Palantir
oddělovač

Festival pohyblivých obrázků

Akce > Cony | 19. 07. 2003 10:58:02 | autor: BEM

Již tradičně se v Chotěboři zásluhou několika (patrně mnoha) nadšenců, kterým velel Václav Pravda - hlavní organizátor, konal Festival Fantazie Parcon - Avalcon. Letošní FF byl tak trochu zvláštní, už jen tím, že jeho součástí byl a) Filmový Festival Fantazie, který se konal od 28.6. až do 2.7., jehož hlavní náplní byly překvapivě filmy s tématy sci-fi, fantasy, popřípadě s jinými podivnostmi b) samotný Parcon - Avalcon, jenž byl vymezen daty 2.7. a 6.7.; o něm se ještě rozepíšu někde dále c) GameWorld, také od 2.7 - 6.7. a konečně d) Literární festival Vysočina, probíhající od 4.7. do 6.7.

Já osobně jsem se účastnil v podstatě jen Filmového FF a také FF Parconu - Avalconu, jehož součástí je M&A - o této esenciální a nadmíru zábavné programové linii se dočtete právě v článku, jehož (ne)zodpovědným autorem je mike, poněvadž na této linii strávil bezkonkurenčně nejvíce času - hledejte v souvisejících článcích. Akce, na které se podílel mimo jiné GameStar a Altar, tedy FF Gameworld, jsem se neúčastnil, poněvadž se nepovažuji za profesionálního hráče PC, stolních nebo kartičkových her , i když jak jsem měl možnost chvíli pozorovat herní výkony účastníků při pařbě CS, nikdo z klanu NeoPhyte tam asi nebyl ^_^. Literární festival Vysočina jsem také nepoctil svou přítomností, a to zejména z toho důvodu, že mi na něj prostě nezbýval čas.

Filmový Festival Fantazie

Nyní k podrobnější pitvě obsahu Filmového FF. Filmový FF se z větší části odehrával v kině, což je rozhodně fakt, který je nutno ocenit. Na stejném místě se konalo také zahájení Filmového FF, jehož se ujal pochopitelně hlavní organizátor - Václav Pravda - a obeznámil přítomné s organizačními a jinými záležitostmi okolo Filmového FF. Nejednalo se o žádné multikino, ale co byste za tu cenu (asi 10Kč/film) chtěli - ve své kvalitě promítání předčilo nechvalně známé pardubické kino na Dukle, které se tak příjemnými cenami chlubit rozhodně nemůže. Zbytek filmů společně se seriály byl zprostředkován projektory, popřípadně pomocí videí. Celkem bylo k vidění přes třicet filmů plus vybrané epizody ze seriálů, já sám jsem viděl "pouhých" 18 filmů.

Prot právě dorazil...

Prvním z nich byl Svět podle Prota (K-PAX) - originální film téměř po všech stránkách s poutavou hudební složkou a dobře budovanou atmosférou. Je dobrým příkladem toho, že se sci-fi filmy dají točit bez nákladných efektů, a přesto mohou vypadat dobře. Pokud chcete vědět více o tomto filmu, přečtěte si mikeovu recenzi.

Galaxy Quest - tak se jmenuje velice vydařená filmová parodie na klišé ve Star Treku, která je mimochodem o mnoho zábavnější než Star Trek: Nemesis, a co je ještě více překvapivé, má lepší vizuální stránku, což je věc, kterou by člověk u parodie stěží čekal. Už jen design nepřátelské mimozemské rasy vypadá asi stokrát lépe než roddenberryovské nízkorozpočtové humanoidní mimozemské rasy. Mimo jiné se údajně jedná o první film, ve kterém byl představen sci-fi fandom.

Další film, který jsem ten den byl schopen absorbovat, bylo béčko jako řemen, na němž byl zkažený už překlad jeho názvu - Loď duchů (v originále alespoň trochu vtipný, dvouvýznamový - Ghost Ship), i když přesně vystihuje, o čem že to bude. Tento stěží originální rádo-by horror o skupince chamtivých námořníků a posléze nedobrovolných obyvatelů lodi, která se záhadně ztratila a po určité periodě nutné zřejmě k akumulaci duchů objevila kdesi v Beringově moři, nepřekvapí skoro ničím. Pár jich umřelo, pár jich přežilo...zív.

