Palantir
oddělovač

Fantastický festival

Akce > Cony | 26. 07. 2003 07:47:46 | autor: BEM

Festival Fantazie Parcon - Avalcon 2003

Tato část FF v sobě zahrnovala celou řadu souběžně se konajících linií, kupříkladu Manga & Anime, Pán Prstenů, Babylon 5 Con, Avalcon, Star Wars Con, Star Trek Con, Fantastická Fakta, Parcon, Pevnost, Futurologický kongres, Xena Fest, Gate Con. Většina z nich obsahovala jak přednášky a besedy, tak promítání, sem tam se mihnul (literární) workshop.

Svou účast na FF Parcon - Avalcon jsem v podstatě zahájil na programu nazvaném Soutěž Vidoucí a klub Palantír, kterou vedl jakýsi Jan Harvalík, zvaný též Harv ^_~. Musím však dodat, že jsem se tohoto pořadu účastnil s (ne)chutí mně vlastní, a to z toho jediného důvodu, že jsem musel opustit mangovnu, kde zrovna běžel seriál Haibane Renmei. Ale co by člověk pro klub neudělal, že? Zvláště, když může čekat individuální přístup, jak vtipně a sarkasticky poznamenal Ethain ve své reportáži.

František Fuka nám letos představil nejenom filmy, na které se máme těšit, ale předvedl též některé herní podivnosti, většinou japonské provenience, na PS2. Mezi tyto výtvory patřil například: simulátor DJ, kde podle toho, jak hrajete hru, hraje hudba, dále jakousi arkádovitou střílečku/plošinovku s originální (trochu a la Tron) grafikou, a třeba také sadu her využívajících minikameru připojenou k PS2 (crazy PS2 accessory @_@). Několik odvážlivců si některé z této sady her, do které patří mimo jiné simulátor mytí oken, odpalování ohňostrojů, zabíjení duchů, boxerský zápas vyzkoušelo osobně. Sám F. Fuka přihlížejícím ukázal, jak rozbíjí několik centimetrů tlusté dřevěné desky holou rukou ^_^.

S kladivem na křišťálový pohár aneb Středozemě ve světle tvrdé reality - i takto dlouhý může být název přednášky, a když si uvědomím, že autorkou je Františka Vrbenská, nespatřuji v tom zhola nic nenormálního. A to je asi tak všechno, co k této přednášce mohu říci, neb jsem slyšel pouhých deset minut, z kterých jsem poznal pouze to, že je přednáška precizně připravena a přednášena. Ostatně, jako vždy.

V pátek mé kroky směřovaly neomylně k mangovně, ale jelikož anime není věc, kterou bych vás chtěl (alespoň teď) obtěžovat, přesunu se časem o nějaké dvě hodiny do budoucnosti, která je už v této přítomnosti minulostí (^_^;), a zjišťuji, že jsem se byl podívat na výstavu SF&F obrazů malířů Teodora Rotrekla a Philippe Coriata (Zajímavá byla zejména jejich raná tvorba ^_^.) Tito dva zruční umělci byli také hosty FF, ale tuším, že Teodor Rotrekl musel s omluvou, kvůli zdravotním důvodům, svoji účast odřeknout.

Poté jsem ještě stihnul větší část přednášky Františky Vrbenské a Richarda Šusty nazvané Milostné recepty. Po kvalitativní stránce není co vytknout. Přednáška byla značně "off-road" (Tento postřeh (c)Jarník 2003) a s velkým rozptylem, což autorství alespoň zčásti nepochybně přisuzuje F. Vrbenské. Od Tristana a Isoldy až ke Katyni od J. Kohouta, tak by se také mohla jmenovat. A konečně nesmím zapomenout zmínit, že R. Šusta (jako rusalka) a F. Vrbenská (v roli babky kořenářky) jsou rozené divadelní talenty ^_^.

