Palantir
oddělovač

Die Another Day

Různé > Filmy | 28. 07. 2003 18:37:27 | autor: BEM

Režie: Lee Tamahori
Předloha: Ian Flemming - James Bond 007
Produkce: Albert R. Broccoli, Eon Productions Ltd.
Herci: Pierce Brosnan - James Bond, Halle Berry - Jinx, John Cleese - dr. Q, Judi Mench - M
Žánr: Akční

"Bont. Džejms bont."

Po čekání, které nebylo zdaleka útrpné jako v případě některých opravdových "božáren", se i do našich luhů a hájů dostalo pár kopií dalšího, v pořadí už nevím ani náhodou kolikátého, Bonda. A to, zda se na něj vůbec vyplatilo čekat, se dozvíte v následující téměř objektivní recenzi.

Příběh. Nejdříve čistě hypotetická úvaha, o co že to vlastně v nejnovější bondovce vlastně půjde.

Jedna docela obyčejná exploze, nic víc, nic míň...

Na začátku všeho bude padouch, popřípadně šílenec toužící po světovládě, jenž bude jednat na základě svých niterných pohnutek, které však pravděpodobně divákovi nebudou smysluplně vysvětleny. K tomuto mu dopomáhej jakýsi ultimátní destruktivní vynález. Poté bude jakožto hlavní část servírováno celé menu s mírnou nadsázkou pojatých akčních scén, během nichž si Bond, James Bond, najde čas na nějaké Martini (Protřepat, nemíchat.) a seznámení se s novou bond-girl. Existuje velká pravděpodobnost, že background těchto akčních scén bude částečně až velice exotický a značně proměnlivý v čase, čímž nemyslím jenom vzniknuvší krátery po explozích. Ještě předtím ale zavítá do laboratoře tajné služby, ve které pracuje dědula jménem dr. Q, který mu předvede své nové hračičky typu střílející naslouchadlo, hodinky s laserovým zaměřovačem, kytička do klopy se zabudovaným granátometem, brýle s vodotryskem, občanku, která se dá změnit v diamantové vlákno, žvýkačku na dálkové ovládání a nakonec nové auto, kde je podobných věcí celý kufr a jejich ovládání pokrývá celou palubní desku. Dr. Q mu některé předvede, hodit se mu ale překvapivě budou všechny. Manuál od auta si Bond nepřečte, ale auto bude ovládat celkem bez problémů. Nakonec se Bond s pravděpodobností hraničící s jistotou dostane do padouchovy osobní základny, zabije padoucha, zachrání ty, které ještě nezachránil, zabije ty, které ještě nestihl zabít, a v grandiózním finále konečně zabije padoucha, který se předtím jevil jako mrtvý, a jeho podržtašky. Poté už jen následuje obligátní a povinný výbuch padouchovy základny a Bond s bond-girl v náručí odlétá na tropické ostrovy, prostě happy-end jako vepř.

Laserový ultrahypersupersatelit číslo 21510171

Poté, co jsem shlédl tento film, musím suše konstatovat, že existují jen dvě možnosti, jak vysvětlit 99% shodu hypotetického "Bonda" s "Bondem" skutečným. Za prvé, mám excelentní a pro jedince lidského druhu zcela neuvěřitelnou schopnost předvídat budoucnost, když už ne skutečnosti, tak alespoň virtuální reality. Nebo existuje druhá možnost, jenž je ve svých důsledcích daleko horší pro vás všechny, kteří se chystáte tento film poctít svým osobním sledováním, a je tak strašně depresivní, že se ji skoro bojím vyslovit. Zkusím to. Tenhle ffff.... Tenhle film j.. je strašně... nnnn.... neoriginální!!! Ufff, povedlo se a strašná a poměrně logická pravda o dalším filmu s "dvounulkovýmplussedmičkovým" hrdinou byla odhalena světu. Tento film je dokonce tak neoriginální, že by mu nepomohlo ani kdyby se Bond oblékl jako šašek a místo titulkové animace, která je mimochodem vizuálně docela spektakulární, běžel Tom and Jerry. Neoriginalita čouhá téměř z každé druhé scény, situace a dialogu a autoři scénáře by si příště radši měli hodit mašli místo psaní takovýchto filmů. Přestože je film veskrze velice podobný předchozím bondovkám (Koneckonců, kdyby byl jiný, nebyla by to bondovka, že?), musím říct, že jsem ho v akčních scénách shledal docela zábavným, ale na druhou stranu to rozhodně není ten film, o kterém se bude ještě dlouho poté, co opustí kinosály, mluvit. Nejspíš zapomenete téměř všechno hned poté, co opustíte promítací sál. Pár změn oproti standardnímu bondovskému schématu zde přece jen je, ty jsou bohužel pouze minoritního, kosmetického charakteru, příběhové linie se v žádném zásadním případě nedotýkají a celý trapas nijak výrazně nezachraňují.

