Palantir
oddělovač

Animera 2008

Akce > Cony | 22. 04. 2008 22:38:01 | autor: Harv

Pozývame vás na štyri dni v krajine stoptrikových zázrakov. V rámci Festivalu Fantazie 2008 vám ponúkneme program starostlivo zostavený z najvyberanejších lahôdok z celosvetovej animovanej tvorby, vkusne doplnený inteligentými prednáškami. Tešíme sa na všetkých, ktorým čarovný svet oživených obrázkov nie je cudzí.

ANIMERA 2008

- Vstúpte s nami do sveta animovaného filmu -


Zdravíme všetkých priaznivcov filmu so slabosťou pre kreslených hrdinov, ktorým vdychujú život šikovné ruky a originálna myseľ. Dovoľujeme si Vám dať do pozornosti aktuálny ročník populárneho podujatia s názvom festival fantazie, nakoľko práve v rámci tejto akcie budete mať možnosť zažiť štyri dni dovolenky v krajine animovaných kúziel a divov. Máte radi filmy, ktoré sú takmer bez limitov a dokážu nám vyrozprávať akýkoľvek príbeh ktoroukoľvek formou? Potom ste na správnej adrese. Pootvoríme Vám dvere a ostatné už bude len na Vás...

Čo je vlastne ANIMERA?

ANIMERA je Festival animovaných filmov. Názov odkazuje na éru animovanej tvorby, ktorá odštartovala 100 rokov predtým, ako náš projekt vznikol. Podujatie zameraním presahuje príslušnosť k určitej komunite, pretože žánrovo môže ulahodiť každému fanúšikovi, ktorý je otvorený nami propagovanému spôsobu filmového vyjadrenia.

Prečo ANIMERA vznikla?

ANIMERA vznikla ako odpoveď na akcie propagujúcu len jednu stranu animácie, ktorých zameranie je príliš limitované a navyše sú si neraz veľmi podobné. ANIMERA nemá ambíciu byť akciou postavenou na uvádzaní tvorby z jedinej krajiny, pretože to skôr stavia hrádzu, ako búra bariéry. ANIMERA tiež nevznikla, aby niekomu robila konkurenciu, či brala vízie. Vyplnili sme prázdne miesto, keďže v bývalom Československu neexistuje fanúšikovský festival venovaný animovanému filmu.

dívka a les

Aké je poslanie akcie?

Snažíme sa postaviť program tak, aby sa koncepciou čo najviac približoval k profesionálnemu podujatiu tohto typu. Náš program skôr reflektuje, čo je zaujímavé všeobecne, ako čo je zaujímavé pre nás. V časoch, keď mnoho profesionálmi odvedených projektov (napr. v televízii) pôsobí absolútne amatérsky, je nutné zvykať si i na fakt, že aj laici môžu odviesť kus kvalitnej práce. ANIMERA má silne naratívny charakter. Čo sa týka animácie, má predstavovať mienkotvorný festival asi tak isto, ako sú médiá mienkotvorné v oblasti politiky. Podstatné je však to, že všetko sa dá podať i zábavnou a pre verejnosť príťažlivou formou. Naša programová línia na FESTIVALE FANTAZIE nie je postavená na tom, čo už každý pozná, ale skôr na tom, čo by spoznať mal. V programe má svoje pevné miesto tak mainstream, ako i alternatíva. Festival v pravom slova zmysle by mal ponúkať predovšetkým festivalovú tvorbu, ktorá je u nás výdatne zastúpená. Náš program do veľkej miery odzrkadľuje momentálne dianie na svetovej scéne. Veľkou motiváciou je tiež poukázať na to, že animácia sa nerovná detskej tvorbe, čo sa ale nedá robiť premietaním infantilných seriálov. Zvlášť fanúšikovia japonskej tvorby si musia uvedomiť, že pokým nebude animácia uznaná ako svojbytná forma a nie filmový žáner, nebude pre anime platiť žiadna výnimka. Akcie propagujúce anime sa musia líšiť, aby sa skutočne dalo hovoriť o rozširovaní, a to sa dá uskutočňovať jedine cez oslovovanie rôznorodého publika.

História podujatia

O projekte sa začalo uvažovať na sklonku roku 2006. V dňoch 29. - 30. 6. 2007 sa uskutočnil prvý ročník akcie. Téma sa niesla hlavne pod taktovkou science-fiction. Značné slovo dostal cyberpunk, priestor mali i ekológia alebo náboženstvo. Popri kultových záležitostiach ako Ghost in the Shell alebo Neon Genesis Evangelion ANIMERA odprezentovala animovanú tvorbu slovenských študentov. Silné slovo mala tiež rokmi preverená klasika, väčšinu prednášok obstaralo združenie Maelström, webová prezentácia prebiehala pod záštitou portálu Manga.SK. Najväčší úspech zaznamenala prednáška Japonské módne trendy a rovnako návrat Posledného jednorožca po 25 rokoch. ANIMERA 2007 predstavovala predovšetkým generálku, pretože hlavné predstavenie by ešte len malo nasledovať.

