Palantir
oddělovač

Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira

Manga & Anime | 06. 10. 2003 21:27:22 | autor: mike

Proslulý Spike Spiegel

Formát: Film, 114 minut
Režie: Watanabe Shinichi
Produkce: Sunrise, Bandai, 2001
Seiyuu: Spike Spiegel - Yamadera Kouichi (Ghost in the Shell - Togusa, NGE - Kaji Ryouji), Jet Black - Ishizuka Unshou (Trigun - B. D. Neon), Faye Valentine - Hayashibara Megumi (Slayers - Lina Inverse, NGE - Ikari Yui, Love Hina - Urashima Haruka), Ed - Tada Aoi, Vincent Volaju - Isobe Tsutomu, Electra Ovilo - Kobayashi Ai
Hudba: Kanno Yoko
Žánr: Akční/Drama se špetkou humoru

"Are you living in the real world?"

Fayeiny výtvarné pokusy se nesetkaly s řádným uznáním.

Na frekventovaném dopravním tahu při okraji marsovského kráterového města exploduje cisterna. Vzápětí začnou stovky lidí v širokém okolí upadat do bezvědomí a posléze i umírat. Vše nasvědčuje tomu, že příčinou je zatím neklasifikovaný virus či nově vyvinutá chemická látka, chemické a biologické rozbory přímo na místě činu však přítomnost ani jednoho neprokázaly. Na hlavu neznámého pachatele tohoto zavrženíhodného teroristického činu je vypsána ta největší odměna, jakou se kdy mohl zločinec pyšnit, rovných 300.000.000 woolongů. Tato ohromující suma pochopitelně nemůže nechat v klidu staré známé - posádku vesmírné lodě Bebop, jež se opět potýká s finančními problémy. Vytáhlého Spikea, plešatého třicátníka Jeta, kočku Faye, která byla čirou náhodou svědkem onoho incidentu, a svéráznou, gumovitou Ed čeká jejich nejgrandióznější případ... Dobře, dobře, svůj štěk zde má i Ein.

Fanoušci Cowboye Bebopa, který zde byl před časem také recenzován (viz. související články), si o to říkali tak úpěnlivě, že jim bylo vyhověno. Světlo světa spatřila na začátku roku 2001 filmová odnož jejich oblíbeného seriálu - Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira (Nebeská brána; v anglické verzi přeloženo poetičtěji originálu jako Knockin' on Heaven's Door). Jeho tvůrci se za něj rozhodně stydět nemusí, neboť v jistých aspektech svého seriálového předchůdce předčí.

Spike to už brzy bude mít za sebou... nebo že by ne?

Copak je tedy ta Nebeská brána zač? V prvé řadě se jedná o vynikající akčně-detektivní (či detektivně akční) příběh. Na počátku stojí záhada, poté se objasňuje, objasňuje, nechybí výborné akční scény, následuje pár zvratů, nikoli ale zcela zásadního, stoosmdesátistupňového charakteru, už je tu nevyhnutelný finální střet a šlus, end, konec, owari. Takový je děj v kostce. Zní to jednoduše, že? Nenechte se zmýlit, snad jediné, co jde příběhu skutečně vytknout, je poněkud loudající se střední část (Snad ještě jedna připomínka - k závěru se odehrál útok armádních letounů na Spikeův stíhač. Ten mi nepřipadl nijak logický, spíše to vypadalo jako samoúčelné umístění akce do filmu pro akci samotnou.).

Nosným tématem, jak jste správně vytušili z úvodního nástinu děje, je hrozba terorismu a díky prostoru, jaký filmový formát nabízí, bylo možno vše rozehrát ve velkém stylu. A to autoři nepochybně učinili - výsledkem je film kvalitativně převyšující jakýkoli díl seriálu (Aby také ne! To se přece od filmu na základě seriálu očekává vždy. Přesto výsledek tomu jen málokdy odpovídá.).

Do masivní exploze zbývá asi tak jedna vteřina...

