Palantir
oddělovač

Kidou Senkan Nadeshiko

Manga & Anime | 27. 09. 2003 10:45:58 | autor: BEM

...aneb Kidou Senkan Nadeshiko

Formát: 26 TV
Autor: Asamiya Kia
Produkce: Xebec
Seiyuu: Misumaru Yurika - Kuwashima Houko (Angelic Layer - Jounouchi Sai, Inu Yasha - Sango, Noir - Yuumura Kirika, Chobits - Kokubunji Minoru), Tenkawa Akito - Ueda Yuuji (Rurouni Kenshin - Sagara Sanosuke), Daigoji Gai - Seki Tomokazu (X - Kamui Shirou, FMP - Sagara Sousuke, Angelic Layer - Ogata Masaharu), Megumi Reinard - Takano Naoko, Hoshino Ruri - Minami Omi (Excel Saga - Hyatt), Minato Haruka - Okamoto Maya
Žánr: Komedie/Akční mecha

"Baka. Minna baka." - Ruri-chan

Toto sci-fi mecha anime, v anglicky mluvících zemích nazývané také Martian Successor Nadesico, je sice trošku staršího data, ale pozornost si jistě zaslouží, neboť ho lze, pouze s drobnými výtkami, zařadit do oněch známých povedených deseti procent. Koneckonců, má jen 26 episod, takže vaše případné utrpení by netrvalo zase tak dlouho ^_^.

Misumaru Yurika-kanchou připomíná trochu Utenu...

V prvé řadě je nutno nastínit fiktivní globální situaci. Skutečnost se má tak, že Země je pod útokem jakýchsi zákeřných nepřátel - Jovian (neplést s jovial) Lizards , užívajících hlavně jakési robotoidní stroje hmyzího designu bez posádky a teleportační technologii "boson jump", z Jupiteru. Děj se odehrává rok poté, co nepřátelské síly zničily kolonii na Marsu a dobyly ho. Kromě armády (The United Forces), která chrání Zemi, nebo se o to alespoň zatím celkem úspěšně snaží, existuje ještě jedna nevojenská korporace, která chce zajistit bezpečí Země - Nergal Heavy Industries. Tato společnost tedy v rámci projektu Schiaparelli vysílá do vesmíru bitevní loď Nadeshiko, jejímž cílem je chránit Zemi - rozuměj zabít nepřátelské útočníky - a přitom operovat nezávisle na armádě.

Ruri opravuje...

A osudy právě této lodi, o kterou se zajímají jak nepřátelé, tak armáda, mířící nejprve k Marsu, respektive spíše její posádky, jsou tématem dalších episod. Když už jsem u té posádky, nebylo by na škodu zmínit pár důležitějších charakterů pohybujících se po lodi. Ústřední postavy jsou v podstatě dvě - Misumaru Yurika, trochu dětinsky se chovající kapitán(ka) lodi, a Tenkawa Akito - kuchař s temnou minulostí, spojenou se smrtí jeho rodičů a zničením oné kolonie na Marsu, který se díky řadě náhod dostává na loď, ujímá se místa kuchaře a občas také pilotuje bitevní roboty Aestivalis ^_~. Mezi dalšími postavami vyniká především Hoshino Ruri, která hraje roli poker-face "cool" charakteru bez emocí, který je nezbytnou rekvizitou v řadě anime seriálů, a přestože jí je jenom deset let, je zřejmě chytřejší než kdokoliv jiný v jejím okolí, což dává také všem najevo, dále jedna z dam pilotujících Aestivalis, Maki Izumi, která mluví téměř vždy v těžko přeložitelných slovních hříčkách a narážkách (...což se ovšem projevilo na překladu, který je popravdě řečeno zvláštní) a také třeba maximální Gekigangar 3 otaku Yamada Jiro, který si nechá říkat Daigoji Gai. K posádce dále patří doktorka, lodní mechanici, kuchařky, palubní počítač Omoikane, bezpečnostní, komunikační, zbraňoví důstojníci, piloti robotů Aestivalis...viděli jste Star Trek, ne? Toto je něco podobného, s tím významným rozdílem, že téměř všechny významnější posty jsou obsazeny dívkami/ženami.

V popředí Tenkawa Akito, v pozadí scéna z Gekigangara 3

Už jsem toho napsal docela dost, ale teprve nyní se dostávám k jádru anime. Jak jste již zřejmě poznali, Kidou Senkan Nadeshiko (KSN) nepatří k té hrstce anime, které by se brali smrtelně vážně, spíše má, což je už obvyklejší, dvě strany - jednu vážnou, která je tvořena zápletkou, jejíž začátek jsem popsal v druhém odstavci. Nutno podotknout, že příběh je, zvláště v episodách okolo prostředku seriálu, do určité snesitelné míry rozmělněn fillery, mezi nimiž se vyskytuje jak díl, kde jsou hrdinové u moře na pláži, tak díl, ve kterém je pořádána soutěž v karaoke, která má rozhodnout, kdo bude další kapitán ^_^. Co se týká této hlavní, vážné dějové linie, dovolím si ještě jednu poznámku. Vypozoroval jsem, že v určitých anime platí, čím více hlavních postav na začátku, tím je větší pravděpodobnost, že některá (nebo některé) ke konci seriálu zemře (=je zabita) - zatím neoficiálně tento anime zákon nazývám zákonem selektivní charakterové redukce. Přesně to se zde nestane, neboť jedna z výrazných postav je zabita poměrně záhy po začátku seriálu, což je docela nečekaný a odvážný tah tvůrců, který oceňuji, neboť jinak by hrdinové všech seriálů mohli nabýt dojmu, že nemohou být zabiti prostě proto, že jsou hrdinové. KSN má ale také tu "lehčí", humornou stránku, která je zde tvořena hned několika způsoby. Jeden, takový ten obvyklý způsob, je vytváření sítě vztahů mezi členy posádky (Akito je Yuričina láska z dětství, například...) a jejich interakce. Druhý způsob je parodie známých a bohužel pro mě i neznámých seriálů, filmů, anime (hlavně mecha) a dokonce povídek, obvykle z oblasti sci-fi - za všechny zmíním využití motivu z možná nejslavnější povídky T. Godwina nazvané Cold Equations (Chladné rovnice nebo pro japanizované otaku Tsumetai houteishiki ^_^). Rozhodně se ale nejedná o parodii typu Excel Saga, tak daleko autoři nešli, neboť zřejmě chtěli zachovat určitý smysluplný děj.