Aký bude tento ročník?

Leitmotívom festivalu bude cestovanie v čase i priestore. Pomocou programovej schémy sa budeme stále premiestňovať nielen žánrami, ale i krajinami a dobami, v ktorých sa jednotlivé príbehy odohrávajú. Nie je tiež vylúčené, že si niektorí hrdinovia zacestujú v čase i doslova. Motto akcie sa viaže k hlavnej sekcii a znie: "Svet nie je čiernobiely". Animácia bude prezentovaná na príklade mnohých techník, štýlov či postupov. Budeme sa venovať jednotlivým tvorcom i štúdiám, okrem projektov celovečerných dostanú nemalý priestor i filmy krátkometrážne. V programe bude možné nájsť tituly ocenené prestížnymi cenami z filmových festivalov po celom svete. V koncepcii je zastúpená tvorba rodinná až neprístupná. Filmy si môže nájsť široké publikum, ale na svoje si prídu tiež fajnšmekri. Ťažisková sekcia Svet nie je čiernobiely prinesie tituly pestrých chutí z Austrálie, Belgicka, Číny, Dánska, Francúzska, Kanady, Nemecka, Nórska, Poľska, Ruska, Španielska, Talianska, USA či Veľkej Británie. Sekcia Pod vychádzajúcim slnkom sa bude snažiť splniť očakávania fanúšikov Japonska a tamojšej tvorby, v sekcii Bits 'n Pieces Vám filmy rozmeníme na drobné, sekcia Trinásta komnata animovaného filmu zase predstaví aj to, čo bolo až doposiaľ nepredstaviteľné.

A to bol prosím iba veľmi hrubý náčrt...

Kedy a kde sa ANIMERA 2008 uskutoční?

Druhý ročník sa bude konať v dňoch 3. - 6. 7. 2008, opäť pod krídlami FESTIVALU FANTAZIE v Chotěboři. Všetky dôležité informácie nájdete na oficiálnych webových stránkach, ktoré boli spustené 8. apríla.

O čom je FESTIVAL FANTAZIE?

Akcia skrývajúca sa pod názvom FESTIVAL FANTAZIE je najväčšou udalosťou svojho druhu v bývalom Československu a jej história sa začala písať pred dvanástimi rokmi. Pri zrode stálo a doteraz stojí Občianske združenie SFK Avalon, ktoré rado popúšťa uzdu fantázie všetkým návštevníkom, ktorí sa tohto významného podujatia rozhodnú zúčastniť. Každým rokom sa do českého mestečka Chotěboř chystajú priaznivci filmov, seriálov, literatúry, hier či internetu, aby mohli byť svedkami úžasného 10 dní trvajúceho dobrodružstva v znamení lákavých okruhov, akými sú napríklad science-fiction, kozmonautika, moderné technológie, fantasy, horor, mytológia, záhady, vojenstvo, dejiny, no v neposlednom rade i fascinujúci fenomén zvaný animácia.

Ak Vaše srdce aspoň trochu tlčie aj pre animovaný film, u nás sa rozhodne nestratíte. Príďte si vychutnať atmosféru festivalu ANIMERA a nájdite svoj živel!

 

 

Možno to už viete, ale určite nezaškodí, ak si Vám dovolíme pripomenúť, že dni 3. - 6. 7. 2008 by mali byť už dávno špeciálne zvýraznené vo Vašom kalendári. V tomto čase sa totiž svet animovaného filmu aspoň na krátko presunie do českej Chotěboře, aby sme Vás mohli pod taktovkou festivalU fantazie už po druhýkrát privítať na podujatí známom ako animera.

 

Zdá sa Vám svet občas všedný a máte dojem, že ste všetko, čo je len trochu zaujímavejšie už dávno videli? Vyvedieme Vás z omylu a vrátime späť do života, v ktorom na Vás určite nejedno prekvapenie ešte čaká. Festival animovaných filmov ANIMERA v týchto dňoch pre svojich divákov už usilovne dokončuje obraz hodný zarámovania. Program, ktorý poteší myseľ, ulahodí očiam i ušiam, rozbúcha srdce a vyvolá úsmev, ktorý len tak ľahko nezmizne.

 

Pripravili sme pre Vás viac ako 100 titulov z vyše 20 krajín sveta. Najstarší film z našej ponuky má rovných 100 rokov tak, ako animácia sama, zatiaľ čo tie  najnovšie sú natoľko čerstvé, že by ste sa o ne mohli ešte popáliť.

