Palantir
oddělovač

Matrix: Revolutions

Různé > Filmy | 22. 11. 2003 16:13:10 | autor: mike

M4+r1x: R3v0lu+10n5

Scénář a režie: Larry & Andy Wachowski
Hrají: Keanu Reeves – Thomas „Neo“ Anderson, Laurence Fishburne - Morpheus, Carrie-Anne Moss - Trinity, Hugo Weaving – Agent Smith
Kamera: Bill Pope
Bojová choreografie: Yuen Wo Ping
Hudba: Don Davis
Žánr: Akční/SF/Eye-candy
Délka: 129 min.

„Everything that has a beginning has an end.“ - Vědma

Peklo á la Wachovski Bros.

Matrix: Revolutions před nějakým časem dorazil do kin a mnozí - bez urážky - matrixofilové pějí téměř dokonalé ódy (je úžasné, jaké konstrukce okolo „víceznačného“ Matrixu vystavějí fandové s bujnou fantazií) na jeho genialitu, na mistrovství, s nímž bratři Wachowští uzavřeli svůj filozoficko-akční cyberpunkový epos. Předem varuji, že můj názor je poněkud skeptičtější…

MechaCon

Na diváky, kteří snad nějakým nedopatřením nevědí, o co šlo v prvním, respektive druhém dílu, se nečeká a žádný rekapitulující úvod se naštěstí nekoná. Pomalu(!) vykrystalizují dvě prosté dějové linky – první sleduje dění v posledním lidském útočišti, Sionu, napadeném asi miliardou (toto není hyperbola) zákeřných a ďábelsky rychlých chobotniček, a středobodem druhé je Neo, který svede rozhodující souboj v nazelenalých útrobách Matrixu. Žádné překvápko, eso typu „všechno je jinak, zírejte a žasněte nad promyšleností naší vize“ si na konec trilogie bratři Wachowští v rukávě neschovávali, vybruslili z matrixího spletence jen tak tak a to opravdu zamrzí. Ve skrytu duše jsem doufal v něco… něco jako drtivou pointu… když je to přeci pokračování toho Matrixu, kultovního a nyní snad nejčastěji vykrádaného díla. Alespoň že završení veškerého dění není úplně stoprocentním happyendem, člověk je u hollywoodských produktů pomalu vděčen za každý krůček jiným směrem. Zamrzí rovněž přítomnost některých mnoha ohraných klišé – jedním výtečným příkladem za všechny budiž „překvapivé“ osudy kapitána Mifuneho a jednoho nezkušeného nováčka během obrany Sionu.

Frantík

Matrix: Revolutions se odvažuji označit za vrcholnou forma konzumní zábavy, která se snaží sama sebe nad „nízký“ konzum povýšit údajným protkáním bůhvíjakými filozofickými myšlenkami, paralelami s náboženstvím X či odkazy na mytologii Y. Problém ale spočívá v tom, že film samotný nefunguje – nijak překvapivý děj, ústřední postavy, které jsou vším možným, jen ne živoucími lidmi, přihlouplé či přemrštěně, směšně filozoficky mlhavé, třebaže fakticky „správné“ dialogy - a pak mu toto popkulturní pozlátko na kráse mnoho nepřidá; na druhou stranu mu, zdá se, získalo davy oddaných uctívačů, rozebírající ideje naznačené v trilogii ze všech možných i nemožných stran. Netvrdím, že si rád u dobrého filmu procvičím šedou hmotu, ale Matrix: Revolutions... ehrm.

Chybí jen ten kolt u boku...

Stejně jako díly předchozí nám i ten poslední nabízí vizuální hostinu, kterou však již u čehokoli s magickým slůvkem Matrix v názvu nějak podvědomě tušíme a očekáváme. Ano, triková stránka Revolutions je nepochybně úžasná (asi tak stejně jako ty desítky milionů dolarů utracených za ono nehorázné množství trikových záběrů, které však někdy dají až nepříjemně najevo svůj digitální původ) – tím mám na mysli nikoli stupidní přestřelku před vstupem do Pekla, ale snad půlhodinové vyobrazení boje o Sion a finální držkobití Neo vs. zábavný a všemi zbožňovaný agent Smith (Záběr v bullet-time musí v každém vyvolat vzpomínku na Rockyho, znalejším pak připomene rovněž Futuramu, díl Gender Bender.), podtržené pompézní hudbou s chorálem v hlavní úloze, v podstatě variací na známou Carminu Buranu. Obě to jsou, odpustím-li si jízlivé poznámky týkající se vnitřní logiky zejména té první (kupříkladu to směšné nabíjení ^__^), nesmírně megalomanské a působivé akce, kvůli kterým se návštěva kina ještě vyplatí… o to více ale zamrzí nedotaženost ostatních aspektů díla.