Harry Potter a kámen mudrců (Harry Potter and the Philosopher's Stone) - k tomuto myslím není potřeba cokoliv dodávat, snad jen to, že se jednalo o verzi s českým dabingem. Kdo chtěl vidět, zašel do kina, kdo nechtěl, nic ho k návštěvě kina nepřinutí. Jinak vcelku povedené zpracování "fantasy" knižní předlohy, kterou lze tematicky zařadit do kolonky Kagami no Kuni no Arisu rip-off, možná lepší než kniha sama, zejména díky dějovému spádu.

Setkání s mimozemšťany a la Galaxy Quest

Poté jsem se zašel mrknout na dvojdíl Akt X s názvem Hnízdo, který skvěle vyplnil mezeru v mém programu. Obzvláště druhý díl byl povedený a celkem humorný.

Tygr a drak (Crouching Tiger, Hidden Dragon), tak se jmenuje film, z něhož na všechny strany trčí bojová choreografie Yuen Wo Pinga. Souboje jsou velice efektní, leč nerealisticky dlouhé, nekrvavé a obsahující někdy směšně působící "skoky" a "lety", které naštěstí v Matrixu tak nevypadaly. Ve filmu nejspíše hráli známí čínští herci, ale já jsem poznal jen Chow Yun Fata, kterého zanedlouho uvidíme ve filmovém zpracování komiksu Bulletproof Monk ^_^. Film oplývá zváštní atmosférou, kterou navozuje například použitím východních hudebních nástrojů a také díky českému dabingu, který považuji za poměrně exotickou záležitost u filmu tohoto typu ^_^;. Zřejmě díky úspěchu tohoto kousku se brzy dočkáme Hrdiny, další čínské hitovky, ve které hraje ještě víc známých herců.

X-Man Cyclops právě z někoho dělá smaženku.

Dalšími pozoruhodnými filmy byly bezesporu X-Men 1 a X-Men 2. Přestože v ČR pochopitelně neměly takové relativní tržby jako v USA, jedná se dle mého názoru o poměrně kvalitní převedení velice populárních amerických komiksů, které už v uvedené zemi nějaký ten pátek vycházejí. Skvělé na filmu X-Men 2 je fakt, že kvalitativně ve srovnání s prvním dílem neupadá, spíše naopak. Kdo navíc čekal hutnější efekty, dočkal se také. Manifestace jednotlivých sil zpracované také s pomocí počítačové grafiky (občas je to snadno rozpoznatelné) patří k tomu nejlepšímu, co ve filmu uvidíte - mimořádně povedená je například scéna, kdy Magneto odchází (neutíká!) z vězení a nechává kolem sebe obíhat malé kovové satelity. K již známým postavám jako jsou Profesor Xavier, Wolverine, Cyclops, dr. Jean Gray, Storm, Magneto, Toad, Sabretooth, Mystique, se přidávají další. Na straně těch "dobrých" nábožensky založený mutant s teleportační schopností Nightcrawler, vlastním jménem Kurt Wagner, který občas prohodí něco svoji mateřštinou, dále Iceman, jehož abilita slouží především k chlazení Coca-coly, nebo Pyro. Ve třetím dílu se snad dočkáme i Larga ^_~. Příběh plyne poměrně svižně a pojednává o hrozbě otevřené války mezi mutanty a lidmi. Nemilou věcí bylo, že za tento film se muselo platit vstupné, a tuto skutečnost jsme se dozvěděli asi pět minut před filmem, ale co, není každý den (p)osvícení.

Pavoučí teror (Eight Legged Freaks) je další béčko jako řemen, ale narozdíl od Lodě duchů si na nic nehraje, jedná se totiž o parodii na miliardy hororů o zmutovaných ovesných vločkách/žížalách/ponožkách/pavoucích a jiné havěti, která naroste do obřích rozměru a začne požírat lidi. Po grafické stránce Pavoučí teror nedopadl špatně, po příběhové už je to horší, neboť věcí vhodných k parodování autoři nenašli dostatek, aby film byl skutečně zábavný. Kuriozitou tohoto béčka je název, který měl původně znít Arach Attack, ale pro výslovnostní podobu s Iraq Attack musel být změněn.

Harry Potter a tajemná komnata (Harry Potter and the Chamber of Secrets) - viz Harry Potter a kámen mudrců s výjimkou poslední věty daného odstavce, protože jsem předlohu nečetl.

Slepičí úlet (Chicken Run) je podle mikea nejlepší útěkový film. Tuto velice zábavnou parodii na útěkové filmy mohu vřele doporučit všem, kterým se líbil například Shrek a nikdy neviděli, jak se "plastelínové" slepice pokoušejí uniknout z tábora smrti, tedy slepičí farmy. A také ho lze doporučit obdivovatelům Mela Gibsona, neboť si zde střihnul dabing jednoho kohouta ^_^.