 

Snímky, ktoré budú na akcii uvedené pochádzajú z dielní renomovaných tvorcov, akými sú Hideaki Anno, Konstantin Bronzit, Adam Elliot, Kihachiro Kawamoto, Michel Ocelot, Aleksandr Petrov, Bill Plympton, Makoto Shinkai či Suzie Templeton.

 

Ťažisková sekcia Svet nie je čiernobiely ponúkne strhujúcu expedíciu za pokladmi animovaného kontinentu naprieč štýlmi i žánrami. Japonskému kúzlu budete môcť prepadnúť Pod vychádzajúcim slnkom, v sekcii Bits 'n Pieces Vám filmy rozmeníme na drobné a Trinásta komnata animovaného filmu zase predstaví aj to, čo bolo až doposiaľ nepredstaviteľné.

 

 

Prostredníctvom nasledujúcich riadkov máte možnosť nahliadnuť do nášho filmového výberu, z ktorého Vám prezentujeme nasledujúcu vzorku.

 

5 Centimeters per Second: A Chain of Short Stories about Their Distance

(Japonsko, 2007, 63 minút, Makoto Shinkai)

Odlúčenie pôsobí na lásku ako vietor na oheň - malý uhasí, veľký rozdúcha. Makoto Shinkai prináša skromný a nenápadný príbeh rozprávaný v troch dejstvách, ktorý Vás najprv prekvapí svojou jednoduchosťou, neskôr okúzli svojou krehkosťou a na záver zlomí svojou pravdivosťou. Vizuálne dokonalý filmový klenot o tom, že láska sa najviac zo všetkého kamaráti práve so smútkom.

 

Aachi and Ssipak

(Južná Kórea, 2006, 88 minút, Jo Beom-jin)

V budúcnosti sa stávajú ľudské exkrementy energetickým bohatstvom a odmenou za ich produkciu sú návykové nanuky. Nie sú však fekálie ako fekálie a na čiernom trhu je o nadštandardnú kvalitu obrovský záujem.

 

Azur & Asmar: The Princes' Quest

(Belgicko/Francúzsko/Španielsko/Taliansko, 2006, 95 minút, Michel Ocelot)

Azur je blondín s modrými očami, Asmar má tmavé oči i tmavú pleť. V detstve spolu zvykli bojovať, no zároveň jeden druhého milovali ako brat brata. Keď vyrástli, nemilosrdným riadením osudu sa z nich stali rivali. A stredoveký Maghreb je plný nástrah, zázrakov a kúziel.

 

 

Blood Tea and Red String    

(USA, 2006, 70 minút, Christiane Cegavske)

Rovných trinásť rokov trvalo americkej režisérke Christiane Cegavske, kým priviedla za pomoci animácie statických záberov na svet film, v ktorom nepadne ani jediné slovo. Snímka rozpráva príbeh o boji medzi aristokratickou spoločnosťou bielych myší a vidieckou komunitou stvorení spod duba. Predmetom sporu je bábika, na ktorú si obe strany činia nárok. Veľmi temná rozprávka pre dospelých podfarbená srdcervúcou hudbou Marka Growdena.

 

From the Sea

(Španielsko, 2007, 76 minút, Miguelanxo Prado)

Hlavným hrdinom tejto tichej pohyblivej básne je muž snívajúci o tom, že svoje nadšenie pre maľovanie posunie o krok ďalej a vydá sa na cestu, aby videl more a zázraky, aké tak dlho vytváral. Pri nešťastí však prichádza o život a klesá na dno. No nie je sám. Sprevádza ho morská víla, ktorá mu ukazuje všetko, o čom sníval. Španielsky režisér a tvorca grafických románov Miguelanxo Prado prináša za pomoci graficky poprepájaných olejomalieb a úžasnej akustickej hudby na plátno príbeh o láske, strate a vášni poháňajúcej vpred.

 

 

Harvie Krumpet

(Austrália, 2003, 21 minút, Adam Elliot)

Niektorí sa ako velikáni už narodia, niektorí toho dosiahnu sami, niektorí sú k tomu donútení... a potom sú tu tí ostatní. Neodolateľný príbeh plný cynizmu, plastelíny a Geoffreyho Rusha. Život je ako cigareta. Užite si ho až do konca.

 

Nitaboh - Unauthorized Biography of Father of Tsugaru Shamisen

(Japonsko, 2004, 100 minút, Akio Nishizawa)

Životný príbeh Nitaboha, ktorý sa narodil v chudobnej vidieckej rodine v provincii Aoromi na ostrove Honšú. Matka mu zomrela krátko po narodení, v ôsmych rokoch oslepol a ako jedenásťročný sa stal úplnou sirotou. Napriek tomu, že ho nešťastie prenasledovalo počas celej mladosti, rozhodol sa, že sa nepriazni osudu nepoddá a zasvätí svoj život hre na tradičný hudobný nástroj šamisen. Vďaka neúnavnej snahe a nadaniu sa mu podarilo prekonať svoj handicap a vytvoriť jedinečnú techniku hry, ktorá zostala živá až do dnešných dní.

