Palantir
oddělovač

Raymond E. Feist - ať ho lépe poznáte

Literatura > Fantasy | 19. 07. 2002 08:55:52 | autor: Zdenek

   Je na čase se trochu rozvzpomenout i na jiné výborné spisovatele fantasy literatury, než je zvláště poslední dobou nadměrně "provářený" Tolkien. Nic proti, jsou tu však další mistři tohoto řemesla. Vedle Sapkowského, Pratchetta a dalších tu máme ještě Američana Raymonda E. Feista.
    Narodil se v Jižní Kalifornii a dnes žije v San Diegu, kde také na Kalifornské univerzitě vystudoval komunikační technologie. V této době na škole vyučuje počítačům, je známa jeho náklonnost k počítačovým hrám. Však také jeho knihy posloužily jako podklad ke dvěma RPG titulům a to zvláště vynikající, ač starší, Betrayal at Krondor, a také Return to Krondor. Proslul však především svou Riftwar ságou, ságou Impéria a v neposlední řadě také Hadí ságou. Je to tu samá sága, ale to je právě to, v čem je Feist mistrem nad mistry. Jen málokterý spisovatel se při psaní ság neubrání častému opakování, tzv. "vatování", což vede k celkové plytkosti díla. Tak tomu u Feista rozhodně není. Dá se říci, že z minima dokáže vydolovat maximum, z nenápadné zápletky se stane vzrušující akce. Jeho díla se vyznačují především precizním vykreslením politického pozadí. V jeho podání jsou jednání a konference stejně zajímavé, jako líčení bitev, které však zvládá stejně bravurně. Za zmínku jistě stojí i to, že hrdinové jeho knih jsou v podstatě "zcela obyčejnými lidmi (ale i jinými rasami)", mají výborně prokreslenou psychologii. Když jsem napsal obyčejní lidé, myslel jsem to zcela vážně. Hrdinové mají své kladné i záporné stránky, jak na první pohled zřejmé, tak skryté ve svém nitru, postupně se odhalují. V jednom svém interview, ze kterého jsem také vycházel, Feist prozradil, že v našem světě by takový Tomas (dědic pozůstatků Valheru, manžel elfí královny Aglaranny v Elvandaru) mohl být typickým kapitánem fotbalového mužstva (podle mne je to jasný Batistuta-ten tah na branku :)) a princ Arutha významným politikem.
    Podívejme se tedy na jeho díla. Prvním byl Mág (dva díly, Učedník a Mistr), kde začínají osudy přátel Puga a Tomase, taktéž i ostatních lidí v Crydee. Výborný začátek, kde postavy začínají růst, ale nic ještě nevypovídá o jejich pozdější slávě. Objevuje se neznámý nepřítel z jiného světa a Trhlinová válka začíná, Pug je cizinci odvlečen na Kelewan, Tomas se stává dědicem dračích vládců Valheru. Pro mne je tato kniha téměř nejlepším Feistovým dílem, výborná zábava. Jsou zde některé typické znaky heroické fantasy, ale bez příkras, život je prostě pes.
    Pokračováním Mága jsou dvě knihy, Stříbrný trn a Zlo v Sethanonu. . Nebezpečí z Kelewanu je zažehnáno, Pug se stal nejmocnějším mágem obou světů, ale něco nekalého se děje na Severních pláních. To Murmandamus svolává pod svou korouhev všechny moredhel, orky, gobliny a obry, aby dobyl Sethanon, který skrývá něco velmi starého... To už si přečtěte sami, zjistíte také, kdo že to vlastně potajnu tahá za šňůrky. Nástupcem jsou dle mého důstojným, kvalitou jsou Mágovi rovny a musím říci, že zvláště Zlo v Sethanonu je úžasným vyvrcholením celé ságy a později se už autor nepřekonal
    Velká sága Impérium je něco zcela jiného než typická fantasy. Feist zde spolupracoval s Janny Wurtsovou, která dodala trochu ženského zákulisí. Podle mne opět vynikající práce. Zde vás neohromí mohutné bitvy a kouzla sršící z nebe. Je to především boj o přežití ve velké politické hře Tsuranů na Kelewanu. Dech se tají při popisu intrik, nádherného Kelewanu a tsuranských zvyklostí. Sledujeme příběh Mary z Acoma, kterak se postupem času a po mnoha krutých životních zkouškách stává nejdůležitější osobou v Císařství a mění staré pořádky. Příběh se odehrává před, během a po Trhlinové válce, což odkrývá pohled na věc i z druhé strany. A koneckonců potkáme i Milambera alias Puga a některé další, již známé, postavy z Mága. Sága se skládá z pěti knih - Dcera Impéria, Ochránce Impéria (dvě knihy, Milenec a Otrok) a Strážce Impéria (taktéž dvě knihy, Vrah a Císař).
    Následují knihy z období po Trhlinové válce. První je Královská krev. Děj se odehrává asi dvacet let po událostech Zla v Sethanonu. Aruthovi synové Erland a Borric jsou již dospělí a jsou vysláni do Velké Keshe na diplomatickou misi. Následné líčení poměrů, politického uspořádání a vůbec všeho okolo Keshe je naprosto úžasné. Poprvé se setkáváme s postavami, které budou hrát důležitou roli i v Hadí sáze, třeba antikouzelníka Nakora.
    Pokračuje dvojice knih Královský bukanýr - Crydee a Novindus. Jsou příběhem nejmladšího Aruthova syna, Nicholase, a jeho příhod po vyplenění Crydee až po "dospění" při plnění úkolu na Novindu. Tím je zachránění lidí z Crydee, kteří byli z nějakého záhadného důvodu uneseni na tajemný světadíl Novindus. Jsou to velmi čtivé knihy, ale nedosahují kvalit svých předchůdců, Novindus podle mě mohl být ztvárněn lépe (což autor bohatě napravuje v Hadí sáze).
    Na Hadí ságu jsem se dlouho těšil. Jedná se o nejdelší Feistovu ságu, na druhou stranu kvality Riftwaru již nedosáhla. I když stačil jen kousek, jedná se i tak o velmi kvalitní četbu. Autor rozjíždí osudy zcela nových postav, Erika z Darkmooru a jeho přítele Ruperta Averyho. Jsou stíháni za vraždu, dopadeni, ale zcela nečekaně zařazeni do elitního oddílu Calise, syna už dobře známých Tomase a Aglaranny. Začíná boj s obrovskou armádu na Novindu, která hrozí zničit celý svět. Ale jako vždy se za tím skrývá ještě něco mnohem, mnohem temnějšího. Feist udivuje především schopností autenticky a hlavně čtivě popisovat už pátou generaci midkemijských hrdinů. A závěrečný souboj se nemůže obejít bez těch nejmocnějších, Puga a Tomase.
    Po úspěchu hry Betrayal at Krondor se Feist rozhodl ztvárnit její plastický děj do knižní formy. Zrada v Krondoru se vrací do období po Trhlinové válce, Jimmy Ručka je ještě mladý a s přítelem Locklearem opět čelí ohrožení celého Ostrovního království. K této knize jsem přistupoval s despektem, ale rychle jsem změnil názor, neboť se jedná opět o velmi kvalitní zpracování. Kdo Betrayal at Krondor svého času hrál, dočká se navíc mnohých překvapení.
    Feist od té doby vydal ještě pokračování Zrady v Krondoru, které se jmenuje Vrazi v Krondoru. Nemám však možnost blíže porovnat, protože tato kniha se mi zatím válí v knihovničce a čeká, až si na ni vzpomenu. Jednou se tak stane, doufám. Co se týče Feistovy budoucnosti, ta vypadá velmi slibně. Brzo vyjde kniha Murder in La-Mut, na které pracuje s jistým Joelem Rosenbergem. A milovníci ság si přijdou na své v připravované The Conclave of the Shadows, která má navazovat na ukončenou Hadí ságu.
   