TranscendenZ

Upřímně řečeno, od tohoto filmu jsem navzdory názvu ani žádnou revoluci, bombu srovnatelnou s prvním dílem trilogie, kde měl člověk pocit, že sleduje skutečně novátorské dílo, nečekal – díky studené sprše jménem Matrix Reloaded - a zřejmě proto jsem neodcházel z kina tak zklamán, jako tomu bylo u zmiňovaného druhého dílu, trpícího (nejen) neuzavřeností děje. Abych to shrnul – Matrix: Revolutions mě vcelku pobavil, přestože je jen nadstandardním akčním filmem, módní, nablyštěnou ukázkou možností počítačové grafiky, nic víc, nic míň.

Hodnocení: 6/10Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 39471

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 6 z 6) :: od nejstarších :: úrovňově ::
suli - 2006-01-10 00:00:00

beru to spet je to jeste horsi

suli - 2006-01-10 00:00:00

cekal jsem neco vic nez tohle.....

Johny - 2004-01-12 00:00:00

No, myslím, že na původní Matrix to nemá ani omylem. Klišé, lovestory (Neo a Trinity, silácké řečičky (Dostaneš ho, dostanu tě, nedostaneš mě, dostaneme je...), náměty do ztacena (zbytečná pasáž s Merovingianem - chtěl oči Vědmy a nic z toho nebylo), přeplácanost efektů (boj o Sion po 40 minutách už nudil)... atd...

Naštěstí to je pořád lepší než béčkové akční filmy v televizi...

Moje hodnocení by bylo:

Matrix: 10/10

Reloaded: 6/6

Revolutions: 6/6

Rel+Rev jako jeden film: 7/10

Celá trilogie: 8/10

Nejlepší by blo, kdyby dvojku a trojku prostříhali (techno v Sionu ve 2 a boje o doky + slabý úvod ve 3) a udělali jeden tříhodinový film. To by bylo mnohem lepší.

Alespoň si to myslím...

Medak - 2003-12-18 00:00:00

Je pravda že očekávání byla obrovská,takže spousta lidí je zklamaných,ale myslím že ve srovnání s obvyklou konzumní komercí byl ten konec dost překvapivý.Místo očekávaného triumfálního vítězství poměrně neslavné příměří,kdy Zion je ušetřen v rámci kšeftu něco za něco.A hlavně smrt hlavních hrdinů,to si dnes v Hollywoodu dovolí jen málokdo,nemít totální hepáč.Mimochodem nejšílenější závěr tohohle druhu měl seriál Mortal Kombat,kde byli v posledním díle všichni hrdinové zmasakrováni a zlo slavně zvítězilo.

Zdenek - 2003-11-29 00:00:00

Tak, viděl jsem tenhle kousek včera. Nechal jsem svůj názor trochu vykrystalizovat do několika názorů. Jako jasné zápory bych viděl klišovitost (hrubou klišovitost - v kině jsem kamaráda udivil tím, že jsem dopředu hádal, co se stane) a dialogy (zvláště svatá trojice Neo, Trinity, Morpheus). ALE! Ale musím na druhou stranu říct, že jako celek (všechny Matrixy) to na mě udělalo velký dojem a jak jsem po Reloaded měl z toho divnej pocit, tak teď mi maličko docvaklo. Konec mě docela dostal - nemá cenu to ale prozrazovat těm, co to ještě neviděli. Já bych dal hodnocení 8/10.

Sordid - 2003-11-22 00:00:00

Hm, taky jsem čekal nějakej překvapivej zvrat a vono nic. Reloaded sem byl ochotnej omluvit, protože to byla přece jen pouhá půlka celku, ale po kompletaci je ten celek přece jen sra*ka. Palec dolů znamená nebrat.


:: (1 - 6 z 6) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.