Palantir
oddělovač

Andromeda

Různé | 09. 05. 2003 19:24:14 | autor: Korchy

Andromeda Ascendant (Andromeda Stoupající)
   
Úvod

Andromeda Ascendant

    Děj se odehrává tři tisíciletí ode dneška - svět se změnil k nepoznání. Lidé ze Země jsou nyní členy Společenství systémů (Systems Commonwealth) - vesmírného superstátu s milionem členských světů, prostírajícího se přes šest galaxií a trvajícího už deset tisíc let. Mír, bezpečí, právo a pořádek na jeho území střeží elitní Vrchní stráž (High Guard) - jakási vesmírná obdoba jízdní policie a námořního vojska.
    Ale zlatý věk se rychle chýlí ke konci. Válkychtivá frakce geneticky modifikovaných nadlidí, známých jako Nietzscheáni, chystá spiknutí s cílem svrhnout mírumilovnou vládu Společenství a nastolit místo něj totalitně ovládané impérium. A prvním krokem je zničit Vrchní stráž.
    Těžký křižník XMC-10-284 Andromeda Ascendant pod velením kapitána Dylana Hunta také padl do nietzscheánské pasti a měl být zničen, tak jako dvě stovky lodí před ním. Kapitán Hunt evakuuje posádku a pokusí se o únik; uvízne však s lodí v gravitačním vlivu černé díry.
    Když je po třech staletích Andromeda ze singularity vyproštěna, probouzí se její kapitán do světa, který nepoznává: velkolepé Společenství se po občanské válce vyvolané Nietzscheány rozpadlo a bylo nahrazeno bezvládím. Kapitán Hunt si stanoví vskutku zásadní cíl: znovu vybudovat Společenství systémů, vnést řád do chaosu a znovu zavést civilizaci v nebezpečném a barbarském vesmíru...
   
Sličná A.I.
Info o seriálu

Anromeda v akci


    Andromeda je nový sci-fi seriál od klasika sci-fi Gene Roddenberryho - televizního tvůrce, který se nejvíc proslavil svým legendárním seriálem Star Trek.
    Koncept Andromedy vznikl v 70. letech, když se Roddenberry pokoušel navázat na úspěch Star Treku s novým seriálem. Jedním z námětů, které si zaznamenal, byl i příběh jistého Dylana Hunta - kapitána, který se svou hvězdnou lodí uvízl v budoucnosti a nyní bojuje za znovunastolení pořádku ve válkou zničeném vesmíru. Roddenberry se v příštích letech pokoušel tento námět uplatnit několikrát, ale neuspěl; vesmír rozvrácený občanskou válkou se v 70. letech zdál být příliš pochmurným tématem pro televizní seriál.
    Postava Dylana Hunta coby člověka vytrženého ze svého času se objevila hned v několika Roddenberryho dílech (například Genesis II). Andromeda však samotná nikdy natočena nebyla, třebaže se ji Gene pokoušel prosadit všelijak - dokonce i jako jedno z možných pokračování Star Treku (tehdy předložený koncept se lišil tím, že na místě Nietzscheánů vystupovali následovníci Khana Nooniena Singha, geneticky vyšlechtěného diktátora z epizody Star Treku - Space seed).
   
andromeda
Teprve koncem 90.let, téměř deset let po autorově smrti, byl koncept Andromedy znovu nalezen v Roddenberryho pozůstalosti. Její majitelka, Roddenberryho vdova Majel Barrett, se rozhodla přivést Andromedu k životu. Obtížného úkolu rozpracování původního námětu se ujal Robert Hewitt Wolfe, scénárista se zkušenostmi z novodobých pokračování Star Treku. To, jaká je Andromeda dnes, je prakticky hlavně jeho práce; je tedy legitimním spoluautorem, třebaže autor předlohy je už dávno mrtev.
    Vesmír Andromedy není nijak utěšené místo. Zatímco Star Trek líčí rajskou utopii v období rozkvětu, Andromeda představuje vesmír po rozpadu tisícileté utopické říše. Vesmír plný nebezpečí, násilí a agresivity; vesmír zbavený jakékoliv vlády a jakékoliv jistoty s vyjímkou jistoty smrti. Do tohoto vesmíru přichází muž, který prožil svůj život v dobách největší slávy oné zaniklé říše; muž příliš tvrdohlavý, hrdý a smělý, než aby dokázal přijmout nový svět za svůj. Naštěstí má v rukou nástroj, kterým může vše změnit: jednu z nejmocnějších vesmírných lodí, jaké kdy mělo lidstvo k dispozici. Podaří se kapitánu Huntovi obnovit civilizaci ve zpustošeném vesmíru a znovu spojit roztříštěné Společenství systémů?
    Andromeda obsahuje vše, co přineslo Star Treku před třiceti lety jeho velkolepý světový úspěch: vznešené ideje, akci, napětí, originální myšlenky a nápady, dobrodružství, humor. Přesto by se dala charakterizovat jako protiklad Star Treku, či spíše jeho odvrácená strana. Jednoznačně a s krutou bezprostředností nám ukazuje, že ani ta sebedokonalejší utopie nemůže fungovat navěky; není pochyb o tom, že Spojená federace planet ve Star Treku jednou skončí stejně jako Společenství v Andromedě. Zároveň však říká důležitou věc: dokud bude naživu někdo, kdo si bude pamatovat minulost, existuje naděje na lepší časy.
    Poslání posádky hvězdoletu Andromeda je těžší, než poslání dobrodruhů z Hvězdné flotily - a to i navzdory tomu, že Andromeda je 1301 metrů dlouhá, přepraví osádku čtyř tisíc lidí a je ozbrojená po zuby. Ve vesmíru Andromedy totiž neexistuje žádná Federace, žádné spřátelené světy, žádné poklidné přístavy v bouři; každý tu hraje jen sám za sebe. Jestli se to někdy změní k lepšímu, to se teprve uvidí.
   
    (Upravený článek od Valeris)
   
   
r>

Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 43473

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 5 z 5) :: od nejstarších :: úrovňově ::
yu-gi - 2010-05-19 16:56:43

avé Telamachus!

Dylan Hunt - 2007-07-06 08:35:34

Chtělo by to stránky na všech 5 sérií v češtině a http://andromedaascendant.net více upřesnit.

pex_magellanics - 2005-05-14 00:00:00

kompletni vsechny epizody v HQ (kvalita dvd ripu)s ceskym stereem, http://andromedaascendant.net

David - 2005-05-14 00:00:00

Super seriál ale ty nové díly bez Tyra na Andromedě nejseu tak dobré

Trance - 2003-10-19 00:00:00

Andromeda je ten nejlepší seriál na světě, tada hlavně díky tomu slaďoučkýmu inženýrovi! Kdyby tam nebyl, asi bych se nedívala:-)))


:: (1 - 5 z 5) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.