Robinson Crusoe

Už nebudeme ztrácet čas zamýšlením se nad neoriginalitou příběhu a přikročíme k dalším složkám toho, čemu se u nás říká "Dáj enadr dej". Kdybych měl uvést alespoň nějaké klady tohoto filmu, kupodivu bych nemusel předstírat němotu, něco se přece najít musí. A taky že jo. Vizuální zpracování - to je totiž věc, která tento film drží nad bahnem totálního krachu a docela dobře se jí to daří. Nádherné lokace střídají se střídají jedna za druhou (Asi tak jako Bond střídá bond-girl.), auta sviští jen to blyští, kulomety metají kule, samopaly samy pálí, výbuchy bouchají, naváděné raketky se navádějí a cílem tohoto všeho snažení není utýrat k smrti člověka, co má na starosti fx, ale odpoutat vás od provařeného a do určité míry nedomyšleného příběhu, který jste už viděli asi biliónkrát, a nedat vám šanci zamyslet se nad skutečnou motivací postav, popřípadně, nedejbože, významem nebo pointou celého filmu. Zde musím podotknout, že pokud se vám líbí akční filmy, tak lze rozhodně nového "Bonda" doporučit, přestože vizuálních kvalit a hlavně efektů, které byly předvedeny v například v Matrixu nebo Pánovi prstenů, nedosahuje ani omylem. A pokud se vám líbí bondovky jako takové, tak vás moje dobře míněné rady neovlivní. Ale pak nelitujte, sami jste si o to řekli (A zaplatili.).

Jinx

Co se týká hudby, tak musím říct, že jedinou skladbu, kterou jsem zaznamenal, byla píseň od Madonny při úvodních titulcích, a to zejména z toho důvodu, že byla opravdu divná a na můj vkus až moc elektronicky upravovaná. Ach jo, zlatý Zlatý oko. Jinak ostatní hudbu ve filmu jsem nijak zvlášť neregistroval, protože nejspíše byla nevýrazná, a navíc přes ohlušující střelbu a detonace těžko něco uslyšíte.

Všimněte si zarputilého výrazu v tváři, aneb jak byste se tvářili vy, kdybyste stříleli na kameramana, co točí takovou ptákovinu^_^.