Představy žárlivé Yuriky: Tenkawa Akito obklopen pilotkami...

Třetí a dost zábavnou záležitostí je již zmiňovaná skutečnost, že Yamada Jiro a v podstatě i Tenkawa Akito zbožňují mecha anime Gekigangar 3 - to autorům umožnilo do seriálu "vpašovat" značné množství scén z tohoto fiktivního seriálu (...k nelibosti některých jiných osob na palubě, kteří zjevně anime v lásce nemají a považují oba otaku za poněkud střelené), stejně tak jako využít jeho motivů k parodování, jako by už nestačilo to, že "vážné" scény z Gekigangaru 3 samy o sobě vypadají jako komedie, zvláště když vidíte, jak se nad tímto seriálem výše jmenovaní jedinci rozplývají a vůbec nemůžou pochopit, proč se Gekigangar 3 ostatním nelíbí, i když dle nich obsahuje všechny základní esence lidského života - lásku, odvahu, čest, přátelství a podobně ^_^. Musím se přiznat, že části, ve kterých hrdinové sledují Gekigangar 3 nebo o něm a jeho ideovém obsahu mluví, patří k nejzábavnějšímu, co tento seriál může nabídnout. Díky tomu, že KSN obsahuje Gekigangar 3, došlo zde v třináctém, "rekapitulujícím" díle k prolnutí, respektive obrácení realit - postavy z Gekigangaru 3 se dívají na Kidou Senkan Nadeshiko. Gekigangar 3 v KSN ale není jen nástroj k parodii a současně prostředek sebeironického chvalozpěvu na anime či zrcadlení anime otaku a ostatních, kteří hodnotu anime, ať už je jakákoliv, zjevně nepochopili - nakonec totiž přesáhne i do vážné části příběhu a stává se nebývale důležitým motivem a jevem, který určuje chování postav.

Maki Izumi a roboti Aestivalis

J-popový opening je zajímavý - minimálně do té doby, než začne zpěv, pak už je to horší. Ending je opět standardní j-pop. Hudba v seriálu samotném není nikterak výrazná, až na pár momentů - instrumentální verze openingu, kterou je možno občas slyšet, je opravdu pěkná, dále pak hudba hrající občas v pasážích, kdy vetřelci útočí - obě tyto skladby připomínají hudbu z NGE. Opening uslyšíte asi ve dvou dílech také zpívaný členy posádky ^_^, ale bez doprovodné hudby, takže to vyznívá docela humorně. Dále je pochopitelně ke slyšení úžasný (nevím, jestli by slovo 'úžasný' raději nemělo být v uvozovkách) opening z Gekigangaru 3, opomíjené klasiky anime, jak ho nazval Daigoji Gai.

KSN v sobě zahrnuje více žánrů - od akčního mecha anime, přes zřejmě vážně míněný příběh o záchraně jedné modré planety, až ke komedii s romantickými prvky a parodii. Možná to je důvodem, proč nedosahuje ani v jedné z těchto oblastí závratných kvalit, a v některých místech působí díky absenci pořádného příběhu a současně nedostatku vtipu nevýrazně a šedě. Také závěr seriálu není bůhvíjak úžasný nebo hodně překvapivý, protože vcelku nic neřeší. Jisté ale je, že znalci ocení mnou nepostřehnuté narážky a odkazy na starší díla, tudíž jejich hodnocení by bylo nejspíš vyšší než moje. Ale i tak mohu říct, že jsem se po většinu času dobře bavil, a to snad stačí, ne?

Hodnocení: 7.5/10 (mike 7/10)e 7/10)

Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 13414

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 1 z 1) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Yenya - 2005-09-22 00:00:00

Nadesico je dobra serie (neceka-li od toho clovek nejake intelektualno). Akorat bych jeste doplnil, ze i pokud mate vrozenou neduveru k filmum "rozsirujicim" anime serii, presto stoji za to se podivat na film Nadesico - Prince of Darkness. Ma perfektni temnou atmosferu (posun v atmosfere Kidou Senkan Nadesico versus Prince of Darkness je asi takovy jako od FMP:Fumoffu k FMP:The Second Raid) a zmizely parodicke prvky. Film je sice dost uspechany (nema cenu ho sledovat pokud jste nevideli Kidou Senkan Nadesico), ale podle meho nazoru je vyborny. A hlavne (SPOILER AHEAD) je RuriRuri kapitankou Nadesico B :-)


:: (1 - 1 z 1) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.