Palantir
oddělovač

Tatabojs- Nanoalbum

Různé > Hudba | 07. 04. 2005 19:36:17 | autor: Harv

Nanoalbum Jak jistě mnoho lidí ví, Tatabojs zrovna nejsou skupinou, která by si, z hlediska svého stylu, mohla dělat nárok na recenzi na stránkách Palantíru. Vždyť pokud dobře znáte obsah našeho webu, zatím se tu vyskytly recenze éterických uklidňujících alb inspirované starými Kelty nebo naopak recenze až diametrálně odlišných alb (teď bych se nerad dotkl Zdeňka, ale je to fakt) uchrchlaného metalového blacku. Co mě tedy přimělo sáhnout k Tatabojs, kteří hrají chytlavý "ínteligentní" pop? Předně už je drahnou dobu sleduji a chtěl jsem tedy zcela sobecky vynechat zdlouhavou proceduru získávání informací a za druhé jejich nejnovější album (ono sice vyšlo už na podzim minulého roku, ale dřív se ke mně nedostalo) se týká scifi.

    Pravděpodobně ne každý bude znát Tatabojs. Sice už nějaký ten rok fušují do popmusic, ale do nováckých estrád nechodí, skandály netropí, a tak o ně zakopnete jen při výjimečných příležitostech. Tatabojs díru do světa, či lépe do naší hudební scény, udělali albem Futuretro. Poznávacím znakem Tatabojs, vždy byly, a snad i budou, vtipná slovní spojení v textech (např: malá láska je lasička) a zakomponováním samplů ze starších filmů, především hlášek, jejich skladeb. Mimoto jsou jejich klipy stejně nápadité a nekolikrát získaly cenu za klip roku. Možná budete znát takové věci jako Maličká, Duševní, Tanečnice či Attention aux hommes!, které se dočkaly klipu. Tatabojs prostě umí, a tak je každé nové album událost.

    Čím nás překvapili tentokrát? V čem spočívá výjimečnost a originalita tohoto Nanoalba? Je to porušené dogma českého středního proudu, velmi odvážný koncept alba jako zhudebnělého příběhu, a to ne formou, jakou vídáme u dnešních muzikálů, kde je příběh posluchači už dávno předem znám, z historické či literární předlohy. Děj totiž hovoří sám za sebe, vše se dozvíme na místě, nepotřebujeme vědět nic navíc.
   
    Jak už název posledního alba Tatabojs Nanoalbum říká, bude v něm něco řeč i o nanotechnologii, což je vědní obor zabývajícím se vytvářením mechanizmů z molekul a atomů, ale to každý správný fanda ví. Ale nejen technologií je živ člověk (alespoň doufám, že to tak platí), a tak dojde i na mezilidské vztahy. Celkem dobře jsou vykresleny charakteristiky postav, na desku vlastně výborně.
   
    Co je třeba vyzdvihnout, jsou texty, jak jsem už předeslal - typické plus Tatabojs. Texty jsou nezpochybnitelnou perlou, posouvají a osvětlují děj příběhu, navíc tu najdeme i hravé slovní hříčky, a když k vyprávění příběhu nestačí samotný text písní, přijde čas na intermezzo v podobě Halových vodítek, která postrčí po dějové lince dál i nedůvtipného posluchače.
    Pokud se jedná o hudební kvality, ty zůstávají na tradičně dobré úrovní už od alb Futuretro, či pozdějších Biorytmů, s tím, že hudební nápaditost má jednoznačně vzestupnou tendenci. Hudební aranže jsou nápadité. Na albu nenajdete dvě stejné skladby. Například stopa Nemocná je laděná hodně do tvrda, zatímco Hal se zatoulal je zase nejblíže stylu country. Najde se tu i balada či zase píseň, která by se dala hrát s trochou představivosti i na diskotékách, ale chce to opravdu představivost.
   
    Významnou úlohu, či roli jak chcete, si zahráli i hosté na albu. Jako 90/60/90 se představí Linda Hammelová. Dost překvapivý je výskyt takové osobnosti jako Jiřího Schmitzera, který exceluje jako doktor docent Tečka. Jeho vysoce emotivní projev pološíleného schizofrenika ve skladbě Léčitel, která se stupňuje jak hudebně tak emočně, je neskutečný zážitek.
   
    O tom, jak je to jedinečné album vypovídá i fakt, že se Tatabojs za něj podařilo získat hned čtveřici Andělů a já se musím s názorem akademiků ztotožnit. Toto je výjimečné album. Stojí za to si ho koupit a poslechnout. I když nemáte pop-rock v oblibě, alespoň se můžete dozvědět, co kromě těch Issů, Vaňkových a Dolínků, je u nás možné vydat.
    Mimochodem k zmíněnému albu vyšla i kniha, Nanobook, kde se, jak doufám, budete moci dočíst o hrdinech Nanoalba něco podrobnějšího.
   
   
    Tatabojs: Nanoalbum
Hodnocení: 9/10
Celkový čas: 62:04
Skladby: Halovo vodítko 1; Elišce; Tomášovi; Halovo vodítko 2; C.V.A.N.; Léčitel, Hal se zatoulal; Halovo vodítko 3; Virtuální duet; Nemocná; Pan Tečka; Halovo vodítko 4; Nový nanopilot; Zmenšení, Halovo vodítko 5; Boj; Probuzení
učinkují:
iTom: Milan Cais; Eliška: Klárka Nemravová; profesor docent Tečka: Jiří Schmitzer; 90/60/90: Linda Hammelová; Hal 9000: Mardoša;
   
   
Jako ukázku jsem nevybral ani Virtuální duet, ani Elišce, ani poslední singl z tohoto alba Hal se zatoulal, ale stopu Nový nanopilot.


Průměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 5731

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:



* povinný údaj
 

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.