Po úžasném zážitku, kterým bezesporu český dabing anime je, opět vyrážím z mangovny, abych si mohl poslechnout přednášku Války 3. tisíciletí, kterou měl jak po obsahové, tak po technické stránce (užito slideů) uspokojivě zvládnutou Lukáš Křesina a Martin Koutný. Na přednášce bylo kuriozní především to, že se nezabývala konflikty budoucnosti, ale spíš minulosti. Když si ale uvědomíme, že autor musel vysledovat určité vývojové trendy, co se rvaček, bojůvek, bitev a válek týká, je to jedině logické. Po této přednášce, ale hlavně také během ní, což je celkem atypický jev, se rozběhla diskuse, kterou jsem nucen shlédavat velice zábavnou, neboť se jednalo o diskusi typu "chytří lidé se hádají", tudíž o různé spektakulární či pitoreskní, ale v zásadě pravdivé poznatky nebyla nouze, stejně tak jako o hromadu dějepisných faktů a úkazů.

Je udivující, co všechno může obsáhnout téma Umělá inteligence. O tom mě přesvědčila přednáška, a poté s ní spojená diskuse, pořádaná Amberzine. Nanotechnologie, mikromechanika, uměle-inteligenční neuronové sítě, šachové programy, Deep Blue, cyborgizace, singularita, asimovovští roboti, a mnoho dalšího se prodiskutovávalo v tomto pořadu, který tak trochu dojel na neschopnosti definovat pojem inteligence, natož pak umělé. I když někteří se nakonec shlodli, že je stejně jedno, co to je ^_^.

V sobotu jsem z nedostatku jiného zábavného pořadu strávil dvě hodiny na přednáškách o Xeně. První se jmenovala Xena - kde se vzala a šéfoval ji Molir a druhá Evil Xena, které se ujala Ziina, a obě byly doplněné projekcemi, ať už se jednalo o video, nebo jen obrázky. Ve druhé zmíněné přednášce byla k vidění také ukázka z dílu, v němž je Xena v Číně, a poté i v Japonsku. Rád bych k nim něco bližšího napsal, ale to již není v mých silách, protože dost rychle zapomínám. Možná kdybych tu reportáž psal o pár dní dříve...

Přednáška Kateřiny Němcové Svět fantasy z pohledu biologa, musela být jistě velice poutavá, neboť jak poznamenal Ethain, bylo tam dost napráskáno, tudíž jsem se tam ani já nedostal. A vám ostatním návštěvníkům FF, co jste se tam taky nedostali, můžu pouze doporučit můj sice postarší, ale zábavný pavědecký článek Nesmrtelnost elfů a její důsledky, který se momentálně nachází jak na stránkách, které právě browsíte, tak na CD, které jste dostali jako součást "vstupenky" na FF.

Zato do místnosti, kde měla probíhat a posléze probíhala přednášku A. Pavelkové Jak nepokazit povídku - rychlokurs, jsem se ještě vmáčknul. Přestože byla přednáška, jako snad jediná, vyložena v cizím jazyce, byla zcela srozumitelná a poučná ^_^. Probíraly se v prvé řadě takové věci, jako je gramatika, slovní zásoba, méně už byla zaměřena na tematickou, nebo chcete-li obsahovou, stránku. Nakonec byli ještě anonymně pomluveni neschopní překladatelé a jeden nejmenovaný televizní soutěžní pořad ^_^. Podivuhodné je, že přednášek o tom, jak nepsat povídky je dost, ale o tom, jak je vlastně psát, jich už tolik není.

Následně jsem se zúčastnil Představení webů Kult fantazie, SFW a klubového webu SFK Palantír, kde sál zrovna ve švech nepraskal, neboť tyto weby jsou zásadně nekomerční a neženou se za stovkami unikátních přístupů za den. Ale co, aspoň jsem se ve zbylém čase podíval na Jarníkovo AMV ^_~.

Přednáška nazvaná Subtext v Xeně aneb čteme mezi řádky, kterou měl na starosti Petr "Warlock" Kneblík a která se z větší části sestávala z promítání pečlivě vybraných pasaží, se zabývala ne zcela jednoznačným vztahem Xeny a Gabriely z onoho známého fantasy seriálu. Pokud nevíte, co je to subtext, zkusím trochu objasnit - jedná se o něco, co do scén mohlo, ale záměrně být nemuselo, vloženo, a co umožňuje jejich několikerý výklad, jedná se hlavně o dvojsmyslné dialogy, ale třeba i "jako by"nechtěná gesta či mimika. Komunitě otaku jistě bude stačit, když napíšu, že program byl o "shoujo-ai" či "yuri" aspektech Xeny, ale jednalo se skutečně pouze o náznaky; takové, kterých je ve skoro každém anime patnáct do jedné episody ^_^;.