Stopy zavedou Spikea do fabriky Cherious Medical, která je centrem více než podezřelého výzkumu, a k pachateli teroristického útoku - muži jménem Vincent Volaju, jehož charakter je v průběhu filmu postupně více a více odhalován a prohlubován, zejména prostřednictvím promyšlených dialogů, které se neštítí ani použití symbolů (ostatně i název je očividně symbolický). Psychické trauma z minulosti samozřejmě nesmí u této lákavé příležitosti chybět. Psychologická rovina děje divákovi obratně podsouvá - avšak nijak násilně nevnucuje - i podněty k hlubšímu zamyšlení, jedná se o problematiku osamění, ztrátu smyslu žití (opět se zde objevuje seriálový motiv života jako snu) a nedostatek odvahy a síly čelit realitě, eskapismus.

V rámci děje jsou představeny i dva vedlejší, nicméně povedené charaktery - sympatická Electra pracující pro Cherious Medical a hacker a pařan Lee Samson, jehož touha zviditelnit se - právě prostřednictvím napomáhání teroristovi Vincentovi - nedopadne zrovna dobře.

Umělecký záběr

Nejvýraznější změnou oproti seriálu, kterou divák zaregistruje, je posun filmu do vážnější, temnější polohy, která byla v humorně laděném seriálu spíše výjimkou. Tento tón dle mého názoru filmu sluší, vzhledem k tématu, kterým se zabývá. Nicméně, pár podařených, vtipných replik a situací by se zde také našlo. Jakpak by také ne, samotná přítomnost osobitého osazenstva seriálu to přímo zaručuje.

CB:TnT (ó, jak vtipná zkratka, smíchy jsem se svalil z židle) má plné právo říkat si ANIMOVANÝ FILM. Kvalita kresby i animace totiž svou vysokou úrovní zcela odpovídá filmovému formátu. Akčnější pasáže, na které jsou zmlsaní fanoušci seriálu zvyklí, jsou opět vyvedeny dynamicky a efektně, nešetřilo se a i velmi zalidněné scény, kterých tu pár je, jsou kompletně "rozhýbané", což se mimo díla studia Ghibli opravdu často nevidí.

Hudební stránku filmu měla opět na svých bedrech osvědčená Kanno Yoko a tak nám k tomu všemu zvučí její svérazná, jazzově laděná tvorba s nádechem staromódnosti, která mne, musím přiznat, nijak neohromila.

Taihen da!

Film si mohou dobře vychutnat i ti, co seriál neznají, neboť tato díla nejsou nijak dějově provázána, pouze jim potrvá o něco déle než budou v obraze (a sžijí se s charaktery). Pro příznivce seriálu je tento film povinností.

Cowboy Bebop: Tengoku no Tobira má zkrátka vše, čeho si anime pozitivní diváci cenili na původním seriálu - zajímavé charaktery, vynalézavé akční scény, kvalitní zpracování, humor (pravda, v množství menším než velkém) a k tomu se nyní přidal i vynikající příběh. Je zřejmé, že v tomto případě není co řešit.

Hodnocení: 8.5/10Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 22221

Související příspěvky Související příspěvky:

Galerie Cowboy Bebop

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Dvori - 2006-06-18 00:00:00

Docela bych ten film zkouknul. Nevite někdo kde ho sehnat???!!!

Deedlit - 2005-07-25 00:00:00

Jednoho krásného a šťastného dne jsem na Cowboy Bebop The Movie narazila v obchodě:) Inu... nevím, co bych dala do mínusu.. příběh líbil, japonsky je to namluvený dobře (Kouichi Yamadera <3 ) a náádherná hudby. Osobně mě dostalo třeba takové Pushing The Sky nebo píseň v závěrečných titulcích Gotta Knock A Little Harder, které nádherně zpívá Mai Yamane :)

Doporučuju ^___~

Sakura - 2004-10-03 00:00:00

bylo to dobry a prekvapil me i povedenej ceskej dabing

Darkpaladin - 2003-10-08 00:00:00

Cool stuff!

doporucuji vsem ^_^


:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.