Daredevil machruje s jakousi podivnou zbraní.

V poslední době americká studia chrlí jednu filmovou adaptaci komiksu za druhou. Některé jsou lepší (X-Men) a některé o něco horší, což je případ Daredevila (původně komiks od Marvelu), který je tak trochu komornější, než zmiňovaní X-Meni, ale ne zase tolik stylový jako postarší Vrána (The Crow). Daredevil je takový průměrný, průměrné efekty, málo originální příběh, hudby si ani nevšimnete... (Tedy ne že bych si ji všimnul u X-Menů, tam je výjimkou pouze konec prvního dílu. V případě Vrány si však nelze nevšimnout, později byla jedna z melodií, která ve Vráně zazněla, použita v traileru na jinak odstrašující Pearl Harbor, a navíc song v závěrečných titulcích Vrány je docela hezký pop a pasuje do celkové nálady filmu.) V Daredevilovi si zahrál Ben Affleck jako slepý superhrdina Daredevil, Jennifer Garner jako Elektra a známý Michael Clarke Duncan jako Kingpin.

Nezvratný osud 2 (Final Destination 2) - téměř klasická teenagerovská vyvražďovačka. Tím téměř myslím fakt, že ne všichni zúčastnění jsou teenageři a že zde jaksi chybí vrah, všechny vraždy jsou totiž dílem velice nepravděpodobné nešťastné náhody, kterou by Terry Pratchett asi označil za zázrak. Když mladá dívka svým hysterčením zachrání několik lidí od strašné smrti v hromadné havárii na dálnici, způsobí tím narušení plánu Smrti. Ta se ale jen tak ošidit nenechá, a proto jeden po druhém začínají zachránění umírat obzvláště odpornými způsoby... Vše, čím film překvapí, jsou ony smrti, respektive jejich odpornost, jinak nic nového pod sluncem.

Kdesi v Ikarii jsem četl, že Solaris od Stanislawa Lema, je sci-fi román, který se snaží popsat setkání lidí s inteligencí, která není vůbec lidská, a tudíž naprosto nepochopitelná. Toto dílo bylo již jednou zfilmováno Tarkovským a já jsem měl tu čest vidět asi tak první půlhodinu. Když už ale jedna z postav pět minut jela po dálnici, přestalo mě to bavit. Až později jsem se dozvěděl, že ona cesta měla symbolizovat cestu vesmírem. Původní film, jak jste se jistě dovtípili, se vyznačoval až nezvykle pomalým tempem. Druhé, tentokrát hollywoodské zpracování, na kterém se podílel mimo jiné James Cameron, se nese v podobném duchu, rozhodně se nejedná o typickou hollywoodskou produkci, neboť film je dost zvláštní, neobsahuje akční scény, trikových záběrů je pomálu a je zaměřen ne na setkání s jinou inteligencí, ale na psychologickou rovinu. Děj, který se zde vyskytuje ve stopovém množství, je rozprostřen na poměrně velké ploše, takže na konci jsem měl pocit, že se toho vlastně moc nestalo. Hlavní role se ujal "pohotovostní" George Clooney, ale více mě zaujal jeden člen původní posádky stanice nad Solarisem, který se vyznačoval opravdu zajímavou gestikulací a způsobem mluvy. Částečně se tento film svým zpracováním podobá K-PAXu, není komerční, nabubřelý, klišoidní, přesto se mi ale zdá, že K-PAX je více dějový, atmosferický a obsahuje více výrazných scén, a díky tomu také napínavější a zábavnější.

Mumie se vrací (The Mummy Returns) - tak zní velice originální název pokračování, zřejmě dostatečně úspěšného, akčně-dobrodružného filmu se zafačovanými soudruhy. V celku dobré efekty a hodně akce založené na tak trochu fantasy příběhu je vše, co tento film může nabídnout.