 

 

Nocturna

(Španielsko, 2007, 80 minút, Adria Garcia, Victor Maldonado)

Malý Tim žije v sirotinci a cíti sa veľmi osamotene. Bojí sa tmy, z čoho ostatné deti kruto ťažia pri každej príležitosti, ktorá sa naskytne. Jeho život sa zmení stretnutím s mrzutým tvorom známym ako Mačací pastier a ponorením do sveta nazývaného Nocturna. Tim sa zúčastní cesty po nočnej oblohe, kde sa naučí veci, aké nikdy nepovažoval za možné. Nádherná španielska uspávanka s jedinečným vizuálnym spracovaním.

 

Persepolis

(Francúzsko/USA, 2007, 91 minút, Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi)

Irán v roku 1979. Marjane Satrapi sleduje svojimi mladými očami, ako sa napĺňa dávny sen, keď je nenávidený šach Rezá Pahlaví porazení v krvavej revolúcii. Avšak ako dievča dospieva, stáva sa priamym svedkom toho ako v novom Iráne, ktorému teraz vládnu islamskí fundamentalisti pod vedením šiítskeho náboženského vodcu ajatolláha Chomejního, nastáva obdobie útlaku a tyranie. Hviezdne obsadená komiksová adaptácia je silnou osobnou spoveďou, o ktorej sa nedá hovoriť inak ako v superlatívoch.

 

Prince Vladimir

(Rusko, 2006, 77 minút, Yuri Kulakov)

Princ Vladimir Svyatoslavovich bol historicky významný panovník ruských dejín známy ako jeden zo zakladateľov Kyjevskej Rusi, ktorú sa mu podarilo konvertovať na kresťanskú vieru. Snímka opisujúca udalosti od Vladimirovho detstva až do jeho dospelosti bola vytvorená za pomoci vládnej podpory a dostala status národného filmu.

 

 

Sergei Prokofiev's Peter & the Wolf

(Nórsko/Poľsko/Veľká Británia, 2006, 33 minút, Suzie Templeton)

Kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Bez jediného slova a za výdatného hudobného sprievodu filharmonického orchestra pod taktovkou Marka Stephensona rozpráva uznávaná britská režisérka Suzie Templeton Oscarom ocenený príbeh chlapca, ktorý sa neváha postaviť proti nebezpečnej a nevyspytateľnej šelme.

 

Spring and Chaos

(Japonsko, 1996, 56 minút, Shoji Kawamori)

Výnimočný náčrt života veľkého moderného japonského básnika Kenjiho Miyazawu podaný vysoko štylizovanou a sugestívnou formou. Podobne ako Shakespeare in Love je aj tento film skôr zbeletrizovaný popis krátkej časovej osi v autorovom živote, ktorá vyvrcholí vytvorením jeho najpopulárnejšieho diela, v tomto prípade Night on the Galactic Railroad.

 

The Old Man and the Sea

(Japonsko/Kanada/Rusko, 1999, 20 minút, Aleksandr Petrov)

Predstavivosť, kreativita a talent ruského filmového mága Aleksandra Petrova nechávajú ožiť slávnu novelu Ernesta Hemingwaya. Mimoriadne zriedkavá technika spracovania učinila tento film neuveriteľne realistickým, no zároveň čarovne snovým.

 

 

Winter Days

(Japonsko, 2003, 39 minút, Kihachiro Kawamoto)

Úžasný a vizuálne strhujúci výsledok spolupráce najvýznamnejších animátorov sveta, ktorí spojili svoje sily, aby vytvorili obrazovú podobu japonského štýlu poézie známeho ako renku. Využijúc pre film ako podklad dielo nazvané Basho’s Seven Poetry Collection sa pod vedením renomovaného bábkového animátora Kihachira Kawamota zoskupilo 35 umelcov z Anglicka, Belgicka, Českej republiky, Číny, Holandska, Japonska, Kanady a Ruska, aby vytvorili unikátnu obrazovú verziu básne, ktorá je sprevádzaná prvotriednou animáciou bezchybne plynúcou z verša na verš. Filmová lahôdka pre milovníkov animácie a poézie ako aj pre tých, čo príjmu alternatívny a inovatívny prístup k tradičnej umeleckej forme.

 

Ak Vaše srdce aspoň trochu tlčie aj pre animovaný film, u nás sa rozhodne nestratíte. Príďte si vychutnať atmosféru podujatia s názvom ANIMERA a nájdite svoj živel!

 

Za ANIMERA Team, Andrej Liška

 




Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 6564

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.