Palantir
oddělovač

Terminátor 3: Vzpoura strojů

Různé > Filmy | 28. 08. 2003 19:04:57 | autor: Mike

T3

Režie: Jonathan Mostow
Scénář: John Brancato, Michael Ferris
Hudba: Marco Beltrami, Brad Fiedel
Hrají: Arnold Schwarzenegger - T-850, Christanna Loken - T-X, Nick Stahl - John Connor, Claire Danes - Catherine Brewster
Délka: 109 minut
Žánr: Akční/SF

"Wow! A real-life robot!... Or is that some kind of cheesy New Year's costume?" - Phillip J. Fry, Futurama

I'm back.

Terminátor, kultovní, velmi úspěšné akční "béčko" z poloviny osmdesátých let minulého století režiséra Jamese Camerona. Hlavní roli naštěstí neztvárnil Lance Henriksen, jak se původně zamýšlelo, ale charismatický rakouský kulturista impozantní postavy Arnold Schwarzenneger, kterého mohl tehdejší divák znát zejména z opravdu špatného, nicméně známého fantasy snímku Conan. Role cyborga-zabijáka, jak se později ukázalo, se stala pro Schwarzeneggera rolí životní - mohl zde naplno uplatnit svoje vskutku osobité pojetí herectví zahrnující mechanické pohyby a působivou obličejovou mimiku, se kterou dovedl vyčarovat celé dva výrazy - kamennou tvář a poťouchlý úšklebek. Neherec Schwarzenegger je prostě jako robot dokonalý. Avšak nejen díky tomuto herci měl Terminátor úspěch, svůj podíl na tom měla i působivá, tísnivá atmosféra podtržena vidinou nadcházející apokalypsy, velmi svižné tempo, gradace elegantně jednoduchého děje, který si s časovými paradoxy těžkou hlavu rozhodně nedělá, i povedené akční scény. Je fakt, že z filmu čouhá podvyživený rozpočet jako sláma z vidlákových bot a syntetizátorová hudba od Brada Fiedela dnes již v mnohých vyvolává nostalgii, přesto však tento film zcela po právu řazen mezi klasiky stříbrného plátna.

Future shock

V r. 1991 se Arnold "Terminátor" Schwarzenegger vrací do kin ve velkém stylu - v akčním blockbusteru Terminátor II: Den zúčtování (správně by měl překlad znít Soudný den), který je do značné míry pouze remakem svého předchůdce. Jenže jakým remakem! Nezanedbatelně tučnější rozpočet umožnil Cameronovi zakomponovat do svého díla úžasné vizuální efekty z dílen ILM, které ani dnes neztratily nic ze své působivosti. Tvůrci učinili riskantní, avšak geniální krok a Arnold Schwarzenneger se tak s gustem mohl zhostit své zdaleka nejslavnější role - "hodného" Terminátora. Dějová formule se příliš neliší od příběhu svého předchůdce a Cameron opět vdechl filmu kompaktnost a razanci a divák neodtrhne oči od obrazovky/plátna - od úchvatné úvodní sekvence se záběry na hořící dětské hřiště, podtržené přepracovaným a bombastičtějším motivem bití mechanického srdce, přes strhující a inovativně pojaté akční scény, až po úžasně vygradované finále. Temná atmosféra je snad ještě hustší než minule - napomohla tomu jak po většinu času úsporná, vynikající hudba, tak volba scenérií (a také blížící se jaderný Konec lidstva, samozřejmě). Není divu, že tento film je některými kritiky (mnou) pokládán za nejlepší akční film všech dob.

John Connor se svou budoucí ženou

Oba filmy i v dnešní době člověka přesvědčí, že navzdory existenci nesčetného množství spektáklů se Stevenem Seagalem je možné natočit i dobrý, originální akční film.

Proč to tady vlastně vše uvádím? Abychom si uvědomili, v jaké nelehké situaci stáli scénáristé John Brancato a Michael Ferris a režisér Jonathan Mostow. Hlavně na jejich bedrech ležela tíže, odpovědnost za pokračování legendy, na které budou nepochybně kladeny velmi vysoké nároky. Ti naštěstí dospěli k rozumnému názoru, že pokračování musí mít poněkud odlehčený charakter, neboť bez Cameronovy režisérské, vypravěčské zručnosti (a možná i s ní, kdo ví) by pokus o zcela vážný film skončil nařčením z prachsprostého tahání peněz z kapes diváků na základě slavného jména či jako nepovedená kopie svých předchůdců, nechtěně vyznívající jako parodie.

I came here with a simple dream. A dream of killing all humans.

K ději bych nechtěl příliš prozrazovat, neboť je velmi zábavné sledovat, čím autoři ozvlášní "tradiční" terminátorovské schéma. Postačí, když prozradím, že v současnosti mají zejména kvůli jistému Johnu Connorovi dostaveníčko dva nelidští zabijáci z budoucnosti - T-850 (Arnold Schwarzenegger), vylepšený starý známý T-800, a ďábelská Terminatrix aka T-X (fešná modelka Kristanna Loken), terminátor na terminaci terminátorů, ukrývající zbraně v rukou. SkyNET začíná být nezbedný, soudný den není již pouhým zlověstným mrakem na vzdáleném obzoru a nabývá až nepříjemně konkrétních rozměrů. Jedna akční scéna střídá druhou - nejpovedenější, nejdelší a nejvíce megalomansky destruktivní je honička s autojeřábem v hlavní roli - a přestože v T2 bylo mnoho lepších scén, i tyto vás určitě zabaví. Obří rozpočet ale sliboval více (i když si z něj urval pořádný kus právě představitel hlavní role). Konec je sice dle mého názoru oproti T2 méně působivý, ale na druhou stranu skvěle, překvapivě vypointovaný a přesto přísně logický. Tak to má být. Navíc můžeme podle většího množství narážek usoudit, že v brzké době bude následovat další díl této pozoruhodné ságy s potenciálně velmi nadějným námětem - válka se stroji.