    NEW!!!
    Vzpomněl jsem si a během několika dnů jsem měl možnost potěšit své fantasy srdéčko zatím poslední Feistovou knihou, jež nese název Vrazi z Krondoru. Ó díky, volnýmčasempřekypující prázdniny! Ale vraťme se k samotné knize. Ta začíná tam, kde končí děj Zrady v krondoru. Princ Arutha se společně s Locklearem a Jamesem vrací do Krondoru, který zaplavila vlna vražd. Zároveň autor využívá i velkého potenciálu postavy Williama, Pugova syna, který získává důstojnické ostruhy a je do příběhu trochu nešťastně zavlečen. Celé pátrání po neznámém nepříteli, který systematicky vyvražďuje magicky zručné osoby a význačné představitele Jízlivců, je zavede až na jih, do staré keshanské pevnosti. Jedná se opět o skvělou knihu, kterou vřele doporučuji, zvláště stálým Feistovým příznivcům. Příběh pomalu, opatrně graduje, až vypukne do působivého souboje Aruthovy armády se s démonem. Nechci osvětlovat celý příběh znovu, takže jen stručně: Máte rádi epické fantasy ságy, četli jste někdy Feista a líbil se vám? Tak jak to, že ještě nemáte Vrahy z krondoru?!
   
   
   
   


Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 8290

Související příspěvky Související příspěvky:

Článek R. E. Feist - knihy

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.