Palantir
oddělovač

Království ohně

Různé > Filmy | 30. 01. 2003 19:45:11 | autor: Aleš

Jen jediná věc je horší než drak. Američani.

Creedy

Když jsem oporvé viděl ukázky z Království ohně, přísahal jsem si, že ten film prostě musím vidět. Záběry ohromných draků, kteří s jistou zběsilou majestátností poletovali nad zničenou krajinou, mě naprosto uchvátily. Má očekávání nezkalil ani fakt, ža v oněch ukázkách se kromě draků vyskytovaly i věžáky, helikoptéry a samopaly…

Na tomto místě bych si dovolil uvést dvě velmi důležité skutečnosti, které je třeba při posuzování tohoto díla vzít v úvahu. Tak zaprvé je Království ohně britský film a v Británii se také odehrává, což je jednoznačné plus pro každého, komu se už zvedá žaludek z americké filmové produkce (srovnejte například vynikajícího Robina Hooda, v hlavní roli s Patrikem Berginem, se stejnojmenným americkým paskvilem s Kevinem Costnerem), tedy i pro mne, abych byl přesný. Zadruhé se jedná o film nízkorozpočtový, tedy efektními záběry ani herci zvučných jmen nepříliš oplývající, což je zase jednoznačné mínus prakticky pro každého.

To mimo jiné znamená, že se, i přes počáteční dojem, nejedná o film o dracích. Na to je tam totiž těch roztomilých, oheň chrlících ještěrek trochu málo. No dobrá, řeknu to naplno – Království ohně je béčko. Béčkovost prosakuje z každého druhého záběru a možná je to docela škoda, protože tak pěkní draci, jaké uvidíte tady, by si docela určitě zasloužili poněkud více prostoru. Ale bohužel, nebyly peníze.

Asi bych měl vysvětlit ty draky a helikoptéry, že? No dobrá, celá věc se má asi tak, že při stavbě jakéhosi tunelu pod Londýnem je nalezena podzemní dutina a v ní… dál asi nemá cenu pokračovat, protože už jistě tušíte, jak to celé probíhá dál – během několika okének filmového pásu je lidstvo prakticky smeteno z povrchu planety extrémně rychle se množícími draky (hm, hm) a tak dál a tak dál.

A tu již nastupují hrdinové – Quinn (Chrisitian Bale), který se pokouší přežít se skupinkou dalších v jakémsi polorozpadlém hradě, který s přítelem Creedym (Gerard Butler) řídí. Moc ho ale nepotěší, když se mu na pozemek s tankem vecpe američan Van Zan (Matthew McConaughey) se svojí skupinkou drakobijců, jejíž podstatnou součást tvoří pilotka vrtulníku Alex (Izabella Scorpuco) a několik dalších individuí, která si říkají Archandělé.

Toť základní rozložení sil na počátku, samozřejmě je tu ještě nějaká ta krize, rvačka a masakr, aby k sobě řádně stmelili trojici vyvolených, kteří pak jdou a nakopou hlavního drakouna do toho, na čem sedí.

Jak tedy vidíte, příběh nic moc, v podstatě béčková klasika a ani postavy nejsou nijak extra propracované, což je závažné mínus, uvážíme-li, že tu větší polovinu filmu tvoří vata (která je levnější, než trikové záběry), ale přesto mají neznámí herci občas nějakou tu světlejší chvilku a i nějaká ta vtipná hláška by se našla.

Abych pořád jen neplival síru, musím si také najít nějaké plusy, které bych mohl pochválit. Pravda, není jich mnoho, ale nějaké se najdou, například samotní draci. Ti, jak jsem již napsal, jsou zpracováni přímo skvostně a je na první pohled jasné, co spolklo větší část skromného rozpočtu. Jsou jednoduše báječní, od samotného návrhu dračího těla, přes různé detaily (jako například to, že nevydechují přímo plamen, ale dva proudy takutiny, které při styku vzplanou, nebo opravdu detailní pokrytí těla šupinami), až po samotnou animaci jejich letu, který vypadá díky vysoké rychlosti letu docela skutečně a uvěřitelně.

Další vlastností, kterou bych hodnotil kladně, je celkové chladně pochmurné vyznění celého filmu, které se k apokalyptickému námětu dobře hodí. Většina scén je laděná do vybledlé ocelové modré a všechny jsou temné a plné popela a zničené lidské práce (a taky to nevyšlo moc draho).

Nakonec bych měl asi Království ohně buď doporučit, nebo strašlivě seřezat, strhat a zatratit. Jenže to není tak jednoduché. Je zcela bez debaty, že je to, mírně řečeno, podprůměr, ale na druhou stranu je do jisté míry zábavný podprůměr. Je to spíše film, který shlédnete a pak si zanadáváte, jaká strašná blitka to byla, než abyste u něho umírali nudou.

Takže to nějak shrňme.

Jestli ve filmech nutně hledáte hlubokomyslné intelektuální ponory, realistické postavy a mnohavrstvený děj, tohle dílko pro vás není. Jestli se ale chcete docela slušně pobavit a nevadí vám nějaké ty chyby a nelogičnosti (například vskutku bizardní způsob lovu draků), které nenáročný divák laskavě promine, můžete to zkusit. Objektivní hodnocení by asi bylo hodně nízké, jako film na jedno shlédnutí, když zrovna nemáte co dělat, je Království ohně docela v pořádku.

Pozn.: Pokud nemáte rádi draky, odečtěte si od toho čisílka dole jedničku. Spalničky z toho nedostanu.

Hodnocení: 5/10

Reign of Fire

Velká Británie/Irsko, 2002

Žánr: Sci-fi/Fantasy Akce

Režie: Rob Bowman

Scénář: Gregg Chabot, Kevin Peterka, Matt Greenberg

Hrají: Christian Bale (Quinn), Matthew McConaughey (Van Zan), Izabella Scorupco (Alex), Gerard Butler (Creedy)

 Délka: 102 minutPrůměrné hodnocení: 0 :: Počet zobrazení: 10235

Přidat komentář Přidat komentář:

Jméno:
*

E-mail:


Hodnocení:
Na obrázku je...
kontrolní obrázek

=*
Komentář:* povinný údaj
 
:: (1 - 2 z 2) :: od nejstarších :: úrovňově ::
Sordid - 2003-02-04 00:00:00

Nojo kčertu, překlep. Ale to je snad celkem fuk...

Zdenek - 2003-01-31 00:00:00

Jen drobnost, ta herečka se správně jmenuje Izabella Scorupco (tedy ne Scorpuco). Jinak škoda, na ten film jsem chtěl jít a myslel jsem, že bude o dost lepší.


:: (1 - 2 z 2) :: od nejstarších :: úrovňově ::

oddělovač
Stránky běží na redakčním systému Rivendell v2.0 -- Jarník, 2006
Tyto stránky jsou uvedeny bez jakýchkoliv záruk, co se spolehlivosti, přesnosti, trvanlivosti a dalších biomagických funkcí týče, a rádi bychom vás upozornili, že SFK Palantír zvláště neodpovídá, nezaručuje, ani nedoporučuje nějaké, respektive jakékoliv, shlížení těchto stránek a odmítá nést zodpovědnost za jejich použití jak návštěvníkem, tak jakoukoliv jinou osobou, entitou či božstvem.