Mezi další propriety filmu se řadí "product placementy", které patří k Bondovi jako suchý humor k Angličanovi. Nevím proč, ale zrovna v tomto Bondovi mě to tahalo za oči nejvíce ze všech bondovek. Přece jen když ve vojenském dopravním letadle uvidíte vedle zbraní přepravovat jakési Ferrari, vypadá to opravdu divně. Co bych darmo mluvil, jen se podívejte na screenshot. A to už vůbec nemluvím o zálibě čínského pohlavára tyto auta sbírat. Jedna z lepších věcí, která je ve filmu k vidění, respektive slyšení, je pár docela povedených hlášek pronešených samotným agentem, ostatní dialogy, přestože jsou použita souvětí, vás asi nijak neohromí/nepřekvapí. Co vás možná ale překvapí, je fakt, že Bond (Teď nemluvím jen o tomto "Bondovi", ale i o některých předcházejících filmech s touto postavou.) zásluhou scénáře občas vypadá jako blb. Uvedu příklad - Bond se snaží nepozorovaně infiltrovat jistou nemocnici, kde se zřejmě ukrývá padouchův kumpán. Na tom by ovšem nebylo nic divného, kdyby v polovině cesty jeho plán "nevybouchl", což se ovšem stane, tudíž se milý Bond z budovy musí "regulérně" vystřílet a zničit při tom co nejvíce nemocničního vybavení (To je humanismus, co?).Nenápadné a nenásilné zapojení reklamy do filmu, ach jo. Tímto fiaskem se předchozí infiltrace stává opravdu směšnou a pro milovníky akce nezáživnou údálostí. Když už jsem u toho střílení, nestavte se Bondovi do cesty, nebo vás zastřelí. Jak se zdá, nebere už ohled na kohokoliv, a přestože povolením zabíjet nemává na všechny strany, klidně zabije každého, kdo se mu postaví do cesty. Proč taky ne, když ti, kteří se staví Bondovi do cesty přece musí být ti zlí. Jak vidíte, jednoznačné rozdělení dobra a zla z filmu čouhá jako sláma z bot vidláka. Toto ale nezmiňuji ani jako zápor ani jako klad, je to spíš fakt, a jestli je tomu tak v tomto konktrétním případu dobře, to opravdu nechci soudit.

Trocha společenské konverzace a chlast Bondovi nikdy neublíží.

Co ještě dodat? Snad jen to, že film nezachrání jeden inovativnější souboj na meče, honička se vznášedly v tankodromu, slepá dějová odchylka na začátku filmu, víceméně průměrné herecké výkony všech zúčastněných, dokonce ani John Cleese jako dr. Q nebo Halle Berry jako Jinx. Příště by si měl Lee Tamahori ke zpracování zvolit jiný scénář, pokud možno bez věty "Bond, James Bond". Pokud se nemůžete nabažit akčních scén, běžte se na ten film podívat - mozek jako obvykle v případě tohoto druhu filmu odložte v šatně nebo zanechte v úschově u důvěryhodné osoby, nebudete ho potřebovat - ale zaručuji vám, že neuvidíte (skoro) nic, co jste ještě neviděli, a neříkejte mi, že jsem vám to neříkal...

Hodnocení: 4/10 (5/10 mike)Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 28148

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Bob Ash - 2003-08-31 00:00:00

Ale i reklama na celou znacku je kravina. Product placementy byly BMW v predchozich trech dilech, a proto me tam stvaly. Aston Martin tam kvuli reklame neni, protoze: 1)je to tradicni bondovsky auto uz od Goldfingera z '65 roku. 2) je to extremne prestizni maloseriova znacka, ktera vyrabi malej pocet extremne drahejch aut. Je to stejnej pripad jako Ferrari - ma natolik silnou image, ze zadnou reklamu nepotrebuje a potrebovat nebude. Napr. u Ferrari si nejdrazsi modely muze koupit jen clovek, kterej uz nejaky Ferrari ma a i u tech obycejnejch se ti muze stat, ze ti ho proste neprodaj. Cet jsem o typkovi, co prisel do showroomu a chtel Maranello za pet milionu. Mel ale porad k necemu nejaky kecy ze tohle nebo tamhleto by mohlo bejt jinak, tak ho poslali do prdele a neprodali mu nic :))

Snad jediny auto, co bys moh nazvat product placementem je ten T-Bird co s nim jezdi Jinx a MOZNA ted zelenej Jaguar. Ale ten je tak na hranici.