The Incedibly Green Hulk

Velice užitečnu, informativní a občas i zábavnou přednášku měl František Fuka, jako obvykle o filmových novinkách. Na přednášce prezentoval většinou filmy, které mají velkou pravděpodobnost, že se budou promítat i v našich kinech, převážně v podobě trailerů. Jmenovitě - Terminator 3, Charlie's Angels 2: Full Throttle, Hulk, League of Extraordinary Gentlemen, atd... A dále filmy, u nichž bych si už tak jistý nebyl - Spy Kids 3D, zřejmě první skutečný hraný film využívající technologie IMAX, Jeepers Creepers 2, což je jakýsi vyvražďovací horor, Van Hellsing, nazvaný podle lovce upírů, The Incedibles - animovaná parodie na americké superhrdiny od Pixaru, Jason vs Freddy, z jehož názvu zcela jasně vyplývá obsah, Bruce Almighty, film o tom, jaké je to být bohem, Dumb & Dumberer - pokračování relativně známé crazy komedie s Jimem Carreym v hlavní roli, zajímavostí je, že se jedná o prequel k Dumb & Dumber, hrdinové jsou teprve ve školních letech, Equilibrium, scífko, které na první i druhý pohled užívá námětů z knihy 1984 od George Orwella a podobných, Underworld, podivnost o válce upírů s vlkodlaky a řada dalších filmů. Poněvadž přednáška byla dvouhodinová, zbyl čas na nějakou okrajovou produkci ^_^, jen pro představu, mohli jste vidět rapujícího Spejbla v americkém hudebním klipu, Matrix XP - vychytanou krátkou německou fanovskou parodii na Matrix a také Tokyo Breakfast - pilot k jinak nenatočenému japonskému komediálnímu seriálu (parodujícího samozřejmě americké sitcomy), kde téměř všichni mluví anglicky (Pro ty, co nemají dostatečné znalosti mluvené angličtiny, mohu jen dodat, že tento pilotní díl měl japonské titulky. ^_^) a oslovují se "nigá" (překlad.: negře).

Černočerná tma (Pitch Black) jest jméno sci-fi thrilleru, který proslavil Vina Diesela, a nutno dodat, že se jedná o lepší a originálnější film než vcelku nudná záležitost xXx, která byla paradoxně dražší. Posuďte sami, na planetě, která je osvětlena třemi slunci, ztroskotá vesmírná loď, na jejíž palubě se kromě normální posádky, nachází i spoutaný několikanásobný vrah. Nehoda mu ale dopomůže k útěku, a členové posádky se mohou začít bát. S blížícím se zatměním sluncí ale zjistí, že onen nebezpečný vrah, kterého hraje právě Vin Diesel, není ta nejhorší věc na této planetě, poněvadž je obydlena ne zrovna přátelsky naladěnými tvory...

Matrix Reloaded - k tomuto nezdařenému pokračování řeknu už jen jednu věc - dialogy se mi zdály ještě horší, než když jsem Matrix Reloaded viděl poprvé. Jinak opět odkazuji na recenzi v souvisejících článcích.

Jednu z nových programových linií tvořil Matrix. V rámci této linie jsem hned po Matrixu Reloaded zhlédnul dokument o natáčení Matrixu, neboli film o filmu. Nejednalo se však o nějaký dvacetiminutový štěk, jak je u filmů o filmu zvykem, ale o skutečně dlouhý a poučný dokument, který se zabýval všemi významnějšími (hlavně trikovými) scénami Matrixu, dále byli k vidění rozhovory s herci, režiséry, choreografem bojových scén, a mnoha dalšími důležitými lidmi z natáčecího štábu, zkažené záběry, trénink herců pro akční scény, atd...

Ve středu jsem nejdříve zhlédl animovaný film západní produkce Železný obr, na kterém oceňuji zejména plynulou animaci, která je na standardní západní úrovni. Film jako takový, ač je určen hlavně dětem, je docela zábavný a vtipný, i když nějaká ta klišé by se našla, ale nebudu to rozpitvávat, už tak je tato reportáž dlouhá až moc. Tímto dílem pro mě skončil Filmový FF, neboť začínal blok M&A ^_^.

To ale zdaleka není konec reportáže. Ještě nastíním, co vše jsem na Filmovém FF, nestihl zhlédnout. Nejprve pár filmů - xXx, Království ohně, Válka světů, Vřískot (1,2), Znamení, Dracula, Hvězdná pěchota, Shrek, Dračí prsten, Šestý smysl, Akumulátor 1, animovaný Pán Prstenů (Bohužel se nejednalo o onu česky dabovanou parodizující verzi.), Jako kočky a psi, Wing Commander - a nakonec pár seriálů - Akta X, Twin Peaks, Star trek TNG, Millenium, Návštěvník, Babylon 5. Hostem FF byl také Robin Atkin Downes, jenž hrál právě v naposledy uvedeném seriálu. Toto byl jen takový telegrafický, a stále neúplný, výčet toho, co bylo na Filmovém FF k vidění...



Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 8401

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.