím ročníku soutěže. Využijte této možnosti - na psaní obšírnějších posudků má čas málokdo, na workshopu naživo získáte ke svému příspěvku řadu postřehů z různých stran. Pokud se tedy budete chtít dozvědět pár názorů na svou povídku, pošlete ji co nejdříve (nejpozději ve čtvrtek v poledne před conem) Jiřině Vorlové na některou ze známých adres aquila@altar.cz nebo aql@seznam.cz. Budete-li se chtít zúčastnit tzv. "pasivně", to jest bez vlastního díla, jen svými přípomínkami k zaslaným příspěvkům, přihlaste se u ní tamtéž, aby vám mohla povídky k hodnocení přeposlat. Ta "pasivita" znamená, ze sice neobešlete workshop vlastnim dilem, nicméně se předpokládá, ze autorům do toho budete pěkně kecat, nebo se přijdete aspoň podívat, jak takový workshop naživo vypadá, a přesvědčit se, že se nikoho z nás nemusíte bát. Doporučujeme, abyste si svou povídku v cca třech tištěných exemplářích přinesli na con a co nejdříve je vložili do desek Workshopu, tak, aby si je mohli přečíst i opozdilci přímo na místě. I vy si budete moci ostatní příspěvky půjčit a přečíst. Umístění desek pro shromažďování povídek bude v bistru a na požádání by ho obsluha měla vydat. 

Neděle

10 h.
Maril - Weberova šibenice aneb pojďte si hrát
"Tak jsem dočetla tu knihu, cos mi ji doporučil. Byla vážně zajímavá. Nejvíc se mi líbil ten...tamten, co měl ty skvělý hlášky." "A myslíš toho, nó, jak on se vlasně jmenoval? Altrov, Anzor, Al... určitě byl od A." "Jo, myslím, že to je on." "Tak ten se mi také líbil. A pak ještě ten... Kdybych si tak já vzpomněl na to jméno." Přijďte zavzpomínat! Přijďte se pobavit!

11 h.
Ondřej "Satai" Nekola - Pět proč pro šest klobouků aneb myšlenkové triky pro mladší i pokročilé
Krátká exkurze tam, kam se dosud žádný kognitivní vědec nevydal. Sada tipů, triků a chytristik, které mohou pomoci při řešení nějakého zapeklitého problému. Kolik dýmek potřebuje Sherlock Holmes na jeden případ? A co na to inspektor Trachta?

12 h.Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 41161

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 7 z 7) :: od nejstarších :: úrovňově ::
aquila - 2010-03-23 20:29:11

Jo - a upozorňuju, že po dohodě s Harvem se workshop přesunul z neděle na sobotu večer.

Julianne, ty nic nepošleš?

Harv - 2010-03-23 19:38:50

Prakticky. Dá se to přečíst za 3 dny? A teď nemyslím 10 hodin čtení denně, ale za 3 hodiny denně, které mají k dispozici pracující. Pak ano, tak se můžeš těšit na workshop, pokud ne, tak to pošli stejně a alespoň na začátek dostaneš feedback.

Julianne - 2010-03-23 18:11:58

Nejlepší jsou samozřejmě krátké povídky. A pokud jsi dosud příspěvek do workshopu neposlal, tak takhle na poslední chvíli by bylo bezmála neslušné jít nad cca pět stránek.
Útržek z novely nebo románu se sice zúčastnit může, ale čtenářům pravděpodobně mnoho neřekne, a ani ty se z jejich reakcí tím pádem nedozvíš tolik podnětného. Je to možné, ale nedoporučuje se to.

Silmenel - 2010-03-23 16:30:16

Musí to být jen povídky, nebo je možné donést i rozepsaný román, či novelu?

Harv - 2010-03-18 09:14:10

Dobrá poznámka. Doplním.

Hadati - 2010-03-18 07:40:14

Možná zde počítají alespoň s průměrnou inteligencí svých čtenářů, že se podívají na předešlé novinky (3x zpět) a jednuduše si to zjistí:

Srdečně vás zveme na čtvrtý ročník Sconu. Akce se bude konat 26. - 28. 3. 2010 na Obchodní akademii Svatoslavova v Praze a již tradičně nabídne kvalitní program nejen z vod populárních scifi seriálů a japonských animáků, ale i z oblasti literární fantastiky a dokonce i čistokrevné vědy.
Letošním hlavním tématem literární linie bude bilancování o stavu české fantastiky. Proběhne i vyhlášení literární soutěže Vidoucí. Další informace naleznete na stránkách akce. [Harv]

Společný galavečer znamená, že tato \"linie\" nebude v té chvíli probíhat, protože všichni budou na hlavním programu conu - galavečeru (většinou je jeho součástí amatérské divadlo)

JVjr - 2010-03-17 23:57:00

Líbí se mi to spoléhání, že každý čtenář už ví, kdy a kde Scon je, takže to k lákání není třeba. (A co má být společný galavečer?)


:: (1 - 7 z 7) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.