BEM - 2003-08-30 00:00:00

Nezbyva mi, nez s tebou ve vetsine bodu souhlasit, az na par vyjimek. 1. Ja presne vim, o co autorum jde - tahat z lidi penize, evidentne pokud mozno tak, aby se (hlavne scenarista) moc nenadreli a Bond se jim k tomu sakra hodi. 2. Product placementy to jsou tak jako tak - nenapadlo te, ze to muze byt reklama na znacku (a ne na konkretni vyrobek, pokud si zakladas na tom, za ta konkretni serie je vyprodana)?? 3. Ja ten film hodnotim z pozice obycejneho cloveka, ktery bondovek nahodou par videl, a ne z pozice Bond- a car- fana, tudiz (napriklad...) filmu nedavam plusy a minusy za to, jaka tam jsou auta (pokud nejsou vylozene hnusna ^_^)... to uz je jen takova poznamka na okraj...

Bob Ash - 2003-08-12 00:00:00

P.S.: 'product placementu' je tam sice hodne, ale sportaky v letadle mezi ne rozhodne nepatri, stejne jako Bonduv Vanquish. Ono preci jen delat reklamu autum, u kterych si vyrobce vybira komu prodat nebo ne (Ferrari) pripadne jejichz cela produkce je jiz vyprodana (Vanquish) je ponekud zbytecne ...

Bob Ash - 2003-08-12 00:00:00

Musim se filmu zastat proti utokum autora, ktery zcela jasne nepochopil, o co v nem jde. Neni to o originalite deje, o mnozstvi a kvalite vybuchu, je to - BONDOVKA. Ano, dejove schema je, bylo a doufejme ze i bude vzdy stejne. Hlavni hrdina se vzdy bude predstavovat 'Bond. James Bond.', vzdycky bude nosit Walther PPK, vzdycky bude jezdit vozem Aston Martin napechovanym nejruznejsi moznou i nemoznou technologii (pominme temnou skvrnu v minulosti, jiz bylo pouziti vozu BMW .. brrrrrrrrr), vzdy si bude chtit sve suche martini protrepat, ale nikoliv zamichat, vzdycky ziska srdce (a nejen to) kazde zeny na kterou se podiva, padouch se vzdycky, kdyz ho dostane do sparu rozhodne pro tu nejzdlouhavejsi moznou proceduru zabiti, davaje mu sanci uniknout a jednou provzdy s nim skoncovat ... A tech vzdycky by se naslo jeste vice. Bondovka bude vzdy vice nez jen akcnim filmem, pro svoje fanousky zustane vzdy novodobou legendou, pohadkou pro dospele. Na druhou stranu se jiz nikdy nemuze vratit zlaty vek let sedesatych a prvni a nejlepsi Bond vsech dob - Sean Connery a kouzlo klasickych Bondovek - Dr.No, Goldfinger, Thunderball. Ale kouzlo presto zustava. Co se tyce konkretniho hodnoceni filmu, tak na pomery novodobych Bondovek patri k tomu lepsimu, i kdyz kvalit klasiky nedosahuje. Jako vyrazne pozitivum je mozno hodnotit navrat Aston Martinu jakozto klasickeho dopravniho prostredku 007, stejne tak automobilovy souboj v ledovem palaci je jednou z povedenych casti filmu. Pro ortodoxni fanousky je trochu prekvapivy pocatek, kde Bond trochu slevi ze sve dokonalosti a dokonce se objevi zarostly (kde jsou ty casy kdy si Sean Connery po skonceni akce sundal neopren, aby si nasledne do klopy dokonale vyzehleneho bileho obleku vetknul kvetinu...) Pozdeji se vsak plne drzi zazitych tradic a udrzuje si svou image dokonaleho neznicitelneho dzentlmena. Kouzelna je scena z laboratore Q, kde jsou v pozadi videt snad vsechny Bondovske vynalezy z minulych filmu. Bohuzel serii opustil Desmond Llewelyn, ktery vydrzel v roli Q od pocatku v sedesatych letech az do let devadesatych. Podrobnejsimu hodnoceni filmu z me strany bohuzel brani nedokonala pamet jakoz i ponekud pozdni hodina, avsak ve vsech zakladnich kategoriich hodnoceni (Bondgirl, Bondkara, Bondpadouch, Bondhonicka ...) se stale drzi nad dlouhodobym prumerem Bondovek. Na Bondovske stupnici bych udelil 7/10 ...


:: (1 - 4 z 4) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.