V neděli jsem si sbalil své dvě tašky, odlehčené od jídla, které jsem v průběhu FF snědl, a obtěžkané několika drobnými suvenýry/knížkami, které jsem koupil/vyhrál, a protože jsem vstal již značně pozdě, nestihl jsem film 28 dní poté, čehož zas tolik nelituji, poněvadž filmy se zombiemi nijak zvlášť vidět nemusím. Tolik k programu, který jsem na FF Parcon - Avalcon absolvoval.

Závěrem už jen nějaké ty všeobecné poznatky, postřehy a pochvaly. V podstatě po celou dobu FF byl v KD Junior v 2. patře zřízen obchod s knihami, plakáty a jinými cetkami, což je jistě nutno kvitovat s povděkem - ke koupi byly jak nejnovější tituly, tak starší, značně zlevněné knihy. Dále bylo možno najít obchůdek, kde se dali koupit všemožné kartičky, hry na hrdiny, počítačové hry, figurky a podobné nezbytné vybavení fana, který není jen pasivní konzument, ale také si občas rád zahraje. Další všeobecná informace, pro mne téměř životně důležitá a obveselující, je to, že v baru, který byl jako vždy v 1. patře KD Junior, jsem zaslechl pár geniálních skladeb od neméně geniálních Nightwish. Touto cestou děkuji neznámé osobě, která na FF přinesla nejlepší metalovou skupinu, kterou znám (A pak také ještě Blind Guardian, pokud se nepletu, ale ty zdaleka tak "nežeru".). Jen malá, čistě informační poznámka pro zájemce k materiálům, které jsem, stejně jako všichni ti, kteří se přihlásili předem, dostal - patřil mezi ně jeden výtisk časopisů Pevnost, měsíčník GameStar s dvěmi CD, propagační plakát FF s malbou Teodora Rotrekla, nějaké drobné propagační letáčky, erární fantazijně-festivalová placka, tentokrát s malbou Philippe Coriata, informační brožura FF a samozřejmostí je program FF.

V rámci FF Parcon - Avalcon bylo uvedeno divadelní představení, sice jsem na něm nebyl, ale napsat to sem mohu, ne? To samé platí i o VIP party, která byla spojena s koncertem gothic hard-rockové skupiny Alvaréz Peréz ^_^;. Zásluhou (zřejmě) sponzora, bylo možno účastnit se volného hraní PC her a browsení po Internetu - tuto informaci jsem ale osobně neověřoval, takže mne nebijte, kdyby to nebyla pravda.

Vítám vás odvážné a vytrvalé, kteří jste se prokousali až do posledního odstavce této slohové práce, kterou lze stejně těžko označit za reportáž jako za recenzi. Co říci (u)závěrem? Festival Fantazie, tato téměř olbřímí, ale přesto stále fanovská a nevýdělečná akce, se i přes určité minoritní technické a organizační potíže stal akcí, na kterou jako fan SF&F (a člověk x_x) budu vzpomínat jen v dobrém, za což lze poděkovat jedině obětavým a neúnavným organizátorům, kteří jak se zdá, neváhají užít svého volného času, aby připravili rozsáhlý program pro ostatní, štědrým sponzorům a statečným přednášejícím, mezi kterými už lze nalézt mnoho i velice profesionálně působících jedinců a jedinek(?). A vám, kteří jste ještě na žádné podobné akci nebyli, mohu vřele doporučit neúčast na nějaké vcelku obyčejné dovolené někde u moře, kde na nic neobvyklého a nového nenarazíte, a účast na obdobné akci jako Festival Fantazie, která se, dají-li bohové a Pravda, bude konat i příští rok...Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 5934

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.