Ph34r my l33+ figh+in' 5ki115!!! Or bite my shiny metal ass!

Když nepočítám klasicky přehlížené časové paradoxy, tak se v ději vyskytne i pár jiných nelogičností (jedna taková je třebas na samém konci), některé z nich jsou technického rázu - viz "magnetický" cyklotron nebo miniaturní atomové bomby v podobě palivových článků. Roboti se opět chovají hlavně efektně, nikoli moc efektivně (a logicky) a občas jen tak, jak se to hodí scénáristům.

Zamrzí téměř úplná absence jakéhokoli znatelného psychologického vývoje u "hodného" terminátora, který byl přítomen v T2 (působil sice naivně, leč ústřední postavu velmi pěkně zlidštil a filmu dodal šmrnc) - Schwarzenegger působí jako opravdový (zastaralý) stroj a jedinými polidšťujícími prvky jsou jeho typicky drsné, velmi povedené hlášky vyznačující se robotickou suchostí a slabost pro černé brýle.

Jak už jsem naznačil, film se nebere nijak moc vážně, v dialozích i mimo ně obsahuje řadu vtipů, vtípků a samozřejmě i přímých odkazů na Cameronova díla. Nesklouzává ovšem k laciné parodii, to ne - velmi obratně balancuje na tenké hraně (snad pouze s těmi růžovými brýlemi to přepískli, to si mohli opravdu nechat do parodie či filmu o filmu). A jestliže byl T2 temný skrz naskrz, pak T3 je takový jen tak trošku, občas, aby se neřeklo (třeba v úvodu s Connorovým monologem, okolo povedené prolínačky s pivní lahví dopadající na dno řeky vydlážděné lebkami), jeho tón je většinou pohodový.

Po vizuální stránce T3 už v dnešní době nikoho neohromí - speciální "transformační" efekty související s T-X jsou vynikající, některé jiné však zarazí svou počítačovou umělohmotností (zlaté, poctivé modely) - při honičce s autojeřábem a rvačce terminátorů na toaletách. Na Schwarzeneggerovi zapracovali maskéři a zjevně i on sám, a tak jeho pokročilý věk není moc poznat.

Arnnie na háku

Hudební doporovod Marca Beltramiho mohl být jistojistě mnohem lepší, ale svou funkci tak jako tak plní. Alespoň při závěrečných titulcích se divák dočká remixu slavného motivu z "jedničky" a "dvojky".

Musím přiznat, že do kina jsem přišel se značnou skepsí. Avšak odcházel jsem překvapený, a to příjemně. Jonathan Mostow šel vlastní cestou, zřejmě si až příliš jasně uvědomoval, že pokoušet se vyrovnat mrazivé dokonalosti zejména druhého Cameronova snímku by skončilo pořádným fiaskem. Terminator 3: The Rise of the Machines prostě dopadl nad očekávání dobře (rozhodně lépe než akční, rádoby filozofický splácanec jménem Matrix: Reloaded, který původně ani neměl spatřit světlo světa, ať si bratři Wachowští lžou, jak chtějí - odvážný experiment jménem Matrix se chytil, druhý a třetí díl jsou výsledkem prostého komerčního kalkulu), přestože postrádá humanistický podtext, temnou osudovost a patos mnohem temnějšího T2 - vznikl nijak revoluční, ale vcelku povedený, svěží a zábavný letní titul, který má, pravda, úspěch zaručen už jen přítomností slova terminátor v názvu.

Hodnocení: 7/10 (B.E.M. 7/10)

/P>

Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 27327

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::
ANONYM - 2006-05-09 00:00:00

KRAVINA uplna blbost

Sordid - 2003-09-07 00:00:00

No, mě se taky Conan docela zamlouval, nebyla to teda žádná intelektuální klasa typu K-Pax (mimochodem recenze tady mě přiměla si to sehnat a nelitoval jsem - dík!), ale jako béčko typu zabav-zapomeň to bylo dobrý. A hudba je fakt nádherná, poslouchám jí jako mp3ky pořád...

mike - 2003-09-06 00:00:00

Po shlednuti Conana jsem proste nijak dobry pocit nemel (a ani opevovana hudba od Poledourise ho nezachranila). Samozrejme, nikomu svuj nazor nevnucuji, kazdemu se libi neco jineho.

Zdenek - 2003-08-29 00:00:00

Souhlasím s názorem recenzenta na T3. Ale s čím nesouhlasím kategoricky, je tvrzení: "opravdu špatný, nicméně známý fantasy snímek Conan"! Tak to ne! Ne a ne. Dvojka byla blbost, ale první Conan byl dobrej.


:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.